Header Reklam
Header Reklam

Türkiye HVAC Sektörü, Başarılı Etkinliklerle Dünyanın Dikkatini Çekiyor

15 Haziran 2020 Dergi: Haziran-2020

Malum olduğu üzere dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde başta fuarlar olmak üzere pek çok etkinlik iptal edildi. Ama Türkiye HVAC sektörü, çok sayıda webinar, sanal etkinlik ve sanal sergilerle oldukça aktif günler geçirdi. Sektörün önemli sivil toplum kuruluşlarından TMMOB MMO İstanbul Şubesi ve TTMD, düzenledikleri etkinliklerle dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. 
“Daha Sürdürülebilir bir Gelecek için Esnek HVAC Çözümleri” ana temasıyla düzenlenen Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu 1-4 Haziran 2020 tarihleri arasında yapıldı. TTMD’nin ilk kez sanal olarak gerçekleştirdiği sempozyuma 80’den fazla ülkeden 2000’i aşkın bireysel izleyici katıldı. 9 ana konu başlığında 12 oturum ve 2 panelin düzenlendiği Sempozyumda 4 gün boyunca toplam 24 saat yayın yapılırken, sempozyum için dünyada 170’ten fazla uluslararası kurum ile etkileşim sağlandı. 
Son gün kapanış oturumunda bir değerlendirme yapan Sempozyum Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arısoy, sektörde ilk olması açısından gerçekleştirilen sempozyumun önemine dikkat çekti. Arısoy sempozyum ile ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “25 davetli konuşmacımızın sunumu, 18 adet hakemlenmiş bildiri sunumu ve 2 tane panelimiz gerçekleşti. Tüm bu kazanımları paylaşmaya hazırız. Önceki yıllara oranla en yüksek katılım değerlerine ulaşılan sempozyum oldu.” Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Murat Çakan ise , “Sempozyumların başarıları katılım, beklentilerin karşılanması ve paylaşılan bilgilerle ölçülür. Katılımı son derece yüksek bir sempozyum oldu. Başarı uzun vadede farklı kriterler ile ölçülebilir ancak sempozyumun başarılı geçmesi için elimizden gelenin en iyisini yaptık” dedi.
MMO İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Mekanik Tesisatta Dijital Dönüşüm Etkinliği ve Sanal Sergi’nin oturum ve panel programı ise 30 Mayıs 2020 Cumartesi günü sona erdi. Etkinlik, sektör vakıf ve dernekleri; ISKAV, İSKİD, İZODER, MTMD, TTMD ve TÜYAK tarafından desteklendi. Mekanik tesisat alanında dijitalleşme konusunun ele alındığı etkinlik toplam 13 oturum ile tamamlandı. Üç gün süren etkinlik hem Zoom üzerinden hem de Facebook canlı yayını ile 2 bin 500’den fazla kişiye ulaştı. Etkinlik için oluşturulan sanal sergi ise 1 ay boyunca faaliyet göstermeye devam edecek. (Her iki etkinlik ile ilgili ayrıntıları Termodinamik dergimizin bu sayısında ve web sitesinde bulabilirsiniz.)
Süreç sıkıntılı olsa da sektör hareketli. Bilginin paylaşılması, iletişim halinde olunması ve zor günlerde zamanın verimli şekilde kullanılması açısından bu etkinlikler büyük önem taşıyor. Bizler de elimizden geldiğince gelişmeleri sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Keyifli okumalar dileriz… 

Gökçen Parlar Ünal
gokcenparlar@dogayayin.com