Header Reklam

Bursa Metro-Grosmarket Binasının Havalandırma ve Isıtılması

05 Nisan 1994 Dergi: Nisan-1994

METRO-GROSS MARKET BİNASININ TANITIMI

Metro Gross Market Türkiye'de 4.Şubesi olarak Bursa ilinde kurulmuş olup, 2 kat ve bir bodrum kattan müteşekkildir.

METRO binası iki kısıma ayrılmış olup, bina girişine göre sol tarafta kalan 1. kısımda FOOD (Yiyecek) bölümü bulunur. Burası iki katlıdır. 1.katında ofisler, personel kafeteryası, mutfak, müşteri kafeteryası, komputer büroları, WC'ler ve kazan dairesi bulunur. Zemin katında ise satış bölümü vardır. 1. kat, zemin katın, ön, sol ve arka cephelerinin tavanında, kenarlarda uzanır. Zemin katın orta bölümü bina çatısına kadar tek kat olarak uzanır.

2. kısımda ise NON FOOD (Yiyecek dışı) bölümü bulunur ve bu bölüm de iki katlıdır. Her iki katı da satış amacıyla kullanılır. İki kat birbirine yürüyen merdivenle devamlı bağlıdır. Her iki bölümün arka tarafları mal giriş ve depo bölümleridir. Zemin ön taraf ise kasa (müşteri giriş/çıkış) bölümüdür. Bodrum katta ise sprinkler, sıhhi tesisisat makina daireleri, su depoları ve sığınaklar mevcuttur.

Toplam inşaat alanı: 15.250 m2

Food bölümü:            7.150 m2

Non Food bölümü:     7.000 m2

Bodrum kat:             1.100 m2

ISITMA TESİSATI

METRO-GROSMARKET binasında bürolar, Food, zemin kat, kasa bölgesi kısımları ve bazı bölüm şefleri odaları çelik radyatörler ile ısıtılmaktadır. Non Food bölümü depo kısımları ile Food zemin katı 23 adet tavan tipi sıcak hava apareyleri ile ısıtılmakta olup, Food zemin kat yüksek bölümde ayrıca 4 adet dış hava beslemeli tavan tipi sıcak hava cihazları monte edilmiştir. Bu cihazlar mahallin ısı durumuna göre termostattan kumanda olan damperleri vasıtasıyla iç hava veya dış hava ile çalışmaktadır. Dış havalı cihazlarda ayrıca donma termostatı, soğuk havalarda dış hava damperini kapar. Sıcak hava apareyleri 85/65 °C sıcak suyla çalışır.

Ayrıca müşteri giriş ve çıkış kapılarında soğuk havanın içeri girmemesini sağlayan hız kontrollü sıcak hava perdesi cihazları tesis edilmiştir. Isıtma 2x600 kw gücünde motorin ve doğal gaz ile çalışan 2 adet kazan ile sağlanmaktadır. Isıtma sistemi kapalı sistem olarak çalışmakta, bu da 2 adet 800 lt. kapalı genleşme tankı ile sağlanmış olup, ana kollektör vasıtası ile 5 ayrı branşmana ayrılmıştır. Her branşmana ayrı bir in-line pompa monte edilmiştir ve sirkülasyon bu pompalar vasıtasıyla olmaktadır. Kazanlarda yakıt tasarrufu için sıcak su çıkış hatlarına 3 yollu otomatik vanalar monte edilmiştir. Bu sistem; dış hava, iç hava hissedicileri ve kazan suyu sıcaklıklarını hisseden termostatları ile bir beyine kumanda verir, beyinden kumanda alan 3 yollu vana da sistemin tasarruflu çalışmasını sağlar. Isıtma sistemi beyinde bulunan zaman saati ile sabah 06.00 akşam 22.00 arası otomatik olarak çalışır ve kapanır. Yakıt devresi 2 adet dişli pompa ile bina dışında toprak altına monte edilen 30.000 lt'lik çift cidarlı yakıt tankından ring sistemi ile motorini emerek fazla yakıtı tekrar yakıt tankına gönderir.Yakıt tankı seviyesi uzaktan okumalı yakıt seviye göstergesi vasıtası ile kazan dairesinde bulunan bir cihazla kontrol edilir. Yakıt tankında herhangi bir kaçak olduğu takirde, çift cidarın içine konan özel yağ ile tankın üstüne konan 5 lt.lik bir depo içinde bulunan elektrod ile kazan dairesine monte edilmiş bir cihaza elektrik sinyali vererek tanktaki kaçak bu cihazda sesli ve ışıklı sinyal ile tesbit edilir.

KLİMA TESİSATI

Havalandırma sistemi binanın çatısına konan 7 adet ve binanın içine konan 1 adet klima santralları ile sağlanmaktadır. Klima santralları; emme ve basma taraflarındaki susturucu hücreleri, torba filtre hücresi, ısıtıcı, soğutucu hücreleri, karışım hücresi ile Aspiratör, Vantilatör hücrelerinden meydana gelmiştir. Cihazların bir ucuna, o cihaza ait ana pano için birer hücre eklenmiştir. Isıtıcı ve soğutucu hücreleri arasında, donma termostatı montajı için kısa bir ek hücre düşünülmüştür. Klima santralları açık hava şartlarına göre dizayn edilmişlerdir. Bu santrallar, bürolar, soyunma odaları, Food kasa bölgesi, Personel ve müşteri kafeteryaları, et hazırlama ve satış, dondurulmuş ürünler bölgesi, Non Food Zemin kat ile Non Food 1. katlarına hitap ederler. Non Food zemin kat, Non Food 1. kat, kafeterya ile et hazırlama ve satış reyonları klima santralları müstakil olarak ısıtma ve soğutma yapmaktadır.

Bürolar ile kasa bölgesi klima santralları ise kışın yardımcı ısıtma, yazın ise müstakil soğutma işlemini görürler. Klima santrallerinin ısıtma serpantinleri kazandan 85/65 °C sıcak suyla beslenir. Serpantin girişlerinde birer in-line booster pompa ve üç yollu vana kullanılmıştır. Soğutma serpantinleri ise, yine çatıda klima santrallarının yanına montajı yapılan YORK Firmasının Con-densing Unit'leri ile sağlanmıştır. Sistemin çalışması otomatik kontrol sistemleri ile yapılmakta olup, sistem iç ve dış sıcaklıklara göre santral üzerinde bulunan karışım damperleri ile ayarlanan sıcaklıklarda çalışır. Metro Grosmarket havalandırma kanalları galvanizli sacdan flanşlı olarak TOKAR Tuzla fabrikasında imal edilip, Bursa'ya nakledilmiştir. Hazır gelen kanalların montajı sahada projesine göre yapılmıştır. Sistemde kanallar üzerine yerleştirilen yangın damperleri ile yangının bir bölgeden öbür bölgeye geçmesi önlenmiştir.

Kontrol sistemindeki panel sayesinde sabah 06.00 ile akşam 22.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Kışın ısıtma sisteminin donmasına karşı, donma termostatlarıyla donmaya karşı korunmaya alınmıştır. Ayrıca WC mahalleri, mutfak davlumbazları, personel kafeteryası, çöp bacası ile bazı mahallerin egzostları çatı üzerine konan dış hava şartlarına uygun imal edilmiş çatı aspiratörleri ile yapılmaktadır. Havalandırma kanalları da spiral yuvarlak kanal ile yapılmıştır.

 

Ahmet SÜMER

TOKAR A.Ş. Metro-Bursa Şantiye Md.