Çim Havalandırma Fanlarının Sosyal Yaşama Etkisi

19 Ekim 2020 Dergi: Ekim-2020

İnsanlar gerek sosyalleşmek gerek de streslerini atmak için kendilerine ayırdıkları zamanlarda farklı aktiviteler yapmayı severler. Bu aktivitelerin bazılarını fiziksel olarak kendileri yaparken bazılarında da sadece izleyici konumundalardır. Genel olarak bu aktiviteler sıralamaya konulursa hiç şüphesiz spor yapmak veya spor müsabakası izlemek en önde gelmektedir. Dünya üzerinde yapılan en popüler sporlara bakacak olursak birinci sırada 4 milyarın üzerinde izleyici kitlesiyle futbol yer almaktadır. İlk 10 popüler sporun içerisinde basketbol, tenis, golf, beysbol ve Amerikan futbolu yer almaktadır. Genel olarak açık alanda yapılan sporlar sporcu sağlığı açısından önlem olması sebebiyle çim zeminde oynanmaktadır.

İnsanların bu yoğun ilgisi karşısında spor artık bir endüstriye dönüşmüştür. Artık yeni yapılan stadyumlar daha fazla bilet satabilmek için 50-60 bin arası kapasiteye sahip ve dışarıdan bakıldığında oldukça modern tasarımlara sahip olmaktadır. Bununla beraber yeni nesil stadyumlar taraftarlar için gelişmiş bir deneyim sunmaktadır. Ancak bu durum bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu stadyumlarda yer alan çatılar ve yüksek yan duvarlar içeriye daha az doğal ışığın girmesini ve doğal hava sirkülasyonunu engellemektedir. 
Stadyumların zeminlerin yer alan çimler canlı varlıklardır ve buna göre gerekli bakımların yapılması gerekmektedir. Bilinenin aksine çimlerde de stres kaynaklı hastalıklar meydana gelmektedir. Çimlerde meydana gelen stresin en büyük sebeplerinden biri yüksek sıcaklığa maruz kalmaları ve yüksek toprak sıcaklığıdır. Bu yüzden çimler belirli aralıklarla dikkatlice sulanmalıdır.

Ayrıca çimlerin büyüme hızını artırmak ve stres kaynaklı hastalıkların önüne geçilebilmesi için çim yüzeyinde ortalama 3 m/s hızına sahip hava sirkülasyonu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra en uygun çimlenme sıcaklığı 15-20°C aralığında gerçekleşmektedir. Ancak yaz aylarında hava sıcaklıkları 35-40°C derece aralığına ulaşmaktadır. Yeni nesil stadyumların yapısı kaynaklı çim yüzeyinde sıcaklıklar da hava sıcaklığına eş değer hale gelmektedir. Şekil 1’de ilgili hava ve yüzey sıcaklıklarına ait görsel bulunmaktadır.

Bu sebeplerden ötürü spor zeminlerinde kullanılan çimlerin daha sağlıklı büyümesi için yardımcı ekipmanlara ihtiyaç duyulmuştur. Bu yardımcı cihazların en başında çim havalandırma fanları gelmektedir. Çim fanların sağladığı yüksek hava debileri sayesinde futbol, golf gibi geniş alanlarda oynanan sporların zeminlerinde yer alan çimler yeterince hava sirkülasyonuna sahip olmaktadır. Ayrıca yine yüksek hava debileri sayesinde çim yüzey sıcaklığı ideal olan 15-20°C aralığında tutulabilmektedir. Şekil 2’de bir adet çim havalandırma fanı görseli bulunmaktadır.

 

aironn-cim-havalandirma-faniAironn çim havalandırma fan serisi de bu amaç için tasarlanmıştır. 400 mm-1250 mm çap aralığına sahip serinin ayarlanabilir kanat açısı, geniş bir performans aralığı sunarken aynı zamanda istenilen debiyi hassas şekilde sağlamakta avantaj sağlamaktadır. Aironn çim havalandırma fan serisi fanlarının performansları AMCA 210-16 standardına uygun şekilde test edilmiştir. Standart olarak emiş ve atışta tel kafes sunulmaktadır. Kitlenebilir tekerlekleri sayesinde istenilen pozisyona alındıktan sonra sabitlenebilmektedir. Dahili bakım şalteri sayesinde ayrıca pano gerektirmeden cihaz yanında aç-kapa yapılabilmektedir.Sonuç olarak insanların sosyal hayatlarında büyük öneme sahip spor müsabakalarının daha güzel, heyecanlı ve rekabetçi olması için ve bunun yanında sporcu sağlığı açısından müsabakanın yapıldığı zeminin en iyi şartlarda olması gerekmektedir. Bu amaca hizmet eden Aironn çim havalandırma fanları aslında insanların farkında olmadan hayatlarına büyük bir etki yapmaktadır.

Referanslar

1.  https://www.aironn.com.tr/urunler/Aksiyal-Fanlar/Çim-Havalandırma-Fanları-153