Baymak, Merloni’nin Üretim Üssü Olacak

05 Eylül 2001 Dergi: Eylül-2001
Baymak Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Dr. Murat Akdoğan, Baymak’ın ortak olduğu Alman Wolf Grubu’nun Merloni Termosanitari’ye (MTS Grup) satılmasıyla, Baymak’ın Merloni’nin merkez üretim üssü olacağını söyledi. Merloni’nin Ariston markasıyla pazara sunduğu ısıtma cihazlarının Türkiye’de üretilebileceğini kaydeden Akdoğan, Ariston’un da yönetiminin Baymak’a geçtiğini belirtti.Ariston anlaşmadan önce Türkiye’de bir distribütörle çalışıyordu, distribütörlüğün iptal edilmesiyle mevcut bayilikler de iptal edildi. Baymak’ın yan sanayinde 2 bin 500 kişinin çalıştığını belirten Akdoğan, önümüzdeki yıl İstanbul civarında yeni yatırım yaparak, yan sanayi ürünlerinin üretimi konusunda organizasyon oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. İlk etapta Baymak olarak 2 milyon dolar yatırım yapacaklarını belirten Akdoğan, Merloni Grubu’nun da yatırımda payı olacağını vurguladı.

Türkiye’nin içinde bulunduğu durum itibariyle şirket satmanın zorluğuna dikkat çeken Akdoğan, Merloni’nin Baymak’ı markasına olan güven için satın aldığını, anlaşma imzalanmadan önce ilk olarak kendisiyle görüşüldüğünü Baymak’ın Wolf Grubu’nun kilit şirketi olduğunu, ayrıca Baymak’ın Wolf Grubu içindeki en başarılı şirket ödülünü aldığını belirti.

Akdoğan, şöyle konuştu:

‘Sektörlerde yaşanan birleşmeler nedeniyle Wolf ya kendisi bir şirket satın alacaktı ya da şirketini satacaktı. Satmayı tercih etti, çünkü Wolf Grubu’nun bağlı bulunduğu Preussag AG şirketi, turizm, lojistik ve finans sektörlerinde ilerlemeyi hedefliyor. Bu nedenle ısıtma sekötründen çekildi.’

Etiketler