Baymak’tan Yeni Boyler

05 Ocak 2005 Dergi: Ocak-2005
Baymak Tuzla tesislerinde tamamen otomasyon sistemi ile tüketicinin beklentilerine yönelik oluşturulmuş Yeni boylerin, tüm kaynak işlemi ileri teknolojinin ürünü robotlar ile yapılıyor. Bu sayede imalattan kaynaklanan insan hataları tamamen ortadan kaldırılıyor. Boyler depoları, iç yüzeyi emaye kaplanmıştır. Böylece kullanım suyunun depolandığı ortamda hijyen en iyi şekilde sağlanmıştır. Isı yalıtımı için poliüretan kullanılmaktadır. Kaliteli çelik kullanılarak üretilen yeni boylerler, tüketicinin beklentisi doğrultusunda kullanıcılarına uzun ömürlü ve dayanıklı bir seçenek sunuyor. Dökme emaye kullanılarak en yüksek kalite sac üzerine kaplanan emaye korozyona karşı en yüksek düzeyde dayanma avantajı sağlamaktadır. Baymak Emaye Kaplama Tesisleri’nde, depolar; temizlik, kurutma, emayeleme ve fırınlama aşamalarında PLC üniteleriyle komuta edilen robotlar kullanılmaktadır. Tüm üretim aşamaları insan hatası faktöründen arındırılmıştır. Boyler depoları da, emaye kaplamaya en uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Yeni boylerin tek serpantinli, çift serpantinli ve hazneli ürün çeşitleri bulunuyor. 80 lt ile 500 lt kapasite aralığındaki boylerlerde izolasyon malzemesi olarak Poliüretan kullanılmıştır. Depoların ısı yalıtımı, 50 mm kalınlığında ve 40 kg/m3 yoğunluğundaki poliüretanla sağlanmıştır. Boylerlerde kullanılan poliüretanın kalınlık ve yoğunluğu en uygun şekilde seçildiği için, depo içinde ısıtılan su en uzun ve sağlıklı şekilde sıcaklığını korumuş ve ekonomi sağlanmış olur. 800 lt ile 1000 lt kapasite aralığındaki boylerlerde ise izolasyon malzemesi olarak ısı yalıtımı artırılmış sünger kullanılmıştır.

Emaye kaplı boylerler magnezyum anot çubuğu ile korozyon koruması altına almıştır. Magnezyum anot depo içinde meydana gelen elektroliz yardımıyla çözünerek, emaye kaplamanın ihtiyacı olan noktalara yapışır ve depo ömrünü uzatır. Boylerlerde Avrupa Standartları’na uygun kimyasal bileşenlerde magnezyum anot çubuk kullanılarak depo ömrü en üst seviyeye çıkartılmıştır. Yeni nesil boylerlerde kullanılan EPDM sızdırmazlık contaları, hazırlanışı sırasında insan sağlığına karşı hiçbir zararı bulunmayan bileşenlerle yapılır. Böylece sadece depo iç yüzeyinde değil Boylerin içinde kullanım suyu ile temas eden tüm elemanlar için hijyen ve sağlıklı ortam sağlanmış olur. Su sıcaklığı, 65 ûC sabit termostat sıcaklık derecesine ulaştığı anda rezistansın çalışması durdurulur. Böylece gereksiz yere Boylerin çalışmamasından dolayı ekonomi ve Boylerin tehlike yaratacak sıcaklıklara çıkmamasından dolayı da emniyet sağlanmış olur.

Boylerlerde, sabit termostata ilave olarak ikinci emniyet koruması olarak, limit termostat yerleştirilmiştir. Sabit termostatının arıza yapması durumunda, limit termostat devreye girerek, Boylerin aşırı ısınmasını engellemek için su sıcaklığı 110 ûC’ ye geldiği zaman, elektrik devresini keser ve ısıtıcı rezistansın durmasını sağlar. Boyler üzerindeki tüm elektrik aksamına kolayca ulaşılabilmektedir.

Etiketler