Baymak’tan Eğitim Seferberliği

05 Aralık 2002 Dergi: Aralık-2002
Baymak Makine Sanayi ve Tic. AŞ. tüketicilerini ve bayilerini teknik ürün seçimleri konusunda bilgilendirmek amacıyla eğitim seminerleri düzenliyor. Konuyla ilgili Baymak Eğitim Koordinatörü İrfan Karataş dergimize açıklamada bulundu:

‘Bilgi, şüphesiz ki yaşadığımız çağın en önemli unsurudur. Yaşama baktığımızda bilgi eksikliğinden kaynaklanan bir çok sorun olduğunu görürüz.

Teknik ürünlerde, eksik bilgi, öncelikleri bilmeme ya da yanlış yönlendirme gibi nedenler sonucunda pek çok sorunla karşılaşmaktayız. Duruma daha somut yaklaşırsak, tüketicinin ve konuyu çok daha iyi bilmesi gereken satıcının yetersiz ölçütlerle ve kulaktan dolma bilgilerle ısıtma, soğutma ya da pompa hidrofor gibi teknik ürünlerde seçim yapması, kimi zaman oldukça ciddi zararlara yol açmaktadır. Kapasite yetersizliği ya da fazlalığı, çalışma koşullarına uygunsuzluk gibi nedenlerle alınan maldan tam faydalanmamız ya da hiç faydalanamamamız gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Cihaz seçim hataları yalnızca işletmeye alma aşamasında değil, kullanımı sırasında da aşırı sarfiyat, konforsuzluk, çabuk arıza verme gibi problemlere yol açabilmektedir. Zaten kısıtlı kaynaklara sahip olan ülkemizin her tür israfa neden olabilecek hatalardan uzak durması gerektiği açıktır.

Bu israfın, maddi manevi yıpranmanın önüne geçmenin yegane yolu bilgilenmekten, bilinçli tercih yapmaktan geçmektedir. Bu doğrulardan yola çıkan Baymak sıkıntıların önüne geçmek için 2 yıldan beri yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Baymak A.Ş., Beykent Üniversitesi ile başlattığı işbirliği çerçeveside mühendislerinin yüksek lisans programına katılımını sağlamıştır. Ayrıca 2 yıla yakın zamandır devam eden şirket içi eğitimlerle tüm personelin bilgi seviyesi yükseltilmektedir. Ayda 20 saat verilen bu eğitimlerle ilgili tüm personel, teknik ya da ticari konularda eğitime tabi tutulmaktadır. Baymak’ın ürün mühendisleri, ilgili yetişmiş personeli tarafından verilen bu eğitimlerin, bayilerine de yayılabilmesi için düzenli olarak özel statülü bayilerinde eğitim programı uygulanmaktadır. Türkiye’de Diyarbakır’dan, İzmir’e İstanbul dan, Erzurum’a kadar geniş bir sahada yapılan bu bölge toplantılarında ısıtma-soğutma, su basınçlandırma, güneş enerjisi gibi ürünlerde ürün seçimi, tanıtımı, çalışma sistemi, montaj başlıklarında konular işlenmektedir.

Kimi zaman otellerde kimi zamanda firmaların eğitim salonlarında yapılan bu toplantıların önemli bir faydası da Baymak bayilerinin bilgi seviyesini artırarak Baymak müşteri memnuniyetini yükseltmesidir.’

Trakya Eğitim Toplantısı - Silivri - Isıtes, Güneydoğu Anadolu Eğitim Toplantısı - Diyarbakır, Kayseri Eğitim Toplantısı - Kayseri, Doğu Anadolu Eğitim Toplantısı - Erzurum, Akdeniz Eğitim Toplantısı - Antalya,Gaziantep Eğitim Toplantısı - Gaziantep, Adana Eğitim Toplantısı - Adana, İç Anadolu Eğitim Toplantısı - Ankara, Eskişehir Eğitim Toplantısı - Eskişehir, Ege Bölgesi Eğitim Toplantısı - İzmir, İstanbul Eğitim Toplantıları - 8 ayrı ilçede organize edilen ve 40 ilde düzenlenen toplantıların 2003 yılında da süreceğini belirten Karataş ‘Kasım ayında bayilerimiz sektörümüzde yer alan diğer mühendislik ve tesisat firmalarından katılan mühendisler ve ustalara yönelik eğitim seminerleri düzenledik. Bölgelerde yaptığımız bu eğitimlerde özellikle bölgenin, katılan kişilerin yöreye ve konuya özgü talepleri göz önüne alınarak toplantı yönlendirilebilmektedir. BAYMAK olarak biz hem tüketicinin hem de bayilerimizin eğitim seviyesini yükseltmeyi kendimize görev edindik’ dedi.

Etiketler