Baymak 2010 Yılında Avrupa'nın En Büyük Üreticilerinden Olmayı Hedefliyor

05 Temmuz 2009 Dergi: Temmuz-2009

Baymak, Tepeören'deki toplam 60.000 m2'lik yeni üretim tesislerinin yanında, Güneş kolektörleri üretim hattını da açtı. Tesisin açılışı 25 Haziran 2009'da gerçekleştirildi.

Baymak İngiliz ortağı Baxi Group'un Fransa ve Danimarka'daki üretim hatlarını yeni tesislerine taşıdı. Yeni üretim merkeziyle birlikte Baymak'ın toplam üretim alanı 60.000 m2'ye ulaştı. Modern ve üstün teknolojiye sahip üretim ve montaj hatlarıyla Baymak, çelik kazan, kat kaloriferi, güneş enerjili sistemler ve emayeli su tankları konusunda Baxi'nin tek üretim merkezi olacak. Önümüzdeki yıllarda hem yurtiçi hem de yurtdışı satışlarının hızla artacağını öngören ve Baxi Group'un üretim merkezi olmanın getireceği kapasite ihtiyacını bugünden planlayan Baymak, 2010 yılında Avrupa'nın en büyük üreticilerinden biri olmayı hedefliyor. Baymak, gerçekleştirdiği yatırımla Türkiye'nin lazer kaynağı ile üretim yapan ilk güneş enerjisi üretim hattını hizmete sunmuş oldu. Güneş enerjisi sistemleri üretim hattı da Baymak'ın bu yıl içinde planlayıp hayata geçirdiği yatırımlarından biri. Bu yatırımın maliyeti ise 3 milyon dolar.  Baymak Güneş Enerjisi sistemleri yıllık 150.000 adet üretim kapasitesine sahip.

Güneş enerjisi sistemleri üretim hattının; tam otomatik makineler ile üretim yapılması dışında en önemli özelliği ise taşıyıcı borular ve selektif plaka arasındaki kaynak işleminin ultrasonik kaynak yöntemi yerine lazer kaynağı ile yapılması. Güneş enerjisi sistemleri üretim hattında bir sonraki aşama 2010 yılında devreye alınması planlanan PV (Fotovoltaik) panel üretimi. Bu proje ile ilgili ön çalışmalar da hızla devam ediyor. Baymak'ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan, açılışta yaptığı konuşmada; "Baymak yaptığı yatırımlar ile dünyanın en büyük ısıtma firmalarından biri ve Avrupa'nın en büyük çelik kazan ve sıcak su boyler üreticisi olacak. Türkiye'nin en modern kombi üretim tesisine sahibiz. Yeni yatırımlarımız ile kombi ve güneş enerjisi sistemlerinde de Avrupa'nın en büyüklerinden biri olacağız. Şu anda 40'tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Hedefimiz bu sayıyı 70'e çıkarmak. 2010 yılına kadar ciromuzu 500 milyon, ihracatımızı 150 milyon dolara ve çalışan sayımızı da 2000'e çıkarmak istiyoruz" dedi.


Etiketler