Baykan Grup, Mobil Servis Hizmeti Uygulamasını Başlattı

05 Kasım 2004 Dergi: Kasım-2004
Mobil servis hizmetini başlatan Baykan Grup, bu hizmet sayesinde müşteriye olabilecek en kısa sürede servis hizmetinden yararlanma imkanı sunuyor.
Mobil servis hizmetini başlatan Baykan Grup, bu hizmet sayesinde müşteriye olabilecek en kısa sürede servis hizmetinden yararlanma imkanı sunuyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Baykan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kan şunları söyledi: ‘Diğer sektörlerde olduğu gibi ısıtma sektöründe de gelişen teknoloji ile gelinen noktada, firmaları tercih edilir kılan, rakiplerinden ayıran en önemli unsur satış sonrası servis kalitesi, üretici firmanın her zaman ve her durumda ürününün, markasının arkasında olmasıdır. Bu noktada neden Baykan Kombi, Baykan Panel Radyatör diye sorduğumuzda aldığımız yanıt fazlası ile tatmin edici oldu. Baykan Grup’ta ilk olarak servis hizmeti merkezden veriliyor. Bu durum beraberinde merkezi denetimi, müşteriyi ve markayı farklı uygulamalardan koruyan bir sitemi de beraberinde getiriyor. Ayrıca müşterilere, 7gün / 24 saat merkez servisi arayarak muhatap bulma ve sorununuza çözüm üretme olanağı sunuyor. Son olarak müşterimize sunduğumuz Mobil Servis Hizmeti ile; merkezi arayan müşterinin adresi alınıyor ve merkezde bilgisayar başındaki yetkili tarafından takip edilen servislerden en yakın ve en uygun olanı bu müşteriye yönlendiriliyor. Böylece merkezle irtibat kuran müşteriye en kısa sürede ulaşılmış oluyor’ Baykan Grup’un ürünleri için ayrıca, ‘Sıcaklık Paketine 15 Milyarlık Ev Sigortanız da Bizden ‘ uygulaması yaptıklarını belirten Süleyman Kan, ‘Böylece tüketici kombisini, panel radyatörünü ve radyatör vanalarını alırken Baykan’ı tercih eder ve sıcaklık paketi alırsa, müşterinin evi15 milyarlık ev sigortası ile sigortalanacak. Baykan’da yapılan uygulamalardan da anlaşılacağı gibi, hedef, müşteri memnuniyeti odaklı olarak sektörde örnek firma olmak’ dedi.

Etiketler