Baucon Yapex’te Organize Edilen ‘Yalıtım Seminerleri’ Büyük İlgi Gördü

05 Aralık 2004 Dergi: Aralık-2004
Yalıtım Dergisi tarafından 12. Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri ve Yapı Yenileme Fuarı Baucon Yapex’te organize edilen "Yalıtım Seminerleri" büyük ilgi gördü. 26 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen ısı ve ses yalıtımı semineri ile 27 Kasım Cumartesi günü düzenlenen su ve yangın yalıtımı seminerleri 300'e yakın profesyonel tarafından izlendi. Yalıtım sektörünün önde gelen firmaları tarafından verilen seminerlerde ısı, su, ses ve yangın yalıtımı konularında sunumlar yapıldı.

26 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen ısı yalıtımı semineri ilk olarak Ode Yapı Yalıtım Sorumlusu Gökhun Kurt’un yaptığı sunumla başladı. Kurt, yaptığı sunumda yalıtım ve genel kavramlar, ısı yalıtımının avantajları, ısıl konfor, yapılarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri, yoğuşma, doğru ürün seçim kriterleri, uygulama örnekleri ile ısı köprüleri üzerinde durdu ve Ode Sistem hakkında bilgiler verdi. Gökhun Kurt’un ardından söz alan Mardav Teknik Müdürü Gökhan Korkmaz ise Blue’Safe Mavi Kale Mantolama Sistemleri'ne değindi ve ilk kez uygulamaya sokulan Blue’Safe Mavi Kale sigorta sistemi hakkında izleyicileri bilgilendirdi. Günün son ısı yalıtımı semineri ise Capatect Ürün Şefi Engin Tanrıverdi tarafından verildi. Tanrıverdi, Türkiye’deki dış cephe ısı yalıtım pazarı, ısı yalıtımının faydaları, Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemi bileşenleri hakkında bilgiler verdi ve uygulama detaylarına değindi. Ses yalıtımı semineri ise 2D Yapı Genel Müdürü ve Yalıtım Dergisi Yayın Yönetmeni Sadık Özkan tarafından sunuldu. Özkan, sesle ilgili verdiği temel bilgilerle başladığı sunumunda akustik düzenleme amaçlı çalışmalar, ortam sesini azaltmaya yönelik çalışmalar, ses geçiş kaybı sağlamaya yönelik çalışmalar, mekanik tesisat ve inşai tip uygulamalar ile sık yapılan hatalara değindi. Yalıtım Seminerleri, 27 Kasım Cumartesi günü düzenlenen su ve yangın yalıtımı seminerleriyle devam etti. Günün ilk semineri Henkel Ar-Ge Yöneticisi Seda Öçgüder tarafından sunuldu. Öçgüder, Henkel’in tanıtımıyla başladığı sunumunda Henkel ürün portföyünde yer alan sürme esaslı su yalıtım ürünlerinden CR 65, CP 44, CX 1’in tanıtımının ardından Ceresit Invisible ve akrilik, silikon, poliüretan ve bitüm esaslı mastiklere yer verdi. Kalekim Ürün ve Marka Yöneticisi Ertuğ Altuneli de sürme esaslı su yalıtım malzemeleri, poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri, akrilik esaslı su yalıtım malzemeleri ve bitüm esaslı su yalıtım malzemeleri hakkında bilgiler verdi.

Ürünlerin uygulama esaslarına da değinen Altuneli yüzey hazırlığı, temel bohçalama, teras çatı ve düşük döşeme uygulamaları konularında da izleyicilere bilgiler aktardı. Su yalıtımı seminerleri Yalteks Bölge Müdürü Özgür Sezginer tarafından tamamlandı. Sezginer, polimer bitümlü membranların kullanım alanları, su yalıtımı için genel hazırlık kuralları, içten ve dıştan temel yalıtım sistemler ile çatılarda su yalıtımı konularını kapsayan sunumunun ardından izleyiciler tarafından yöneltilen soruları cevapladı. Günün son seminerinin konusu ise yangın yalıtımıydı. Knauf Teknik Danışmanı Serdar Akbay’ın sunduğu seminer yapısal yangın emniyeti, yangın emniyeti ile ilgili temel talepler, yangın mukavemet sınıfları, standartlardaki yenilikler, yangın yönetmeliği, alçının yangında kullanımı, yangına dayanıklı Alçıpan Fireboard, çelik kolon-kiriş kaplamalar ve ahşap kaplama konularını kapsadı.

Etiketler