Başlarken

05 Ocak 1997 Dergi: Ocak-1997

Aslında toplumu temsil eden bizler, kendimizle hesaplaşmaktan kaçıyoruz sanki... Oysa ne güzel bir atasözümüz var. "Herkes kendi kapısının önünü süpürse, bütün mahalle tertemiz olur." diye. Bu satırlarda sektörümüz içersinde birinci öncelikle hepimize düşen ilk görevin kendi kapımızın önünü süpürmek olduğunu düşünerek, içimizde olan iyi ve kötüleri, doğruları ve yanlışları, yapılması gerekenleri, yapılmaması gerekenleri, güzellikleri ve çirkinlikleri duyumlarımız ölçüsünde ve belgelere dayanarak sizlere aktaracağız. Bütün bunları yaparken, tamamen tarafsız olacağımız hususunda ant içtik ve bunun böyle bilinmesini istiyoruz.

İşin başında yanlışlarımızın da olabileceğini kabul ediyor, bunun için şimdiden sizlerden özür diliyoruz. Ama doğrularımızın da, aksi ispatlanana kadar arkasında olduğumuz konusundaki sarsılmaz inancımızı taşıyoruz. Yazılarımızda, kimilerini  üzeceğiz, kimilerini sevindireceğiz. Ama, bunu yaparken; sevindirdiklerimizden bir beklentimiz olmadığı gibi, üzdüklerimiz için de, herhangi bir art niyet taşıyor değiliz. Amacımız; her şeyin en güzelini yakalamak, sektörümüz içerisinde en pozitif olanını ortak görüş doğrultusunda ortaya çıkarmak, yanlışların düzeltilmesini sağlamak, sizlerle birlikte, arınmak, tatmin olmak ve "işin doğrusu" budur diyebilmek istiyoruz. İlk yazımızda, sizlere söktörümüz-de pek rastlanılmayan örnek bir davranışı aktarmak istiyoruz; Sektörümüzün içerisinde, tanınan bir firma; Isısan Isıtma ve Klima Sanayi A.Ş. 06.01.1996 tarihli, tüm bayilerine gönderdiği bir yazıda şunları diyor. Yazıyı hiç kesinti yapmadan aynen sizlere aktarmayı uygun buldum. "Değerli Bayimiz, Çeyrek asırlık bir geçmişe sahip olan firmamız teknolojik gelişmeleri çok yakından takip ederek modern hayatın insanlara verdiği imkanları KALİTE, GÜVEN VE SORUMLULUK ilkeleri içinde müşterilerine sunmayı temel prensip kabul etmiş ve sektördeki hak ettiği yere gelmiştir. Bu noktada sizlerle birlikte ulaştığımız bir başarı ve gurur öyküsüdür. O nedenledir ki; şirketimiz bundan böyle de HİZMETTE MAZERET OLMAZ öz deyişini ön planda tutarak söz konusu prensiplerinden hiç vazgeçmeyecektir. Ancak, sizlerle iç içe olduğumuz bu  aile  ortamında,  göremediğimiz noktalar, bilemediğimiz eksiklikler olabileceği düşüncesiyle sizlere sunduğumuz bir anket formu varılır. Ekte sunduğumuz ve '<<"^B. İÇİNİZDEKİ DUYGULARI aktarmanızı rica ettiğimiz bu anket formunun sonuçları bizlerin sizinle birlikte daha güzel, daha doğru ve daha büyük hedeflere ulaşmasında çok önemli bir rehber olacaktır."

Isısan bu yazısının ekinde toplam 15 maddelik bir anket formunu da beraberinde bayilerine gönderdi.Bu anket formundan bir kopya da bizde var. Dönüşümlerini merakle bekliyoruz. Sektörümüz için örnek bir davranış sergileyen ve önce işe kapısının önünü temizlemekle

başlayan Isısan'ı kutluyoruz. Buna benzer girişimleri diğer firmalarımızdan da bekliyoruz.

Ancak, Isısan yetkililerinin, kendi firmalarını herhangi bir bayi gibi telefonla aramalarını isteriz. Bizim izlenimlerimiz ve kulağımıza gelen bilgiler, yukarıda satırına dokunmadan yer verdiğimiz yazılarının içeriği ile hiç bağdaşmıyor. "İşin Doğrusu" çoğunluğun ortak bileşkesidir. Amacımız bu bileşkenin oluşmasına katkıda bulunmaktır.

Toplumda bu tür beklentilerin hat safhaya çıktığı bir dönemde, bizde kapımızın önünü süpürmekle işe başladık.

Darısı   sektörümüz   içerisindeki tüm firmalara tüm temsilcilere  ve tüm ülkeye... Saygılarımızla.

Havıl çalışkan


Etiketler