Basılı Yayıncılık ve İnternet Reklamcılığı Paneli Gerçekleştirildi

05 Kasım 2008 Dergi: Kasım-2008
SEYAD, panele “Mecra Meydan Muharebeleri”konulu bir sunumla katıldı

Haliç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 15 Ekim 2008 tarihinde Mecidiyeköy Yerleşkesi’nde “Basılı Yayıncılık ve İnternet Reklamcılığı” paneli düzenledi. Panele konuşmacı olarak Sektörel Yayıncılar Derneği (SEYAD) Kurucu Başkanı İsmail Ceyhan, Pressmart Dijital Yayıncılık Çözümleri Genel Müdürü Santosh Krishna ve Sarı Sayfalar-Türkiye Satış Müdürü Göktuğ Okan Oğuz katıldı.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Okatan’ın açılış konuşmasını takiben ilk sunumu SEYAD Kurucu Başkanı İsmail Ceyhan yaptı. Ceyhan sunumunda; Mecra ve Medya kavramlarını açıklayarak gelişen mecralar içinde İnternet’e vurgu yaptı. Türkiye reklam harcamaları verilerini aktararak, İnternet’in aldığı % 5’lik payın Avrupa ortalamasını yakaladığını ve yakın gelecekte hızlı ve ölçülebilir mecra olarak İnternet’in daha fazla değerlendirileceğini belirtti. Türkiye’de SEYAD bünyesinde B2B “Sektörel Yayıncılık” yapan yayın kuruluşlarının hemen hemen tüm yayınlarının birer web siteleri bulunduğunu, bu web adreslerinden okurların, sektörel ilgililerin ve araştırmacıların, sektör verilerine, yayınların son sayı ve geçmiş sayılarının içeriklerine ulaşabildiğini aktardı. Ceyhan son söz olarak sektörel yayıncıların esas itibariyle salt dergi yayıncısı olmadığını, B2B diye tanımlanan iş alanının tüm mecraları ile ilişkili olduklarını, dolayısıyla internet alanında da geleceğe hazırlandıklarını belirtti. Pressmart Dijital Yayıncılık Çözümleri Genel Müdürü Santosh Krishna internet bağlantısı ile aktardığı sunumunda; E-Dergi, E-Katalog örneklerini aktardı. E-Dergi internet yayıncılığının yönetim paneli ve geri planda yer alan yazılımın yeteneklerini sergiledi. Özellikle internet üzerinden yayımlanan e-dergi ve e-katalogların interaktif uygulamaları, izlenmesi ve ölçümlenmesi konularında uygulamalı anlatımlar yaptı. 

Son olarak, Sarı Sayfalar (YellowPages LLC) Türkiye Satış Müdürü Göktuğ Okan Oğuz, tüm dünyada telefon operatörlerinin kullandığı telefon rehberi YellowPages’ın Türkiye örneği olarak yeniden örgütlenen firmasının internet uygulaması hakkında bilgiler verdi. Oğuz, “Türkiye’nin Yerel Arama Sitesi” diye takdim ettiği www.yellowpages.com.tr adresinde firmaların nasıl indekslendiğini, güncellenmenin nasıl yapıldığını ve sitenin kullanıcı dostu olmasının önemini aktardı. Yaptıkları işin B2B katalog yayıncılığından farkı olmadığına değinen Oğuz, Türkiye’de firmaların çok sık adres değiştirdiği gerçeğinden hareketle rehber yayıncılığını basılı olarak düşünemediklerini ve dolayısıyla internetin bu koşullarda en uygun mecra olduğunu belirtti.

Panelin kapanış konuşmasını yapan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Okatan yüzü aşkın dinleyiciye seslenerek, üniversiteden mezun olunduğunda gençlere yenilikçi fikirler geliştirmelerini; özellikle internet ve elektronik iletişimin eşsiz fırsatlar sunabileceğinin altını çizerek araştırmacı olmalarını önerdi.

Panelin kapanışında dekan tarafından panelistlere katılımcı plaketleri takdim edildikten sonra verilen kokteyl, konuşmacılar ile dinleyicilere güzel bir sohbet zemini yarattı. 


Etiketler