'Başarının Temelinde İnsana Yapılan Yatırım Var'

05 Şubat 2007 Dergi: Şubat-2007
Projelerde uygulamayı yapacak teknisyenin, ürün seçiminde çoğu zaman birincil rol oynayan bayilerimizin Avrupa standartlarında çalışmalarını sürdürebilmesi ve sektörü ileriye taşıyabilmeleri için eğitim faaliyetlerinin sürekli olması gerekiyor

2007’nin kendileri için kombi yılı olacağını, büyüme hedefini yüzde 80 olarak hedeflediklerini söyleyen Hasan Önder, 2007’nin Airfel için kombi yılı olacağını ve tüketiciye 11 farklı kombi modeliyle ulaşacaklarını belirtti...

Airfel’in 50 milyon dolar olan cirosu 81,3 milyon dolara yükseldi

2006 yılında toplamda yüzde 7’lik pazar payına ulaştık ve sektörde ilk üç arasında yer almayı planlıyoruz. 2006 yılında elde ettiğimiz toplam 81,3 milyon dolarlık ciroda; yurtiçi bireysel sistemlerin payı yüzde 55, mühendislik sistemleri payı yüzde 33, ihracatın payı ise yüzde 10 oldu.

Dünya standartlarında üretim ve hizmet sunmak amacını taşıdığımız için, temel ilkemiz yatırım yapmak. Bu doğrultuda Adapazarı Hendek’te kurulan ve üç fabrikadan oluşan tesislerimizi; sahip olduğu teknoloji ve üretim kalitesi bakımından Avrupa’nın en modern tesisleri düzeyine getirmeyi başardık... Bu konuya örnek vermek isterim: Radyatör fabrikası; radyatör teknolojisinde gelinen son noktayı yansıtıyor. İsviçre menşeli bir firmanın bizimle anlaşma yapma talebi gündemde şuanda... Firma, kendi dağıtım kanalıyla, tüm Avrupa’da Airfel markası ile ürünümüzü satmak istiyor. Bu durum, yatırımın ne kadar iyi olduğunun en önemli göstergesi... Bir milyon set üretim hedefleyen Klima Fabrikamızda da split klima üretim hattının Nisan 2007’de devreye girmesini planladık.

Klima santralinde hedef yüzde 25 pazar payı

Bildiğiniz gibi klima santrali alanında 75 farklı firma var ve pazar paylarını yükseltme amacı taşıyorlar. Dış hava kalitesinin giderek kötüleştiği günümüzde; yaşam alanlarına gönderilecek havanın klima santralinde uygun kriterlere ulaştırılması gerekiyor. Bunu sağlamanın en iyi yollarından biri de hijyenik yapıda klima santralleri kullanmaktır. Bu noktanın unutulmaması, yatırımcıların bu bilinçte olmaları gerekiyor.

Sektörün de bildiği gibi, Tetisan hijyenik ve konfor tipi klima santralleri pazarında Türkiye’nin önde gelen markaları arasında yer alıyor. Tüm üretim haklarını ’know-how’ı ile beraber Nisan 2006’da devralarak temmuzda üretmeye başladığımız paket Klima Santralleri ile yüzde 25 pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz.

Piyasadan yoğun talebin olduğu fabrikamızın ilk sevkiyatı, Temmuz 2006 sonunda yapıldı. Tetisan’ın klima santrali üretimi konusundaki deneyimli ekibinin, Airfel’e katılımı ile 120 kişiye ulaşan uzman kadrosuyla yapılan üretim tüm hızıyla devam ettiğini, Mart 2007 sonuna kadar da üretim kapasitesinin dolu olduğunu söyleyebiliriz. Hijyenik olarak tasarlanan Airfel-Tetisan markalı klima santralini, konfor uygulamalarında da kullanarak daha geniş bir yelpazeye yaymayı amaçlıyoruz. Bir çok uluslar arası sertifikaya sahip klima Santralleri’nin önemli bir bölümünü ihraç etmek istiyoruz.

McQuay işbirliği...

McQuay ürünleri de Tetisan ürünlerinin üretildiği Çorlu’daki fabrikada üretilecek ve yakın zamanda bizim tarafımızdan üretilen McQuay cihazları pazara sunulacak... Geçtiğimiz dönemde McQuay ile ortak yatırım kararı almıştık. Fakat bu yatırım kararı İtalyanlardan dolayı uzayınca, Tetisan’ı almaya karar verdik. Tetisan’ın alınmasının ardından İtalyan mühendisler geldiler ve fabrikada çeşitli incelemeler yaptılar. Yeni bir yatırıma gerek olmadığına, bazı modeller için kalıpların İtalya’dan gelmesine karar verildi. Onların prosedürleri doğrultusunda üretilecek ürünler bizim tesislerimizde üretilecek ve yüzde 100’ü bizim yatırımımız olacak. Ancak McQuay marka adını kullanacağız. Belirttiğim yeni fabrikaların devreye girmesiyle 8,3 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracat rakamının, 2007 yılında yüzde 150 artarak 20 milyon dolara ulaşmasını öngörüyoruz.

Günümüzde komple çözümler sunmak, üst basamaklara giden adımlardan biri oldu...

2006 yılında distribütörlüğünü yaptığımız markalara Nordmann ve Rox’u ekledik. Şu anda da marka yatırımlarımızı hızla sürdürüyoruz. Bayi showroom çalışmaları, bölgesel bayi toplantıları, Esgaz, Bursagaz, Kırgaz doğalgaz firmalarıyla birlikte yürütülen yerel pazarlama faaliyetlerini kapsayan marka yatırımı 2,1 milyon dolara ulaştı.

Sektördeki rakiplerimizden farklı bir yapı sergiliyoruz. Dünya standartlarında hizmet sunmak için ürün yelpazesini ve üretim sistemlerini geliştiriyoruz. ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) uygulaması ve C tipi fiktif depoyu hayata geçiren, radyatör ve kombi üretiminin yanı sıra klima santrali üretimine de başladık. Kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladığımız için geçtiğimiz yıl alüminyum radyatör, güneş enerjisi, radyatör vanası ve havlupanı da ürün gamına ekledik. 2007’de termosifon, hava perdesi ve sirkülasyon pompasını da ürün gamımıza ekleyerek genişletmeye devam edeceğiz.

Başarının temelinde insan var

Teknolojik yatırım dünya pazarlarındaki güçlü oyunculardan biri olmak için çok önemli... Ancak başarının temelinin insan kaynaklarına yapılan yatırımdan geçtiği göz ardı edilmemeli. Bu doğrultuda fabrikalarımızda İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi ile birlikte "Personel Eğitim Programı"nı uyguluyoruz. Eğitimi geleceğin garantisi olarak gören firmamız, sektörde çalışmak isteyenlere kendilerini geliştirme imkanı yaratıyor. 65 gün süren eğitim boyunca katılımcılar İŞKUR’dan maaş da alıyor.

Firma olarak, eğitime katılacakları İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi ile birlikte, eleman alımındaki titizliği göstererek seçiyoruz. Eğitim projemizde daha geniş bir kitleye ulaşabilmek için katılımcıları teknik lise mezunları ile sınırlamıyoruz. Verilecek eğitimin içeriği, o dönem için saptanan konulara göre belirleniyor. Geçtiğimiz yıl şu başlıklar üzerine eğitimler verdik: Kalite Kontrol Ürün Test Laboratuvarı Operatörlüğü, Eşanjör Operatörlüğü, Pres Tezgahı Operatörlüğü, Oksi-Asetilen Kaynak Operatörlüğü ve Klima Montaj Operatörlüğü.

Eğitim sonunda yapılan sınavlarda başarılı olanlara uluslararası geçerliği olan ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriliyor. Sertifika almaya hak kazananlar arasından belirlenen kişiler ise tesislerimizde işe başlıyor. Personel Eğitim Programı’nın yanı sıra bayi ve yetkili servislere yönelik eğitimler de düzenleniyoruz. Servis ve bayi eğitimleri düzenleyerek yetişmiş ve kalifiye ara eleman ihtiyacını karşılıyoruz. Satış Sonrası Hizmetler bünyesindeki Teknik Eğitim Müdürlüğümüzün geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği eğitim programı ile yetkili servis yetiştiriyoruz. Doğru zamanda, doğru kişiye doğru yerde, doğru eğitim anlayışı ile planlamalar yapılıyor. 2006 yılında 11 klima, 6 kombi ve 6 KX eğitimi tamamlayan Airfel, 2007 yılı için 42 haftalık bir eğitim programı planladı. Planlanan yetkili servis eğitimlerinin konu başlıkları ise şöyle:

Teknik eğitimler; Temel elektrik eğitimi, temel soğutma çevrimi ve split klima eğitimi, split klima ürün eğitimi, VRF eğitimi, McQuay ürün eğitimi, ısıtma tesisat eğitimi, kombi eğitimi ve merkezi kazan (Hoval) eğitimi. Eğitim sonunda sınavı başarıyla geçenlere de yetkili servis belgesi veriyoruz.

Davranış ve kişisel gelişim eğitimleri; Bilgisayar ve servis programı, ön muhasebe, stok kontrol ve müşteri takibi, telefonla görüşme, etkili satış sonrası hizmet, liderlik ve koçluk becerileri, iletişim ve empati. İçeriği Teknik Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan eğitim kitaplarımız bayilere ve servislere dağıtılıyor. Ayrıca, güncel bilgiler de bir bülten aracılığı ile bayiler ve servislerle paylaşılıyor. Yetkili servislere verdiğimiz eğitimler, bir defada doğru çözüme ulaşarak arıza oranlarının düşürülmesini böylece müşteri memnuniyetini sağlıyor. Ayrıca bayilerin verimliliklerini artırmak için ise satış departmanı tarafından gelen talepler de dikkat alınarak ürünlere yönelik eğitimler de düzenleniyoruz. Bölgesel olarak ya da eğitim merkezinde verilen eğitimler; montörlük, tesisat, işletmeye alma ve ürün tanıtımını kapsıyor. Bayi eğitimleri ile doğru yere, doğru ürün satışı, satış öncesi teknik beklentilerin karşılanması ve hizmet kalitesinin artırılması hedefleniyor.

Yatırımın dönüş süreleri birçok parametreye, ürüne göre titizlikle inceleniyor

Yatırımcılar gün geçtikçe daha bilinçli tercihler yapmaya, danışmanlık hizmetleri almaya başladılar. O yüzden ürünler seçilirken daha titiz, daha hassas, çok daha detaylı hesaplamalar yapılıyor. Yatırımın dönüş süreleri birçok parametreye, ürüne göre titizlikle inceleniyor. Türkiye’de şu anda Avrupa standartlarında hem üretim hem de uygulama yapıldığını düşünüyorum. Son yıllarda firmaların da ilgilileri bu yönde bilinçlendirme çalışmaları arttı. Bu nedenle az da olsa insan kalitesi yükseldi... Ancak uygulamayı yapacak teknisyenin, ürün seçiminde çoğu zaman birincil rol oynayan bayilerimizin bu standartları sürdürebilmesi ve sektörü ileriye taşıyabilmeleri için eğitim faaliyetlerinin sürekli olması gerektiğine inanıyorum. z

Röportaj: D.Özden ÖZKAN

Etiketler