Başarılı Yönetimde İyi Konuşmanın Rolü

05 Mayıs 1995 Dergi: Mayıs-1995

Oysa işbirliğini geliştirmeyi arzuladığımız için Gümrük Birliği'ne hazırlandığımız şu günlerde Avrupa ülkelerinde normal karşılanacak konuşma ve davranış biçimlerini, ülkeyi yönetenlerle birlikte ülkemizi yurt dışında temsil eden bürokratların, iş adamlarının, ve diğer çalışanların da öğrenmesi ve uygulaması gerekmektedir. Ülkelerin, kurumların,şirketlerin başarıları onları yönetenlerin, topluluk önünde temsil edenlerin doğru konuşmasına bağlıdır. Tüm yöneticilerin iyi konuşmayı öğrenmeleri şarttır. Toplum önüne çıkmış kişilerin başarı derecesi, açık ve etkili iletişim kurabilmelerine bağlıdır.

Günümüzde yoğun bir yarışmanın olduğu iş ortamında bunun önemi çok daha artmıştır. Şirket yöneticileri televizyon, radyo ve basına genellikle yansımasa da normal politikacılardan çok daha fazla konuşmak zorunda kalmaktadırlar. Yöneticiler işyerlerinde arkadaşlarıyla daha iyi ve verimli çalışma ilişkileri geliştirmek iletişimi sağlamak için sürekli konuşmak zorundadırlar.

Amerikan kongresinde yapmış olduğu konuşma ile Kongre üyelerinin Beyaz Sarayın ve Amerikalıların desteğini kazanarak Otomotiv Endüstrisi dev şirketlerinden Chrysler'i batmaktan kurtaran Lee Iacocca, konuşma ustalıkları ile güç kazanan insanların en çarpıcı örneklerinden biridir. Iacocca kendisi de iş hayatındaki başarısını iyi konuşmasına bağlamaktadır.

Kendi otobiyografisinde "Benden daha zeki, araçları benden daha iyi bilen insanlarla tanıştım. Ama hepsini geride bıraktım. Neden? Çok güçlü hırslı olduğum danmı? Hayır... Onlarla nasıl konuşacağınızı bilmelisiniz, açık ve basit. "Amerikan Speaker" yazarı A.Bakshian'a göre Alkolik durumlarda olduğu gibi sahne korkusunun-da bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Bu durumda ya hastalığınız kroniktir ya da iyileşmekte olan has-tasınızdır.

Her iki durumda da sıkıntılarınızı azaltmak veya bunu avantaj haline çevirmek sizin ustalığınıza bağlıdır.Sahne alan sanatçılarda özel bir gerilim vardır.

Ancak tecrübesiz olanları başarısız kılan bu gerilime profesyonel sanatçıların ihtiyacı vardır. Politik ve iş dünyası liderlerinin en önemli ustalığı toplum önünde iyi konuşmayı becerebilmeleridir. Konuşma sanatının en çok uygulandığı yer iş hayatıdır. Tezgahtaki satıştan şirket yönetim kurullarında sunuşlara kadar her aşamada konuşma ticaretin devam etmesini sağlar. Örnek olarak ilk izlenim olarak dış görünüşümüz beklentileri arttırabilir, ancak söyledikleriniz ve söyleyiş tarzınız dinleyenlerin sizi değerlendirmesinde daha etkilidir. İyi konuşma liderliğin önemli bir bölümüdür.Nerede konuşuyor olursanız olun konuşma ustalığınız insanların sizin fikirlerinizi anlamada ve lider olarak sizi takip etmesinde en önemli faktör olacaktır.

İş toplantılarından düğün törenlerine kadar her olayda iyi konuşmacı bulunduğu ortama katkıda bu manın yanısıra toplum içinde k tanıtımını bedava yapma fırsatı bulmakta ve belki de ilerde olabilecek iş ilişkileri için daha çekici hale gelmektedir.

Toplum önünde başarılı konuşabilmek için yöneticiler,

-Vücut lisanını büyük hüner ve incelikle kullanmalıdır.

Dinleyicilerin duygu ve düşüncelerine hitap edebilmelidir.

-Sinirleri yatıştırıcı olmalıdır.

-Espiriler yaparak güçlü ses tonunu kullanarak veya soru-cevap yöntemiyle dinleyicilerin dikkatini sürekli olarak toplayabilmelidir. Dinleyiciler ortak bir ilgi kofcıı veya belirli bir olayı kutlamaksın biraraya gelmişlerdir.

İyi konuşmacı bu durumu iyi bilmeli ve bunu avantaj haline getirmelidir. İnsanların iyi anlaşabilmeleri konuştuklarını anlatabilme ustalığına ve konuşanları saygıyla dinlemelerine bağlıdır.

Hoşgörülü, sevgi dolu günler

dileğiyle...

 

COŞKUN MANÇUHAN

 


Etiketler