BARES II (Bandırma) Rüzgar Enerji Santralı Hızla Tamamlanıyor

05 Nisan 2006 Dergi: Nisan-2006
Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından hidrolik ve rüzgár enerjisinde projeler geliştiren ve sistemleri kuran Bilgin Enerji Yatırım Holding A.Ş.’nin son projelerinden biri olan BARES II'nin türbin montajları hızla ilerliyor. Santralin mayıs 2006'da üretime başlaması hedefleniyor.

Bilgin Enerji Yatırım Holding bünyesinde yer alan Bares  Elektrik Üretimi A.Ş. tarafından Balıkesir-Bandırma’da Türkiye’nin en büyük özel sektör rüzgár enerjisi santralinin montaj çalışmaları hızla devam ediyor.  

BARES Rüzgár Enerjisi Santrali, Bandırma ilçesinin 10 km doğusunda Marmara Denizi’ne paralel uzanan sırtlarında konumlanmaktadır.  Proje için 2000 yılından itibaren rüzgár ölçümlerine başlandığını belirten yetkililer, söz konusu ölçümlerin yurtdışındaki uzman kuruluşlar ve enstitülerce değerlendirildikten sonra her bir ünite gücü 1,5 MW olan 20 adet rüzgár türbininden oluşan BARES II Rüzgár Santralinin kurulmasına karar verildiğini ifade ettiler.  

BARES II, Türkiye’nin ilk özel sektör üretim şirketi rüzgár santrali olmasının yanı sıra, mevcut Türkiye rüzgár enerjisi kurulu gücü olan 20MW’ı yüzde 150 oranında artırarak 50MW’a çıkaracak. Santralde üretilecek olan yıllık ortalama 120.000.000 kWh elektrik ile 80.000 kişilik bir yerleşim merkezinin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek. Ayrıca BARES II’ nin devreye girmesi ile son günlerin gündem konusu olan küresel ısınmanın temel sebeplerinden CO2 ve sera gazlarından yıllık ortalama 80.000 ton karbon emisyon azalımı sağlayacağı da hesaplanmaktadır.  

Projenin en önemli özelliği, Türkiye’deki mevcut kurulu rüzgár santrallerinin aksine, devlet tarafından yüksek fiyatlı alım garantisi olmaksızın, finansmanının tamamen Bilgin Enerji Grubu tarafından karşılanarak ülke enerji havuzuna temiz, çevreci, yerli ve yenilenebilir bir kaynak olan rüzgárdan elektrik sağlamasıdır.

Etiketler