Header Reklam

Banyo Hijyeni, ISH Digital 2021’de, Her Zamankinden Çok Daha Önemli Olacak

04 Şubat 2021

Kire ve bakterilere dayanıklı yüzeyler, temas gerektirmeyen donanımlar ve hijyenik elektronik bideler aracılığıyla temizlik: Banyoda hijyen her zamankinden daha fazla talep görüyor. Sıhhi temizlik endüstrisi, ister otel banyosu, ister umumi tuvaletler veya özel yaşam alanı banyosu olsun, hijyen konusundaki sürekli artan beklentileri karşılayan akıllı çözümler sunuyor. Dünyanın önde gelen su, ısıtma ve iklimlendirme ticaret fuarı ve etkinliği ISH’te, 22-26 Mart 2021 tarihleri arasında çeşitli çözümler çevrimiçi olarak sunulacak ve tartışılacak.
Banyo hijyeni her zaman hassas bir konudur, ancak özellikle bir salgın sırasında. Korona virüsünün dünya çapında yayılmasıyla birlikte, odak noktası banyo temizliğine öylesine kaydı ki, sanitasyon ürünlerinin hijyenik nitelikleri artık sadece evlerini modernize etmek isteyen tüketiciler için değil, aynı zamanda kamusal alan yapılarında çalışan mimarlar ve proje planlayıcıları için de büyük önem arz eden bir konu haline geldi. 
Konu birkaç farklı perspektiften ilgi çekicidir: Sanitasyon ürünlerinin hijyenik özellikleri sadece sağlık hizmetleri açısından değil, aynı zamanda planlama gereksinimleri ve sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri nedeniyle de önemlidir. Hijyenik işlevler, genellikle evdeki işlevlerin dijitalleştirilmesiyle bağlantılıdır ve tasarımda giderek daha 'görünmezdir', yani bunlara verilen önemle karşılaştırıldığında, sanitasyon ürünlerinin hijyen özellikleri 'bariz bir şekilde göze çarpmaz'. Başka bir deyişle, daha yakından bakmak büyük önem taşır.

Odak noktası, özel ve kamusal yapılarda hijyenik gereksinimlere kaymaktır.
Hijyen ve sanitasyon ürünleri söz konusu olduğunda önemli bir husus, güvenliktir - yalnızca işlevsel nedenlerle değil, aynı zamanda bakteri ve virüslere karşı koruma için de aynı derecede önemlidir. Doğal olarak, bu önem, evler kadar kamusal yapılardaki donanımlar için de geçerlidir. Bu durumda, banyonun bir yaşam tarzı alanına dönüşmesi, yalnızca orada geçirilen zamanın kalitesine değil, aynı zamanda, evden çalışmanın artışıyla birlikte süreye de etki eden bir faktördür. 

Toplamda, mevcut gelişmelerin ardından temizlik ve güvenlik ihtiyacına ilişkin farkındalık önemli ölçüde artmıştır. Endüstride halihazırda çeşitli çözümler mevcuttur. Alman Sanitasyon Endüstrisi Derneği (VDS) Genel Müdürü Jens Wischmann, "Hijyen söz konusu olduğunda, banyoyu yeniden icat etmeye gerek yok" diyor. "Banyo, günümüzde standart olan yüzeyler ve modern ürünler sayesinde aslında herhangi bir konuttaki en temiz odalardan biri."

Günümüzde, bir konu olarak hijyen, yarı kamusal ve kamusal alanlarda çok daha fazla önem arz etmektedir. Örneğin konaklama sektörü yeni hijyen konseptleri geliştirmelidir. Bununla birlikte, ofisler, etkinlik yerleri ve ortak alanlar için birçok sanitasyon tesisi, daha yüksek hijyen taleplerini karşılamak için uyarlanmalı ve dönüştürülmelidir. Bu tür durumlar için de sanitasyon endüstrisi çok sayıda çözüm sunar.

Doğal olarak hastane ve bakım sektöründe hijyen konusu büyük önem taşımaktadır. Avrupa'nın en büyük yatılı ve ayakta hasta bakım sağlayıcılarından biri olan Helios-Kliniken-Gruppe'ye göre, Alman hastanelerinde her yıl yaklaşık 600.000 hasta patojenlerle enfekte oluyor. Hastane hijyen önlemleri açısından her şeyi doğru yapmış olsa bile bu hastane enfeksiyonlarının yaklaşık 400.000'i kaçınılmazdır. Çünkü bu enfeksiyonlara hastaların kendi patojenleri neden olmaktadır. Bununla birlikte, katı hijyen önlemlerinin alınması gerekirse, Alman hastanelerinde yaklaşık 200.000 enfeksiyon vakası önlenebilir.

Ürün bakımı ve sürdürülebilirlik
Sanitasyon ürünlerinin bakım özellikleri sıklıkla doğrudan hijyenle bağlantılıdır. En son anti-mikrobiyal teknolojiler ve yüzeyler sayesinde lavabo, küvet ve tuvaletleri temiz ve hijyenik tutmak kolaydır. Bu tür ürünler, kir ve kalkerin yapışamayacağı özel bir yüzey kaplamasına sahiptir, böylece suyun herhangi bir kalıntıyı daha kolay temizlemesini sağlar. Dahası bu, bakteri artışını frenler.

Mikrobiyal büyümeyi engelleyen benzer çözümler, lavabolar ve klozetler için de mevcuttur. Dahası, birçok modern tuvalet, bakteri veya diğer patojenlerin tutulabileceği daha az yer sunan çerçevesiz bir yıkama sistemine sahiptir. Diğer bir avantaj, bu tür ürünleri temizlerken çevre dostudur, çünkü agresif tuvalet temizleyicileri kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Jens Wischmann ayrıca sürdürülebilirliğe dikkat çekiyor: “Suyu taşıyan banyo ürünleri şüphesiz büyüyen bir pazarı temsil ediyor. Sürdürülebilirlik zaten birçok hijyenik sanitasyon ürününün önemli bir yönüdür. ISH dijital 2021'de hijyen segmentinden daha fazla yeni ürün ve hizmet görmeyi bekliyorum.”

Tuvalet için ürün yenilikleri; hijyen ve rahatlık açısından katma değer sağlıyor
Tuvaletlerin ve bataryaların dijitalleştirilmesi, manuel yüzey temasını en aza indirerek büyük faydalar sağlar. Bazı durumlarda, örneğin, bazı tuvalet mekanizmalarının arkasında, kullanıcının sadece önünde elini sallayarak tuvalet sifonunu çekmesini sağlayan bir sensör bulunmaktadır. Bazı sanitasyon üreticileri bir adım daha ileri giderek sifonu kullanıcının müdahalesi olmadan çalıştıran akıllı bir işleve sahip tuvaletler sunuyor. Bunun gibi bir sistemin ek bir avantajı, örneğin mekanın kullanıcıları tatildeyken veya konaklama yerleri boş olduğunda durgun suda patojenlerin oluşumunun önlenmesidir.

Tuvaletlerin elektronik olması durumunda, klozet kapağına dokunmak bile gerekmez. Sensör kontrolü sayesinde kullanıcı yaklaştığında kapak, otomatik olarak açılıp kapanır. Hatta birkaç tip elektronik tuvalet bir Bluetooth arayüzüne sahiptir ve bir akıllı telefon kullanılarak çalıştırılabilir. Versiyona bağlı olarak, bazılarının entegre kendi kendini temizleme işlevi bile vardır.

İyi düşünülmüş temassız konseptler
Temassız ürünlerin iyileştirilmiş hijyenin yanı sıra bir başka avantajı da lavabo ve armatürleri temizlerken ortaya çıkıyor: Hiçbir şeye dokunmaya gerek olmadığından, kullanıcının ellerinden musluğa su damlamaz, bu da yüzeyinde daha az su izi ve kireç anlamına gelir. Bu bağlamda önemli bir ilave, sadece köpük sabun veya dezenfektan için değil, aynı zamanda tuvaletin yanında bir hijyen-köpük dağıtıcısı olarak da kullanılabilen, temassız bir sabunluktur. Biraz hijyen köpüğü ile normal tuvalet kağıdı tuvalette atılmaya uygun ıslak mendil haline getirilebilir.

Geleceği şekillendir
Ofis blokları, restoranlar, spor salonları, oteller, etkinlik yerleri, okullar, üniversiteler ve hepsinden önemlisi hastaneler ve huzurevleri gibi kamuya açık veya yarı kamusal binalarda hijyenin özellikle hassas bir konu olduğunu kanıtladığına şüphe yok.
Bu bağlamda, temassız ürünler gelecekte önemli bir role sahip olacak/sahip olmalıdır. Teknoloji bu alanda çok iyi gelişmiştir ve pandemiyle başa çıkmak için gereken daha yüksek hijyen standartlarının karşılanmasına yardımcı olabilir. Dahası, modern temassız armatürler geleneksel modellere çok benziyor ve sensör teknolojisinin giderek küçülmesi sayesinde, armatürler her mimari ortama uyacak şekilde tasarlanabiliyor.

Su akışının süresi, sensör hassasiyeti ve hijyenik nedenlerle otomatik yıkama gibi modern armatürlerin sunduğu işlevlerin çoğu, bir akıllı telefon veya tablet bilgisayar aracılığıyla da kurulabilir ve ayarlanabilir. Temizleme süreleri, yıkama aralıkları, yıkama süresi gibi parametreler bireysel ihtiyaçları karşılayacak şekilde ayarlanabilir. Bağlantı parçaları, şebeke veya pille çalıştırılabilir. İkinci durumda, düşük enerjili elektronik devreler, pil değişimi olmadan uzun bir hizmet ömrü sağlar.

Alman sanitasyon endüstrisinin fikirleri - tuvalet ve el yıkama için ihtiyaç duyulan su miktarında azalma, ihtiyaca dayalı sıcak su temini yoluyla enerji tasarrufu, daha az temizlik maddesi, özel ve otel banyolarında temassız fonksiyonlar, zamansız tasarım ve yüksek kalite standardı sayesinde uzun ömür - sadece hijyeni ve konforu arttırmakla kalmaz, her şeyden önce sürdürülebilirdir.