BANGKOK RHVAC 2005 FUARI...

05 Ekim 2005 Dergi: Ekim-2005

Bangkok'un uluslararası fuar alanlarından BITEC'te, ilk kez düzenlenen Otomotiv Parçaları ve Aksesuarları fuarı TAPA 2005 ve ElektrikElektronik Fuarı E&E 2005 ile birlikte RHVAC 2005'in açılış töreninde, Tayland sanayicileri ile ABD, Almanya, Avustralya, Japonya, Dubai ve Tayvan'dan alıcı kuruluşlar arasında 100 milyon euro tutarındaki sözleşmeler imzalandı. Başbakan Yardımcısı Somkid Jatusripitak, açılış konuşmasında özetle şunları söyledi; "Tayland, dünyanın büyük iklimlendirme cihazları üreticileri arasındadır. İki yılda bir gerçekleştirilen bu etkinlikte, bu alanda Tayland üreticilerinin neler yapabildiğini göreceksiniz. Bu yıl ana tema olarak seçilen iç hava kalitesi alanında, hızlı büyüme gösteren sektörün yeni teknolojileri de, özellikle küresel ziyaretçiler için sağlıklı bir fikir verecek." Tayland Ticaret Bakanlığı İhracatı Geliştirme ve Tanıtım Bölümü (DEP) yetkilileri, RHVAC 2005 ve Tayland ISK sektörü için şunları söylüyor: "RHVAC 2005, soğutma, havalandırma ve iklimlendirme ekipmanları alanında dünyanın beşinci büyük fuarı. Tayland soğutmaklima ürünlerinde ihracatını her yıl ortalama %1015 oranında artırıyor, yılda altı milyon ünite ihraç ediyor. Sıcaklık, hava filtrasyonu, havalandırma bileşenleri, karbon dioksit emisyonu gibi iç hava kalitesinin iyileştirilmesinde ele alınması gereken etmenler, bu yıl fuarın özel odak noktası idi. Çevre dostu soğutma ve otomatik sıcaklık kontrolü ile enerji tasarrufu da, yine endüstrimizin önem verdiği çalışma konuları. Fuarda ihracat hacmi geniş pek çok Tayland kuruluşunun yanı sıra küresel markaları da göreceksiniz. Bangkok ElektrikElektronik fuarı da, geçen yıl 1.3 trilyon $ ihracat hacmine ulaşmış önemli bir sektörünü sergiliyor. RHVAC 2005 fuarma 154 şirket katıldı, 498 marka sergilendi. 28 şirket ve temsil ettiği 44 marka, Tayland dışından katılım gösteren kuruluşlarımız."

Tayland Endüstrisi Federasyonu çatısı altında bulunan Tayland İklimlendirme Soğutma Endüstrisi Klubü de fuarın ortak yapımcısı. Destekleyen kuruluşlar arasında; Tayland İklimlendirme Mühendisleri Derneği, Tayland Soğutma Derneği, Tayland Endüstriyel Standartlar Enstitüsü, Sanayi Bakanlığı 'Sınai Tanıtım' Bölümü, ASHRAE Tayland Bölümü sayılabilir. RHVAC 2005 fuarının katılımcı profilinde; 56 şirketin iklimlendirme, 36 şirketin soğutma, 29 şirketin parça, malzeme ve servis, 12 şirketin alet ve ekipman, 7 şirketin havalandırma, 3 şirketin ısıtma ve 12 şirketin diğer alanlarda faaliyet gösterdiği görülüyor. 1416 Eylül tarihleri arasındaki fuar, 17 ve 18 Eylül'de ise halka yönelik olarak sürdü. Fuar süresince İç hava kalitesini artırmak ve HVAC enerji tüketim bedellerini düşürmek konulu ve Karbondioksitin soğutma sistemlerinde soğutucu akışkan olarak kullanımı konulu iki seminer yapıldı. DEP tarafından organize edilen fuarların küresel ölçekte büyük katılımlara ulaşabilmesinde DEP'in çabalarını takdir etmek gerekiyor.

Pek çok ülkede mesleki örgütlenmeler, ihtisas yayınları, ekonomi basını ve ilgili kurumlarla bire bir iletişim kurulmasına özen gösteren DEP'in pek çok ülkeden davet ettiği basın ve mesleki örgüt mensuplarına, fuarın haricinde Tayland endüstrisini yakından tanıma olanağı veren fabrika gezileri de dikkat çekici idi. RHVAC sektörü kuruluşlarından soğutma kompresörü üreticisi Kulthorn Grup ve güneş pilleri, elektik trafoları üreten Ekarat şirketi ziyaretlerinde, üretim teknolojileri, kapasiteleri, pazar olanakları hakkında geniş bilgiler aktarıldı.

Fuarda yapılan anonsların tamamı İngilizce dilindeydi. Başbakan yardımcısı ve Ticaret Bakanı tarafından yapılan fuarın açılış konuşması, İngilizceydi. Fuardan Bangkok kent merkezindeki otellere ücretsiz servis hizmeti bulunuyordu. Daha pek çok detay, tek bir amaca yönelik; Tayland, endüstrisini dış pazarlara taşımaya kararlı gözüküyor.

KULTHORN GROUP

Kulthorn Group bir aile şirketi. Avustralyalı James N.Kİrby Pty.Ltd. ile birleşerek Kulthorn Kirby Public Company adını almış. Tayland'da halka açılmış şirketlerin adında mutlaka 'Public Company' ibaresi bulunuyor1980'den bugüne faaliyet gösteren grubun hissedarları arasında ABD'Iİ Tecumseh Products Co.Ltd. de bulunuyor. 1981'de ilk AE Kompresörü üretilmiş. 1982'de motor, startor, rotor üretimi başlamış. 1985'te kompresör kitleri üretimi 800.000 adet olarak gerçekleşmiş. Aynı yıl, 1.500.000 adet AE ve AEL serisi kompresör üretilmiş. 1989'da AZ serisi kompresörler, üretim bandına eklenmiş. AZ/AZA serilerinin 2005'teki kapasitesi 1.200.000 ve 300.000 de kompresör kiti üretimi mevcut. AW kompresörlerinin üretim başlangıcı 1993. Bu serinin 2005'teki üretim kapasitesi 800.000 adet. 2006 için ise 1.000.000 adet planlanıyor. Kulthorn ayrıca soğutma havalandırma cihazlarının yoğuşma ünitelerini de üretiyor. R12, 22'nin yanı sıra R502, 507 ve R134a gibi akışkanlar da kullanılıyor. Büyük müşterileri arasında Toshiba, Hitachi, Mitsubishi, Samsung, Sanyo, Fujitsu, Daevvoo, Intercool ve Senden bulunuyor. Dış pazarda da ABD'den Yeni Zelanda, Avustralya ve Ortadoğu'ya kadar geniş müşteri potansiyeline sahip. Yıllık üretiminin %60'ını dış pazarlara sevk ediyor. ISO 9001, 9002, 14001, OHSAS 18001, CE sertifikalarına sahip. Gelecek yıl yeni fabrikasına taşınacak olan Kulthorn'un 30.000 m2 üretim alanı bulunuyor. I

"Özgürlükler ülkesi" TAYLAND...

"Özgürlükler Ülkesi" demek olan Tayland, Güneydoğu Asya, Andaman Denizi ve Tayland Körfezi kıyısında, Burma'nın güneydoğusunda yer alır. 514,000 km2 yüzölçümüne sahip ve nüfusu 62 milyon. Nüfus artış hızı; %0.91, ortalama ömür, 68.86 yıl (2001 verileri).

Burma, Kamboçya, Laos, Malezya sınır komşuları. Tropikal iklimi var. Ülkenin ortalarında ovalar ve genelinde dağlar yer alıyor. En büyük yükselti; 2,576 m. Doğal kaynakları; kalay, kauçuk, doğal gaz, tungsten, tantal, kereste, kurşun, balık, alçıtaşı, linyit, işlenebilir topraklar. Tarıma uygun topraklarının oranı; %34. 13. yüzyılda kurulan Tayland Krallığı, 19. yüzyıla kadar Avrupa ülkeleriyle ilişkilerini uzak tutmuş, hiç sömürge edilmemiş bir devlet. Zaten bu yüzden 'Özgürlükler Ülkesi' olarak anılıyor. Budizmin merkezi sayılan Tayland'ın başkentinde 400 Budist tapınak var.

Nüfusun etnik dağılımına baktığımızda; %75 Tay, %14 Çinli, %11 diğer. Nüfusun %95'i budist, %3.8'i müslüman, %0.5'i hristiyan, %0.1'i Hindu ve diğer %0.6 (1991).

1995 verilerine göre okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için % 93.8. Eski adı Siam Krallığı olan ülkenin resmi tam adı, Tayland Krallığı Adından da anlaşılacağı gibi Meşruti Monarşi ile yönetiliyor.

1782'den beri başkenti, Bangkok, 8 milyon nüfusa sahip. Tayland, 76 idari bölgeden oluşuyor.

Mevcut anayasaları 1997 tarihini taşıyor.

2000 verilerine göre GSYİH: Satınalma Gücü paritesi 413 milyar $, reel büyüme: %4.2.

Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %2.1 (2000 verileri)

İş gücü: 32.6 milyon (1997 verileri)

İşsizlik oranı: %3.7 (2000 verileri)

Endüstri: Turizm, tekstil, tarım ürünleri, meşrubat, tütün, çimento, hafif endüstri, kuyumculuk, elektrikli aletler ve malzemeleri, bilgisayar ve parçaları, mobilya, tungsten ve kalay üretimi 2000 verilerine göre ihracat hacmi; 68.2 milyar $, ithalat hacmi ise 61.8 milyar $

İthalat ürünleri: Yatırım malları, ara mallar ve hammaddeler, tüketim malları, yakıt

Para birimi: Baht (THB)

Tayland ipeği ve Siyam yakutu başta olmak üzere değerli taş ve mücehverleri, Tayland'ın önemli ihracat kalemleri arasında.

Diğer bölge ülkeleri gibi, yatırımların hızlı genişlemesine dayalı ve dış kaynaklarla finanse edilen hızlı bir büyüme dönemi yaşayan Tayland, 70'li yıllardan itibaren istikrarlı bir büyüme trendi göstermiş. 1990Tı yılların ortalarından itibaren ekonomisinde çeşitli sıkıntılarla karşılaşmış ancak, 1997 yılı ortasında bölgenin o güne kadar yaşamadığı ekonomik bir bunalım, önce bölgesel kriz ve devamında küresel bir kriz haline dönüşmüştü. Bu küresel kriz. pek çok ülke ile birlikte Tayland'ın gelişime hızını frenlemişti. Zaten 1990'lı yıllardaki gelişme hızı, fazla kapasite sorununu doğurmuş ve reel sektörün finansal durumunu, aşırı yatırımlar ve yatırımların geri dönüş oranlarındaki gerileme nedeniyle zayıflatmaya başlamıştı. 19951996 yıllarında dolar, yene karşı güçlenmiş, temel olarak dolara karşı sabitlenmiş Tayland para birimi Baht'ın da Japon Yenine karşı değerlenmesine neden olmuştu. Bir dolar 25.8 Tayland Bahttan 52 bahta fırlamıştı. Bu durum, Tayland'ın uluslararası pazarlarda rekabet edebilirliğine ciddi zarar vermiş, uzun yıllardır açık veren cari işlemler dengesi daha da bozulmuş ve cari işlemler açığı 1995 ve 1996 yıllarında GSYİH.nın yüzde 7,9.una ulaşmıştı. Tayland'ın uyguladığı sabit kur politikası da makroekonomik yönetimi güçleştirmiş ve korunmasızlığı artırmıştı. Ama Tayland, mali yapısındaki sorunları çözmek için bir çok yasal düzenleme ve iyileştirme uygulamaları ortaya koydu. 1997 krizinin etkilerini ortadan kaldıracak dinamik bir dönem başlattı. 1997 krizinde IMF ile ABD, Tayland'a 14.5 milyar dolar kredi sağladı. Bunun 12 milyar dolarını kullanan Tayland Hükümeti 2003'te, IMF'ye olan 12 milyar dolarlık borcunun son taksidini ödedi. Tayland'da müjdeli haberi Başbakan Thaksin Shinawatra radyodan duyurarak Tayland'ın IMF den Kurtuluşu gününü ilan etti. IMF ile anlaşmasını 1 sene önceden bitiren Tayland, ihracatını geliştirmek ve yeni pazarlara nüfus edebilmek için çok büyük efor sarfediyor. 2004 yılında izmir Ticaret Odası. Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nı da ziyaret eden Tayland Ticaret Merkezi temsilcileri, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri güçlendirmek için her türlü gayreti göstereceklerini söylemişler. 2002'de de iki ülke arasında gelir üzerinden alınan vergilerde çifte vergilendirmeyi önleyen ve vergi kaçakçılığına engel olan bir anlaşma imzalanmış. Geçtiğimiz ay iran yetkilileri ile yaptıkları görüşmede Tayland Başbakan Yardımcısı ve Sanayi Bakanı Şuraya Cangirangiringkit'in, "barışçıl amaçlı nükleer enerji kullanımı iran da dahil bütün ülkelerin doğal hakkıdır, iran'ın nükleer çalışmalarının şeffaflığını göstermek ve uluslararası camiaya güven vermek için her türlü işbirliğine hazırız" sözleri basına yansımıştı.


Etiketler