Ayvazın Yeni Üretimi, AK 100

05 Ekim 1999 Dergi: Ekim-1999

Boru hatları üzerindeki uyarıcı rolü ile akış kontrol güvenliğini sağlayan AK 100'ün üretimi Ayvaz Endüstriyel Mamuller Sanayi tarafından gerçekleştiriliyor. Ayvaz Endüstriyel Mamuller Sanayi, üretimine yeni bir ürün daha ilave etti. Türkiye'de sadece Ayvaz tarafından üretilen AK 100 akış kontrol şalterleri akışkanın geçtiği boru hatlarında; ısıtma, havalandırma, soğutma, kızgın yağ devreleri ve diğer tesisatların güvenlik donanımı olarak kullanılıyor. Ayrıca, ürün, bir akımın varlığını haberdar etme özelliğine de sahip.

 Ürünün piyasada ithal çeşitlerinin bulunduğuna dikkat çeken firma yetkilileri, piyasadaki bu boşluğu ve ürün gamındaki eksikliği baz alarak üretime başladıklarını ifade ettiler. AK 100 Çalışma Şekli Ürünün alt bölümünde yer alan paletler, borunun içinden akışkan geçtiğinde, yukarıdaki paletlerin bağlı olduğu manivela kolu vasıtasıyla şalter akışkanının geçişini haber verir.  Basınç değiştiğinde manivela kolunun kendi yay aksamı ile geri çekerek şalteri açık konuma getirir. Kullanılan Malzemeler Elektronik aksam için şalter, gövde kapağı için PVC kullanılmakta. Ayrıca paletler paslanmaz çelikten, bağlantı yerleri de prinçten imal edilmekte. Montaj Şekli

Üretilen model dıştan dişli bağlantı şekline sahip olup, boru hattı üzerine eklenmiş içten dışlı fitingse yukarıdan daldırmalı olarak takılır, vidalanarak montajı yapılır. Boru hattının genişliğine göre çeşitli boylarda paletler bulunur. Bu paletlerin hepsi aynı kutu içinde yer alır. Kutunun içindeki pros-pektüsten kullanıcı hangi boru hattına hangi paletin monte edilerek kullanılması gerektiğini görebilir.


Etiketler