Header Reklam

Avustralya?dan Gelen Soğuk Dalgası; Multistack Modüler Soğutucu Grubu

05 Mayıs 2001 Dergi: Mayıs-2001
 ?ON? yazıyor, içerde bir şeylerin yüklenmekte olduğunu anlıyorsunuz, ekrandaki ışık sürekli yanarak, 3. modülün devreye girdiğini haber veriyor. Biraz sonra alışık olduğunuz ?OF? pozisyonuna benzemeyen duraklamalar oluyor. Çok canlı ve etkileyici, ekranda bol grafikler, alternatifler, değişen yüklere karşı programlanan ardaşık kompresörler, hepsi elinizin altında sanki hemen elini uzat sen de kullan diyor. Soğutucu gurup modüllerinin hepsi çok dinamik, %100 verim aldığını hissediyorsun. MULTISTACK, modüler soğutma gurubunun getirdiği teknoloji halen rakipsiz. Amerikan ve İtalyan soğutucu gurupları vidalı, ve inverter kompresör sistemini geliştirdiyse de, önümüzdeki 25 yılın en az 10 sürümünde Multistack gerçek bir rakiple karşılaşacak gibi görünmüyor.

Proses tekniği, viktaulic borusuyla, debi kontrol ve hermetik kompresör gibi objeler ve çalışma mantığıyla O eski fluctronic soğutucu gruplarını çoktan aşmış. Kullanım panosu yazılı bir açıklama gerektirmeyecek kadar bir görselliğe sahip. Basit bir teknisyen bile tüm konulara hemen hakim olabiliyor. Multistack artık festivallere katılıyor, San Fransisco?da ki festivalin sponsorlardan biri olmuş, daha fazla bilgi için Aldağ firmasının web sayfasına girilebilir ve oradan Multistack Avustralya sitesine gidilebilir.

Peki, Modüler soğutucu gurubu yanında opera yada konser verilmesine ne dersiniz. Hiç de fena fikir değil. Bu konuyu biraz daha açalım, nasıl olur? diyenlere;

Amerika ve Avustralya kıtalarında büyük soğutucu grup imalatlarında yoğun bir şekilde 20 yılını veren Ron Conry meslektaşımız, proses ve yeniden gazlanma (retrofit) işleriyle uğraşırken birden modüler soğutucu grup çalışmalarına yöneldi. Devletin sağladığı olanaklarla kendini bu konuya yoğunlaştırdı. Önce, ?istek listesi?ni hazırladı, efektif yer kaplama ve dolayısıyla kompakt chiller üzerine çalışmalar yaptı. Arkasından rahat montaj ve esnekliğe önem vererek, diğer sistemlerle değişimin kolaylığı ve dizayn rahatlığını sağladı. Özellikle, düşük veya bölüm ısı kayıplarını randımanlı şekilde karşılayacak partikülleri düşündü, genelde santrifüj soğutucu gurupların bu yükleri karşılaması için rölantide de olsa sürekli çalışma modunda kalması masraflı olmaktaydı. Sonunda sorun tekniğin son aşaması olan sessiz çalışma teknolojisi ile çözüldü.

Ron?un modüler soğutucu grupların oluşumundaki düşünceleri, devletin de destekleriyle Multistack chiller gurubun ortaya çıkmasını olanaklı kıldı.

Nedir modüler soğutucu gurubu? Bunu ilerde açıklayacağım ancak burada hemen avantajlarından söz edeyim,

1. Modüler sistemler, çok geniş ihtiyaçları dev sistemler kurarak yüksek maliyetler ödemek yerine düşük maliyetlerle çözebildiği için yatırımcıya cazip gelir.
2. Modüler sistem bir modül üzerine çalışarak çok daha etkin kontrol mekanizması yaratılır.
3. Standart parça kullanımıyla, yedek parça sorunu çok kolaylaşır.
4. Maliyet düşer, esneklik artar.
5. Bilgisayar, kontrol gaz devresini makro açıdan izler, banka gibi çalışır, tek ve yalın konu izlenimi verir.
6. Mikro proses teknolojisiyle, teşhis sorunlarına kolay, ekonomik ve güvenli yanıt alınabilir.
7. Kollektör borusu, her modüle bağlantısı aynı hizada olduğundan tek grup olarak görünür, elektrik bağlantısı da tek yerden beslenir.
Buzdolabındaki kapalı gaz devresi ile aynı prensiple çalışır. Hermetik kompresörlüdür, Parçaları standarttır, ısı değiştirgeci plakalı eşanjörden oluşur ve dünyada kullanılan son otomatik kontrol teknolojileri ile donatılmıştır.

İlk Maliyet ve Yer Tasarrufu:

Klasik sistemlerde, binanın ihtiyacı olan soğutma yüküne karşılık modüler soğutucu gurup alınırdı. Klasik soğutucu gruplarda her zaman yedekleme yapılırdı. Örneğin 700 KW soğutma ihtiyacı olan bir yere, 3 adet 350 KW lık soğutucu grubu konulurdu. (1050 KW) Multistack ile bu seçime gerek kalmıyor. Bu sistemde her modül 65 KW olduğundan 2 adet 6 modüllü soğutucu grubu (12x65 yani 780 KW) ile soğutma ihtiyacı sağlanır.

Klasik soğutucu seçimi

Bina yükü KW 700
Soğ. Yükü KW 1050

Modüler soğutucu seçimi

Bina yükü KW700
Soğ. yükü KW 780

İşletme maliyeti % 30?dan fazla ekonomiktir. Öğleyin mekanda 210 KW yük vardır. Klasik soğutucuda 350 KW lık soğutucu gurubu çalışır, sık sık devreye girer, çıkar. Oysa modüler sistemde 4 modül sürekli çalışır, sistemde iniş ve çıkışlar olmaz. Böylece daha ekonomik çalışmış olur.

Servisi Kolaydır:

Çalışan 4 adet modülden biri devre dışı kaldığında, 5. modül devreye girer, arızalı modülün tamiri veya bakımı sistem çalışmasını sürdürürken yapılabilir.

Parçaları Ucuzdur:

Sistemin modüler olmasının en büyük avantajlarından biri de, 12 modülün tüm ihtiyaç duyulan parçaları piyasada bulunur ve çok düşük maliyetle birer adet stoklama da yapılabilir. 350?lik soğutucu gurubun 2 adet kompresörü vardır. Her devrenin genleşme vanası büyük ve pahalıdır. Fan kontaktörü büyük ve yüksek maliyetlidir. Çok fazla freon gazını kapsar. Oysa Modüler sistemde genleşme vanası küçüktür, dolayısıyla daha ucuz olur.

Etiketler