Avrupa ve Dünya İnşaat Sektörü BAU 2005’te Bir Araya Geldi

05 Mart 2005 Dergi: Mart-2005
16. Uluslararası İnşaat Malzemeleri, İnşaat Sistemleri ve İnşaat Yenilemeleri İhtisas Fuarı Bau 2005, 17-22 Ocak 2005 tarihlerinde Münih Yeni Fuar Merkezi’nde düzenlendi.

Yüz doksan bini aşan ziyaretçiyi ağırlayan fuarı Türkiye’den de çok sayıda profesyonel ziyaret etti. Almanya ve diğer ülkelerde yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen bir önceki fuara göre artan ziyaretçi sayısı fuarın etkinliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Konularına göre ayrılmış on altı holün bulunduğu fuar inşaat sektörüne de güçlü bir destek verdi.

Türkiye’den de ziyaretçi akınının yaşandığı Bau 2005’e Akdeniz Tanıtım, Alumet Dış Ticaret, Atlantis Mühendislik, BVT Yapı Sistemleri, Efes, Ege Seramik, Erçakarlar Alüminyum, Hacı Ayvaz, Hasmatik Kapı Otomatikleri, Kale Kapı ve Pencere, Kale Kilit ve Kalıp Sanayi, Kalekim, Marmara Collection, Mimsa Alüminyum, Silkcoat, Vitra Eczacıbaşı ve Yelken Kalıp firmaları katıldı.

Sıvalar, yalıtım sistemleri, tuğla ve kiremitler, çatı yapım elemanları, yapı kimyasalları, boyalar, yapıştırıcılar, dolgu maddeleri, el aletleri, fayanslar, cam mozaikler, sıhhi tesisat sistemleri, klima ve kalorifer sistemleri, şömineler, yapıştırıcılar, cam ve cam ürünleri, folyolar, cam cephe ve konstrüksiyonlar, kapı kilit ve aksesuarları, bina emniyeti malzemeleri, yangın sistemleri, duman ikaz ve tahliye sistemleri, alüminyum profil ve sistemleri, güneş enerji sistemleri ve solar termal, fotovoltaik ürünler, şehir dizaynı ile bahçe ve peyzaj mimarisi ekipmanları, şehir donanımı ekipmanları, pencereler, kapı ve kapı kasaları, merdivenler, parkeler, laminatlar, zemin kaplamaları, beton ve gözenekli beton ürünleri, taş ve bims ürünler, elyaflı çimentodan yapı malzemeleri ve şapların yer aldığı Bau 2005’te, 39 ülkeden gelen 1900’e yakın katılımcı firma, ürünlerini 172 bin metrekarelik bir alanda sergiledi.

Güneş enerjisi teknolojisi ise Bau 2005’te yeni bir sergi salonu oluşturan geleceğe yönelik diğer bir konuydu. "Güneş Enerjisinin Ufukları" başlığı altında, güneş enerjisi kullanarak inşaat üzerine uzmanlaşan hizmet ve teknoloji kuruluşları kendilerini ziyaretçilere tanıttılar. Bu sergi alanında mimarlık ve mühendislik konuları ile bağlantılı olarak güneş enerjisi ısısı ve fotovoltaik ele alındı. Salonda güneş enerjisi teknolojisi ile bağlantılı taleplerin son derece başarılı örnekleri sergilendi. Fuarın diğer bir ilgi çekici salonlarından birisi de zemin kaplamalarının sergilendiği salondu. Ahşap, elastiki ve tekstil kaplamaların sunulduğu salonda parkeden linolyuma, pvc, kauçuk ve mantardan laminata kadar uzanan yelpazedeki ürünler sergilendi.

Bau 2005’teki yeni konulardan birisi de şehir dizaynıydı. Firmalar peyzaj ve şehir mimarisi ürünlerini sergilediler. Fuar kapsamında ayrıca "Pazar Yeri; Mevcut Alanda İnşaat" sloganı altında birlik, oda ve endüstriden ilgililerin faydalandığı ve bu konunun tüm boyutlarını bir araya getiren bir enformasyon deski oluşturuldu. Almanya’da bu yıl yenileme için harcanan rakamın 115 milyar euroyu bulması ve yalnızca Almanya’da değil tüm Avrupa’da bir çok binada acil yenileme ihtiyacının olması bu etkinliğin yapılmasının en büyük nedeniydi. Mimarlık yarışmalarının da Bau’yu ödül törenleri için sahne olarak kullanmaları artık geleneksel hale geldi. Bu kapsamda fuarda bir çok ödül töreni düzenlendi. Fuardaki çoğu sergileyici firma özellikle mimar, mühendis ve planlamacılara yönelik bilgilendirme ve danışma merkezleri oluşturdular.

Etiketler