Avrupa Ülkeleri Akıllı Bina Fırsatlarını Kaybediyor

14 Nisan 2017 Dergi: Nisan-2017

Avrupa Birliği Bina Performans Enstitüsü (BPIE) tarafından hazırlanan AB ülkelerinin akıllı binalara geçiş hazırlığı konulu bir analiz, hiçbir üye devletin akıllı bina teknolojilerinin sağlayacağı avantajlardan tamamen yararlanamayacağı sonucuna varıyor. BPIE, dinamik işletim, enerji sistemi tepkisi, yenilenebilir enerji kullanımı, dinamik ve kendi kendine öğrenen kontrol sistemleri gibi özellikleri değerlendirerek akıllı binaların artış oranı için Avrupa’nın ne kadar iyi hazırlandığını değerlendiriyor.

Akıllı binalar esnek bağlantılara sahiptir ve enerji sistemiyle etkileşim halindedir, enerjiyi verimli bir şekilde üretebilir, depolayabilir ve/veya tüketebilir. Akıllı binalara hazır olma konusunda önde gelen ülkeler olan İsveç, Finlandiya, Danimarka ve Hollanda’da, etkinleştirici politikalar uygulandı. Ancak çoğu ülkede, pazarı canlandıracak ve binalarda enerji depolama kapasitesinin yaygınlaşmasını teşvik edecek destek ve teşviklerin bulunmadığı görülmektedir. Raporda, akıllı binaların ekonomik olarak uygulanabilirliğini kanıtlayan bir dizi ilerici politika ve yenilikçi öncü projeler sunuluyor.

Analiz, “akıllı altyapı”nın henüz sağlanamadığına dikkat çekiyor. İsveç, Finlandiya ve İtalya; sadece üç ülke, neredeyse tüm tüketicileri akıllı sayaçlarla buluşturmayı başardı. Birkaç ülke de bunu yapmaya başladı, ancak ilerleme hızı henüz çok yavaş. AB mevzuatı, esnek fiyatlamalı bir elektrik pazarını etkinleştirmek, tüketicileri güçlendirerek ve yenilenebilir enerji üretimini, tüketimini ve depolamasını artırarak ‘akıllı altyapı’ ürünlerinin piyasaya sürülmesini teşvik etmek için daha etkili bir rol oynayabilir.

Teknolojik gelişmeler binaların enerji sisteminde proaktif bir rol oynamasına imkân sağlayacak ve kullanıcılarına da fayda sunacak. Ama en başta, binalar akıllı bina stokunun ön şartı olarak enerji açısından verimli olmalı.

BPIE İcra Direktörü Oliver Rapf, “Tüketiciler, AB’nin düşük karbonlu, sağlıklı ve daha konforlu bir yapı stoğu mevzuatının merkezinde yer aldığından, enerji tüketimini ve üretimlerini denetleme yetkisine sahip olmalıdırlar. Akıllı ve verimli binalar, daha düşük enerji faturaları ve daha konforlu evler açısından yurttaşlar için doğrudan avantajlar sağlayabilir ve yenilikleri tetikleyen ve yeni iş olanakları yaratan Avrupa ekonomisi için daha geniş fayda sağlayabilir” diyor ve ekliyor: “Avrupa ülkelerinin akıllı binalara hazır olmanın çok uzağında olduğu düşünülürse, ‘Tüm Avrupalılar için Temiz Enerji’ paketi her ne kadar memnuniyetle karşılansa da 2050 yılına kadar Avrupa’yı akıllı ve dekarbonize yapı stokuna yönlendirmek için somutlaştırma ve izleme gereklidir.”

Kaynak: www.bpie.eu


Etiketler