Avrupa'nın büyük klima üreticisi electra'yı klimatek başarı ile temsil ediyor

05 Eylül 1997 Dergi: Eylül-1997

58 ülkeye ihracat yapan Electra yılda 1,5 milyon klima üretimi ile Avrupa'nın en büyük klima üreticisi durumundadır. ISO 9000, EC Kalite Standartlarında ve üstün elektronik özelliklerle Fransa'da imal edilen WMN "ince" duvar serisinde üç filtre vardır. Türkiye'nin 1997 klima pazarı 100-120.000 ünitedir, (yerli üretim pencere 20.000-25.000 geri kalanı split ve ithal).

Şu anda Türkiye'de bir "klima ithalatı enflasyonu" yaşanmaktadır. 94 marka ile dünya rekonuna sahip olan ülkemizde, yedek parçası, servisi, bakımı olmayan 80 marka   klima   pazarlanmaktadır.

 

KLİMATEK A.Ş

 

Kuruluş Yılı:

1994

Kayıtlı Sermaye:

18 Milyar TL

Yetkili Kişiler:

İbrahim Başer,

 

Vedit Balkır

Mamul Yelpazesi:

64 çeşit

 

heat-pump

 

pencere ve

 

split klima.

 

 

 Çok yakın bir gelecekte ülkemizde bir klima çöplüğü krizi yaşanacak olan, düzgün ve tutarlı firmalara olacaktır. Yerli üretim şimdilik rantabl gözükmemekte, ancak pazar 200-300.000 adede çıktığında gerçekleşeceği beklenmektedir.

Geçtiğimiz senelerde pencere tipi revaçta iken piyasa yavaş yavaş split duvar tiplerine dönmektedir. Gelecekte ise paket tipi santral klimalar daha pratik gözükmektedir. Klimacıların eğitim ve pratikleri arttıkça seçim hataları ve montaj problemleri kendiliğinden çözülecektir.

Klimatek kaliteli ama makul fiyatlar   için   gayret   göstermektedir.İthal edilen cihazlardaki pro ler derhal üretime bildirilmekte ve sorunun çözümüne yardımcı olunmakta, alım ile satış arasındaki kâr marjlarını % 6-10 arasında tutularak kaliteli cihazlar makul fiyatlarla satışa sunulmaktadır. 1997 için imalat projesini donduran Klimatek A.Ş. ortamın istikrarını hedeflemektedir.

Klimatek A.Ş.'nin sektör sorunlarına bakışı

Ülkemizde her sektörde olduğu gibi klima sektöründe de yaşanmakta olan sorunlar bu sektörün yozlaşması ve hızla yıkılmasına neden olabilir. Türkiye'de klima sektörünün içinde   bulunduğu   en   belirgin   sorunlar;

1.Sektörün "ayağa düşmüş" olması.

2.Haksız rekabet.

3.Klimanın lüks sayılması, KDV'nin % 23 olarak devam etmesi.

4.Bilinçsiz ve sorumsuz pazarlanması.

5.Bilinçsiz ve sorumsuzca satın alınması.

Ülkemizde 1994 ve bilhassa 1995 yılında çok büyük bir ivme kazanan klima satışları, tüm yatırımcıların "iştahını kabartmış" ve her önüne gelen klima ithalatına girişmiştir. Bilhassa Çin, Tailand, Malezya, Singapur, Güney Kore gibi ucuz işçilik-düşük kalite mallar piyasayı  boğmuştur. Şu  anda Türkiye'de 100'e yakın klima markası vardır ve bu bir dünya rekorudur. Bilindiği gibi sanayi bakanlığının klima ihtalatçılarından istediği bir sürü "yerine getirilmesi" zor ve masraflı şartlar mevcuttur. Ancak, bu şartları yerine getirmeyen ve değişik metodlarla klima ithal eden bir sürü firma, masraf yapmadıklarından ucuz, kalitesiz ve en vahimi yedek parçasız cihaz satmaktadırlar. Her bakımdan haksız rekabet ve vatandaşın kandırılmasına dayanan bu durumun acilen durdurulması şarttır. Tüm medeni ülkelerde "klima" bir ihtiyaç olarak görülmekte ve KDV'leri ona göre düşük ve normal seviyelerde tutulmaktadır. Ülkemizde, kürk veya parfüm gibi lüks tüketim malları ile aynı seviyede görülen, ama "insanların medeni   bir   şekilde   yaşamasını" sağlayan klimalar bir an evvel ihtiyaç malı sayılmalı ve KDV'si en azından % 23'den % 15'e indirilmelidir.

Klima, her şeyden evvel teknolojik bir cihazdır. Bilinçli ve ehliyetli kişiler tarafından alınıp satılmalıdır.

Örneğin, bir beyaz eşyacı veya elektrikçiler tarafından pazarlandı-ğı zaman en azından kapasite uyuşmazlığı yaşanacak ve bu durum klima cihazına, dolayısıyla ithalatçıya kadar suçlamalar getirebilecektir. Yaşadığımız bu klima furyasında en çok mağdur olan tüketici olacaktır. Bu durumu önlemek için Klimatek A.Ş. sorunların bilincinde çözüm için hazır ülke

çapında 156 yetkili bayi teşkilatından oluşan güçlü yapısı ile ülkemizin hizmetindedir.


Etiketler