Header Reklam

Avrupa Isı Pompası Zirvesi 2009

25 Ağustos 2009

EUROPEAN HEAT PUMP SUMMIT 2009

Birleşik Isı Pompaları Derneği yöneticisi Karl-Heinz Stawiarski, (Bundesverband Wärmepumpe - BWP)

Chillventa fuarının bir organizasyonu olan Avrupa Isı Pompası Zirvesi 9-10 Eylül 2009 tarihinde, Nürnberg Kongre Merkezinde ilk kez düzenlenecek. Zirvenin teması "Endüstriyel, ticari, konutsal, Isıtma & Soğutma komponentleri & Ekipmanları" sektöründe ısı pompası teknolojileri. BWP Yöneticisi Karl-Heinz Stawiarski, yaklaşan Avrupa Isı Pompası Zirvesi 2009 hakkında değerlendirmelerini sunuyor.

Almanya'da ısı pompaları anlamlı bir ilerleme kaydediyor.. 2008 yılı kayıtlı pazar hacmi 62,450 adet cihaz ve bu hacim, bir önceki yıla oranla üçte birden fazla artış göstermiş durumda. Bu alandaki gelişimi ivmelendirecek faktörler neler olabilir?

Karl-Heinz Stawiarski: Isı pompalarının sunduğu mükemmel avantajları; ekonomi ve verimlilik gereksinimlerine borçluyuz., Hammadde ithalatından bağımsızlık, çevrenin ve iklimin korunması, artan her bir müşteri için tatmin edici gerekçelerdir. Bir diğer yardımcı faktör ise bu pazarda finansal teşvik programlarının var olmasıdır. Bu temelde, 2008'den beri, ısı pompası 3.000 Euro'ya kadar sübvanse edilmektedir.

Isı pompası endüstrisi ilk kez Uluslararası Soğutma, İklimlendirme, Havalandırma ve Isı Pompaları Ticaret Fuarı Chillventa'da, Endüstriyel Isı Pompası Köyünde ve daha geniş kapsamıyla Isı Pompası Forumunda gücünü ve etkilerini sergileyebilecek. Bu sektörde nasıl karşılandı?

Karl-Heinz Stawiarski: Sektörden gelen geri bildirimler kesinlikle olumlu. Özellikle geniş ölçekte ısı pompaları, henüz yeterince istifade edilememiş,  muazzam bir potansiyele sahip. Chillventa'da doğru oyuncular biraraya geldi: bu ise etkinliğin her bakımdan başarılı olmasını sağladı.  

Klasik soğutma teknolojisi ile ısı pompası teknolojisi, giderek artan bir biçimde, zorunlu enerji tasarrufu ölçümlerine parallel olarak bir ikili oluşturup, bir ortak alan yaratmıyor mu?

Karl-Heinz Stawiarski: Bu ortak alan, ısı pompalarının var oluşundan itibaren mevcut. Tarihsel bağlamda soğutma teknolojisinin temelleri üzerinde geliştirildi ve ana komponentleri benzerlik gösteriyor. Ancak ısı pompası komponentleri, ısıtmada kullanılmak üzere özel olarak optimize edilmiştir.  

Ticari soğutmada ve özellikle süpermarketler başta olmak üzere soğutma uygulamalarında, büyük bir skalada ısı kayıplarının olduğu görülmektedir. İnanıyorum ki özellikle ticari sektörde, enerji verimliliğini artırmak için gereken bu yeni ortak alanda: ofis binalarının soğutulması, pasif soğutma, örneğin jeotermal sondaların kullanımı, önemli miktarda enerjinin tasarruf edilmesini sağlayacaktır.

Bu yıl, NürnbergMesse girişimi olarak, 9-10 Eylül 2009 tarihleri arasında Nürnberg Kongre Merkezi'nde düzenlenecek Avrupa Isı Pompası Zirvesi ana başlığı altında, ikinci kez yapılacak olan Uluslararası Isı Pompası Konferansı da yer alıyor. Etkinliğin hedefinde;  "endüstriyel, ticari, konutsal, ısıtma & soğutma, komponentleri & ekipmanları" ile genişleyen alanda, uluslararası uzmanlar arasında bilgi alış verişi var. Etkinliğin onursal sponsoru BWP, bu etkinlikten neler bekliyor?

Karl-Heinz Stawiarski: Endüstrimiz, ağırlıklı olarak dış ticaret, dış satım odaklı olduğu için, yabancı pazarları iyi bilmemiz gerekiyor. Bu zirvede diğer Avrupa ülkelerinde ısı pompası pazarı hakkındaki bilgiler edineceğiz, Tüm Avrupa ülkelerinden, ısı pompası uzmanları değişim için biraraya gelecek.

Size göre  Avrupa Isı Pompası Zirvesi'ni, Almanya'daki diğer ısı pompası ile ilgili etkinliklerden farklı kılan nelerdir?

Karl-Heinz Stawiarski: Avrupa Isı Pompası Zirvesi, çok açıkça uluslararası odaklıdır ve ısı pompaları, endüstriyel temelde ve çok geniş yelpazede yer almaktadır. Pek çok ülkeden bu alandaki oyuncuları ve teknolojileri bir araya getirmeyi umuyoruz. Bu alanda uluslararası bir etkinlik, Avrupa'nın genişleyen vizyonunun nabzını tutacaktır. Buna karşın, Berlin'deki 7. Isı Pompası Forumu, ulusal politikaları, Alman pazarını, bu pazardaki teknoloji liderlerinin yaratıcı yeniliklerini odak noktaları olarak belirlemiştir. Diğer ısı pompası konferansları ve kongreleri daha dar bir kapsamda, bölgesel odaklar çerçevesinde yapılıyor ve son kullanıcıya yönelik.

Size göre, Nürnberg'deki Chillventa ve Avrupa Isı Pompası Zirvesi'nin, ısı pompası endüstrisine evsahipliğindeki şansı nedir?

Karl-Heinz Stawiarski: Konferans ve ticari fuarlar için başarılı bir merkez olarak kabul edilen Nürnberg'in ısı pompası odaklı bir etkinlik için de fırsat yaratacağını düşünüyorum. Burada kurulmasını beklediğimiz yeni ilişkiler ağı, bu pazarı ivmelendirmeli ve ileriye taşımalı.

* Zirvede yer alacak konu başlıkları arasında; "Ticari ve endüstriyel Uygulamalar İçin Yüksek Verimli Isı Pompaları", "Mevcut Yapılarda Gaz Absorbsiyonlu Isı Pompası Uygulamaları", "Isı Pompalarında Enerji Verimli Fanlar", "Isı Pompaları İçin Yeni Soğutucu Akışkanlar", "Isı Pompaları İşletiminde Atık Sudan Isı Geri Kazanımı İçin Bir İnovasyon".

Zirve programının tamamı için: www.hp-summit.de


Etiketler