Avrupa’da 10 milyonuncu ısı pompası, Brüksel’de kutlandı

10 Aralık 2017 Dergi:

Avrupa’da 10 milyona ulaşan ısı pompası kurulumu, 7 Aralık 2017 tarihinde, Avrupa Isı Pompası Derneği tarafından davet edilen enerji, ısıtma, soğutma ve diğer sektörlerin önde gelen temsilcileri ile birlikte kutlandı.

Bu etkinliğin amacı, Avrupa'da 10 milyon ısı pompası sayesinde daha fazla yeşil enerji kullanımına, sıfır emisyon ve temiz hava sağlanmış oluşuna dikkat çekmekti.

Parti süresince katılımcıları birçok ilgi çekici etkinlik bekliyordu. Bunların içinde en çok ilgi göreni, son 20 yıl boyunca ısı pompalarının pazar gelişimini ve kilometre taşlarını sunan hareketli bir video oldu. 

EHPA Genel Sekreteri Thomas Nowak, "Şimdi bulunduğumuz noktaya ulaşmak, sektörün öncüleri olmadan mümkün olamazdı" dedi. Bunu en iyi biçimde gözler önüne serebilmek ve sektörün öncülerine teşekkür edebilmek için EHPA en eski ısı pompası resimlerini bir araya getirecek bir fotoğraf yarışması düzenlemişti. Yarışmanın büyük finali o akşam gerçekleşti. 12 şirket, 1948-2000 yılları arasındaki ısı pompaları görsellerini gönderdi. Yarışmanın en eski ısı pompası fotoğrafı Star Refrigeration'dan geldi ​​ve bu fotoğraf 1948 yılına aitti. Kazananların ikinci sırasında Daikin (1958), üçüncü sırasında da Glex Dimplex (1976) yer aldı. (yarışmaya katılan fotoğraflar için tıklayınız)

Thomas Nowak, "Herkese coşku ile teşekkür etmek istiyoruz. Amacımız 2030'da 30 milyon ısı pompasına ulaşmak" dedi.

Kutlamanın diğer fotoğrafları için tıklayınız