Header Reklam

Avrupa Birliği Destekli Ücretsiz Meslek Kursları Başlıyor

05 Şubat 2009 Dergi: Şubat-2009
İŞKUR ve MFIB Merkezi Finans ve İhale Birimi, Avrupa Birliği ve İŞKUR idaresinde bulunan fonlarla desteklenen  “Ücretsiz Avrupa Birliği Destekli Meslek Kursları” Kapsamında İklimlendirme Soğutma Eğitim Danışma ve Araştırma Derneği’nin (İSEDA) proje ortaklığı ile “Soğutma ve Klima Servis Elemanı Kursu” projesi onaylandı. ISK sektörü için yetişmiş iş gücü kaynağı sağlamak ve istihdam yaratmak için çok büyük öneme sahip proje, Bağcılar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, İSEDA ve Bağcılar Belediyesi ortaklığında yürütülecek.

17 Ocak 2009 tarihinde İstanbul’da projenin duyurulması amacıyla Bağcılar Belediyesi ve proje ortakları tarafından bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, İSEDA Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Karakaya, sektörün bu tür eğitimlere yaklaşımı, eğitimin ve eğitimli işgücünün önemi ve ISK sektörünün dünyadaki ve ülkemizdeki yeri konulu bir sunum yaptı.

İSEDA projeye ilgili makamlara sunulma ve hazırlanması aşamasında Eğitim Komisyonu ve Uluslararası İletişim Komisyonu üyeleri ile 9 kişilik tecrübeli bir ekiple sürekli destek vererek projenin başarılıyla sonuçlanmasında büyük rol oynadı. İSEDA, 2009 yılının sonuna doğru bitmesi planlanan 15-29 yaş arası 288 işsize yönelik OTİM kapsamında ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar ile belgelendirmenin yapılacağı bu projede aktif istihdam tedbirleri alınmasında lider durumda olacak. Burada yetişen gençlerin iş hayatına katılmasının sağlanması yönünde faaliyetler yürütecek. Eğitim sürecinin sektörün talebine uygun olup olmadığı noktasında da İSEDA, takip görevini proje sonuna kadar sürdürecek. İSEDA’nın projedeki rolü; proje ekibinde görev almak, toplantılara katılmak, işgücü arz-talep taraflarının buluşturulması, istihdam yaratılması ile ilgili çalışmalar, sektördeki firmalarla işbirliği sağlanması ve projenin sektöre tanıtılması olacak. Projede iştirakçi olarak İSKİD, ISKAV, SOSİAD ve İklimSA da yer alıyor.

İSEDA’nın Sürekli Eğitimleri Devam Ediyor 

İSEDA’nın ISK sektörüne yönelik sürekli eğitimler serisi devam ediyor. Bu kapsamda, 24 Ocak 2009 tarihinde “Pratik Isı Kazancı Hesabı” ve “İklimlendirme Soğutma Sistemlerinde Dijital Elektronik” konularında eğitimler verildi. İyon Akademi’de gerçekleştirilen eğitimlerden “Pratik Isı Kazancı Hesabı” eğitimi Utku Gürler, “İklimlendirme Soğutma Sistemlerinde Dijital Elektronik” eğitimi ise İSEDA Eğitim Komisyonu Başkanı Uğur Otaran tarafından verildi. 
Pratik Isı Kazancı Hesabı eğitiminde, ısıl konfor, temel kavramlar, ısı kaybı hesap yöntemleri, ısı kaybına etki eden faktörler, ticari binalarda enerji kullanımı, binalar için ısı kayıpları, hesaplama ile ilgili örnekler, klima ile ısıtmada dikkat edilmesi gereken hususlar, klima kapasitesi, ısı kazanç yöntemleri, klimatize edilmeyen mahal ile olan sıcaklık farkları, bina soğutma yüklerinin azaltılması, mimari tasarım örnekleri, soğutmada iç sıcaklığı artırmanın etkisi, pratik ısı kazancı hesabı ile ilgili konulara yer verildi. 
İklimlendirme Soğutma Sistemlerinde Dijital Elektronik eğitiminde ise VRF sistemlerinde sayısal iletişim mantığı anlatıldı. Bu konu için alt başlıklar olarak sayısal mantığın nedeni, ikili sayı sistemleri ve uygulamaları, mantık analizleri, sayı ve kod sistemleri, Manchester kodlaması, modilasyon, karşılıklı çalışma ve protokol iletim yöntemleri, gerçek zamanlı iletişim, topoloji ve ağ haritası, devre anahtarlama ve paket anahtarlama, standardın önemi, hata sezme ve düzeltme teknikleri, OSI başvuru modeli mimarisi gibi konular yer aldı.  

Etiketler