Aviva Stadyumu, Yüksek Performans ve Enerji Tasarrufu Sağlayan Son Model Soğutma Sistemine Sahip Oldu

05 Temmuz 2010 Dergi: Temmuz-2010

İrlanda'nın uluslararası futbol ve rugby takımlarına evsahipliği yapacak olan yeni Aviva Stadyumu Dublin'de açıldı. Stadyumda, RDM'nin data manager sistemi tarafından izlenen 64'ten fazla soğuk oda bulunuyor. Havalandırma sistemi, stadyumun geniş alandaki yiyecek içecek tesisini de kapsıyor. Sistem, maç günlerindeki 50.000 kişilik kapasiteyi karşılayacak şekilde tasarlandı. Tesisi kuran Montgomery Soğutma'dan Martin Kerr konu ile ilgili: "Sistem, stadyumun yedi katında, hem yatay hem de dikey olarak büyük mesafeler arasında dağıtımı gerçekleştirecek şekilde tasarlandı" dedi.

Kerr ayrıca; "RDM kontrol; tüm sistemin en yüksek noktada çalışarak enerji masraflarını azaltıyor ve herhangi olası bir sorunun, problem haline gelmeden yerinin belirlendiğini garanti ediyor" dedi. Ağırlıklı olarak içecek soğutmada kullanılan 64 soğuk oda içinde, stadyum boyunca yerleştirilen altı soğutma kompresör paketi ve yoğunlaştırıcı birim tarafından desteklenen yedi soğutucu oda bulunuyor. Her soğuk ve soğutucu oda Mercury Kontrol Panel ile donatılmış durumda.

Sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlılık, stadyumun tasarımında öne çıkan temalar arasında. Örnek olarak; yağmura maruz kalan stadyumun çatı kısmında kanal açılarak 320.000 litre kapasitede depolama sistemi yapıldı. Sistemde ayrıca, dizel jeneratörlerden elde edilen atık enerjinin, banyoda, mutfakta ve saha ısıtmasında kullanılmasını sağlayan ısı geri kazanım sistemi de kullanılıyor.

 

 

 


Etiketler