AUx İstanbul 2016’da Yeni Teknolojiler Tartışıldı

17 Kasım 2016 Dergi: Kasım-2016

Tasarlayan ve üreten insanlar için yazılımlar üreten Autodesk, Autodesk University Extention İstanbul 2016 (AUx İstanbul) ile 600’ün üstünde tasarımcı, mimar ve farklı sektörden pek çok profesyoneli 6 Ekim 2016 tarihinde ikinci kez İstanbul’da ağırladı. AUX İstanbul 2016’ya katılan profesyoneller, Autodesk’in üst düzey yöneticilerinden şirketle ilgili en güncel duyuruları dinlemenin yanı sıra, tasarım ve teknoloji dünyasına ilişkin trendler ve pek çok proje hakkında da bilgi edindi. Katılımcılar etkinlikte, dünyanın çeşitli bölgelerinden ve Türkiye’den gelen tasarımcılar ve profesyonellerle de tanışma fırsatı yakaladı. Autodesk işbirliği ile hayata geçen Üçüncü Havaalanı ve Kabataş-Mahmutbey Metro Hattı gibi projelerin yanı sıra, Fusion 360 ve 3D printing teknolojiler de AUx İstanbul 2016’da ilgi gören konular arasındaydı. Autodesk’in üst düzey yöneticilerinin konuşmalarıyla başlayan etkinlik; üretim, inşaat ve diğer sektörlere odaklanan paralel oturumlarla devam etti. Katılımcıların hayal etmelerine, tasarlamalarına ya da daha sürdürülebilir bir dünya yaratmalarına olanak sağlayan yeni teknolojilerin sergilendiği Autodesk Galeri ise yoğun ilgi gördü.

AUx İstanbul 2016, Autodesk Türkiye Ülke Lideri Murat Tüzüm’ün açılış konuşması ile başladı. Tüzüm konuşmasında “Sanayi Devrimi’nden sonra yaşanan en büyük değişimin eşiğindeyiz. Erişilebilir 3D tasarım alanındaki gelişmeler ve yeni üretim teknolojileri, tasarım, mühendislik ve eğlence sektörlerinde iş yapış şekillerini değiştiriyor. Türkiye en hızlı büyüyen pazarlardan biri ve özellikle inşaat, üretim ve eğitim alanında oldukça yüksek bir potansiyele sahip. Tasarımcı, mühendis ve profesyoneller ile Türk iş dünyasının liderlerini AUx İstanbul 2016 ile ikinci kez İstanbul’da ağırlamaktan ve onlarla birlikte bu yeni çağa tanıklık etmekten gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Tüzüm’ün ardından Autodesk Global Satış ve Hizmetler Başkan Yardımcısı Callan Carpenter “Tasarımın Geleceği” hakkındaki konuşmasında; Autodesk’in, yüksek performanslı bir araba, gökyüzüne uzanan bir gökdelen, akıllı telefonlar gibi şeyleri hayata geçiren mühendislere ve tasarımcılara olan desteğini vurguladı. Carpenter “Bugün bulut, sosyal ve mobil bilişim üzerine çalışan profesyonellerin ve ekiplerin hiç olmadığı kadar birbiriyle bağlantılı olduğu bir çağdayız. Bu “birbirine bağlı olma durumundan” fayda yaratmak, tasarımı en uygun hale getirmek ve ürün ya da projelerin çeşitli safhalarını gerçekleştirmek veya kullanmak için tasarımı sadece optimum hale getirmenin ötesine geçmek gerekiyor. Bir ürünün yaratılma şeklini, hatta bu ürüne bağlı sistemleri optimize etmemiz gerekiyor. Görüyoruz ki tasarım sürecinde dijital ve fiziksel dünya baştan sona kadar birbiriyle entegre durumda. 3D printing, mikro fabrikalar, dron’lar ve gerçeklik an’ları gibi üretimde ve inşaatta kullanılan gelişmiş teknolojiler çok yakında vazgeçilmez hale gelecek” dedi.

Konuşmasında “Nesnelerin İnterneti” kavramına odaklanan Autodesk Üretim Stratejisti Diego Tamburini ise dijital tasarım dünyasındaki trendlere ve bu trendlerin üretim sektöründe yarattığı etkilere değindi. “Müşteriler, daha akıllı, birbiriyle daha bağlantılı, çok daha verimli ve kullanımı kolay ürünler talep ediyor. Bunun yanı sıra, insanlık da – iklim değişimi, global ısınma, gıda güvenliği, işsizlik, terörizm, su sıkıntısı, ekonomik eşitsizlik, aşırı nüfus, trafik, kirlilik gibi ancak çok taraflı sistemlerce geliştirilebilecek çözümler gerektiren ciddi problemlerle yüzleşiyor. Tüm bu karmaşaya ek olarak, teknolojik ilerlemeler de katlanarak artıyor. Bu hız, rekabet edebilmek için şirketlerde, yeni teknolojileri anlama ve adapte olma baskısı yaratıyor. Biz Autodesk olarak, üretim alanında müşterilerimizin karşılaştıkları tüm bu zorlukları anlıyoruz. İnovasyon kültürümüz, gelecek vaat eden yeni teknolojiler arayışında olmamız ve ürün ile hizmet modellerimizle müşterilerimizin bu değişim sürecini en iyi şekilde atlatmalarına destek oluyoruz” dedi.