Austrotherm’den Türkiye Pazarına Yeni Fabrika Yatırımı

17 Temmuz 2018 Dergi: Temmuz-2018

Avrupa’nın en önemli inşaat malzemesi üretici gruplarından biri olan, ısı yalıtım ürünleri alanında 65 yıldır faaliyet gösteren Austrotherm, 2018 yılının ilk yatırımını Türkiye’ye gerçekleştirdi. 2018 yılı Nisan ayı itibarıyla faaliyete geçen yeni fabrika Ankara Sincan’da yer alıyor. 10 yıldır Türkiye’de halihazırda Kocaeli-Dilovası ve Manisa-Turgutlu’daki fabrikalarından Marmara, Ege ve Antalya bölgelerine, Diyarbakır ve Kayseri’deki üretim tesislerinden İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine hizmet veren Austrotherm, yeni Ankara fabrikası ile lojistik olarak tüm Türkiye’ye yenilikçi ve kalite odaklı ürünlerini daha da hızlı sunmaya hazırlanıyor.

Yeni fabrika ile yüzde 45 kapasite artışı

Avrupa genelinde toplam 11 ülkede 21 üretim tesisi bulunan, Türkiye’de halihazırda iki EPS fabrikası ve üç üretim tesisi ile Türkiye’de EPS ürünlerindeki tek Avrupa menşeli üretici olan Austrotherm, Ankara fabrikası ile fabrika sayısını üçe çıkartırken kapasitesini yüzde 45 artıracak. Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu konuyla ilgili, “Grubun en önem verdiği ülkelerin başında Türkiye geliyor. Yaklaşık 2 milyon Euro yatırımla hayata geçirdiğimiz yeni fabrikamız ve kapasite artışımız da bunun göstergesi. Austrotherm Türkiye olarak, 2018 yılında Türkiye ısı yalıtım pazarında sektör liderliği ve sektöre yön veren çatı firma olmayı hedefliyoruz. EPS Geoblok projelerimizin ilkini 2017 yılında ilk kez Türkiye’de hayata geçirdik. Türkiye, ilk başarılar için grubumuz için önemli bir ülke. Yeni ürün gruplarımızı da 2018 yılı içerisinde Türkiye’de üretmeye başlayacağız” dedi. Toplam 9 bin metrekare alan üzerine kurulu Ankara fabrikasında Austrotherm, bina dış cephe mantolamada kullanılan EPS ısı yalıtım malzemeleriyle birlikte inşaat mühendisliği uygulamalarında kullanılan EPS blok ürünlerini üretecek.

Ankara fabrika, Anadolu'ya hız katacak

Austrotherm Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tolga Celayer ise yeni yatırımla ilgili şunları söyledi: “Yüksek teknolojiye sahip yeni yatırımımız Ankara fabrikamız ile Türkiye pazarından üretim kapasitemizi yüzde 45 artırmış olacağız. Ürünlerimiz sürdürülebilir kalite anlayışı içerisinde standart olarak üretiyoruz. Hizmet ve ürün kalitemizden hiç taviz vermeden, bütün coğrafi bölgelere kesintisiz hizmet için yatırımlarımızı yönlendiriyoruz. Aldığımız talep doğrultusunda ortaya çıkan kapasite artışının yanı sıra lokasyon olarak da seçilen bölgenin avantajını yaşıyor olacağız. Ankara fabrikamız, Ankara’nın yanı sıra Zonguldak, Bartın Karabük, Kastamonu, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale, Konya, Aksaray Karaman ve Mersin’e ürün sevk ederek, Anadolu’ya ülkemizin merkezinden hitap ediyor olacağız. Bu sayede daha hızlı ve pratik olurken, daha fazla avantaj sunuyor olacağız.”