Header Reklam

ATO Başkanı Sinan Aygün’den Karadeniz Uyarısı

05 Nisan 2007 Dergi: Nisan-2007
Sinan Aygün, yeni petrol yasasının Karadeniz’i yabancıların eline teslim etmek olduğunu vurguluyor. Aygün "Bu bölgede Kuvetyt’dekine eşdeğer petrol rezervi olduğu tahmin ediliyor" dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, petrol ve doğalgaz rezervi bakımından "ikinci Ortadoğu" sayılan, yeni enerji kaynağı metan hidrat (donuk gaz) açısından da çok zengin olduğu tahmin edilen Karadeniz’in, yeni Petrol Yasası ile elden çıkacağı uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen yasanın mecliste yeniden görüşüleceğini hatırlatan Aygün, "Bu yasa ile yabancı bayraklı gemiler Karadeniz’de yelken açacak" dedi.

Yasanın, denizlerde bulunacak ham petrolün üretiminden alınacak devlet hissesi oranlarını düşürdüğünü, ayrıca su derinliğine bağlı olarak % 30’a varan ek indirimler getirdiğini söyleyen Aygün, şöyle konuştu: "Karadeniz’deki petrol, doğalgaz ve metan hidrat varlığı, ülkemizin kaderini değiştirebilir. Ancak bu yasa ile yabancı bayraklı gemiler Karadeniz’de yelken açacak. Yasa çıkar çıkmaz uluslararası petrol devleri ’yelkenler fora’ diyecek."

Aygün, 1991 yılında Rus arama gemileri tarafından Sinop açıklarında, 1997 yılında Mavi Akım doğalgaz boru hattının güzergáhını belirlemek üzere Samsun-Çarşamba açıklarında yürütülen çalışmalarda petrol açısından önemli bulgulara rastlandığını anlattı.

2005 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü’nce Sinop-Samsun arasında yapılan sismik araştırmalar sırasında ise gaz ve sıvı püskürten çamur volkanı bulunduğunu kaydeden Aygün, "Bu bölgede Kuveyt’dekine eşdeğer petrol rezervi olduğu tahmin ediliyor" diye konuştu.

Bilim adamlarına göre, Karadeniz’in Türkiye karasuları içinde üç önemli petrol, doğalgaz ve metan hidrat havzası bulunduğunu kaydeden Aygün, bunların, Sakarya Deltası, Akçakoca ve Kozlu açıklarını kapsayan Batı bölümü, Sinop-Samsun Havzası ve Giresun-Rize açıklarını kapsayan Doğu bölümü olduğunu belirtti.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin yürüttüğü çalışmalarda, Karadeniz’in, geleceğin enerji kaynağı olarak gösterilen metan hidrat (donuk gaz) açısından zengin rezervlere sahip olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Aygün, şöyle devam etti: "Karadeniz’in dibinde bir servet yatıyor. Bu servetin adı metan hidratÉ Bütün dünya, el değmemiş bu yeni enerji kaynağı üzerinde çalışıyor. Su ve metan gazının, uygun ısı ve basınç koşullarında donmasıyla oluşan metan hidrat, donuk halden gaza dönüşürken 164 kat genişliyor. Amerika, metan hidratı yeni enerji kaynağı olarak seçti."

Bilim adamlarına göre metan hidratın petrolün de habercisi olduğuna işaret eden Aygün, "Yeni Petrol Yasası, bu serveti yabancıların ellerine teslim etmek anlamına geliyor" diye konuştu. Aygün, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden bilim adamlarına göre sadece Karadeniz’de değil Doğu Akdeniz’de de metan hidrat rezervleri bulunduğunu, Alman ve ABD’li ekiplerin Karadeniz’de metan hidrat aradıklarını anlattı ve yabancılara geniş imtiyazlar tanıyan Petrol Yasası’nın ulusal çıkarlar dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. Aygün, yeni yasanın bulunacak petrolden devletin alacağı hisseyi gereksiz yere düşürdüğünü ve devlet adına arama yapan TPAO’nun özelleştirilmesinin önünü açtığını da sözlerine ekledi.

Etiketler