ASME 2010 Mühendislik Sistemleri Tasarımı ve Analizi 10. Bienal Konferansı (ESDA 2010) Konferansı Yeditepe Üniversitesi'nde Gerçekleştirildi

05 Ağustos 2010 Dergi: Ağustos-2010

Avrupa?nın en önde gelen makine mühendisliği konferansı olarak iki yılda bir düzenlenen ASME (American Society of Mechanical Engineers) ESDA (Engineering Systems Design and Analysis) Konferansları, yaklaşık 500?ün üstünde teknik makale ve 50?nin üstünde ülkeden katılımcıyı bir araya getirdi. Yeditepe Üniversitesi tarafından organize edilen Konferans, ASME ve Loughborough Üniversitesi tarafından desteklendi.

12-14 Temmuz 2010 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi?nde yapılan ESDA 10. Konferansı kapsamında, mühendislik alanında bir dizi temel konu ile teorik gelişmelerden endüstriyel uygulamalara ve saha çalışmalarına kadar uzanan çeşitli disiplinlerde çalışmalar yer aldı.

Alanında dünyaca tanınan uzmanların katıldığı ESDA Konferansı?na bu yıl; Maryland Üniversitesi Rektörü ve Glenn L. Martin Enstitüsü Mühendislik Profesörü C. D. (Dan) Mote, Jr., İstanbul Sabancı Üniversitesi Rektörü A. Nihat Berker, Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) Rektörü Dr. Nam Pyo Suh, Londra Imperial College Makine Mühendisliği Bölümü Profesörü ve Triboloji Araştırma Grubu Başkanı Dr. Hugh Spikes ve Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Akay, ?Keynote Speaker? olarak katıldılar.

Birbirinden değerli konuşmacıların ve yaklaşık 600 kişinin katıldığı oturumların düzenlendiği konferans kapsamında; İleri Enerji Sistemleri, İleri Malzeme ve Triboloji, Uygulamalı Mekanik, Otomotiv Mühendisliği ve Teknolojileri, Biyomühendislik ve Biyomedikal Teknoloji, Sayısal Mühendislik, Tasarım Mühendisliği, Dinamik Sistemler ve Kontrol, Akışkanlar Mekaniği, Isı Transferi, İmalat Sistemleri, Mekanizmalar ve Robot Teknolojisi, Elektromekanik, Mikro ve Nanoteknoloji, Bilim, Mühendislik ve Eğitim konuları işlendi.

ESDA 2010 Konferansının açılış gününde Yıldız Kenter ve Talat Halman tarafından sunulan ?Şehirlerin Şehri? isimli özel program, uluslararası katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.

Ayrıca 7-10 Temmuz 2010 tarihleri arasında düzenlenen, ?Kazan Basıncı ve Kap Kodu (Bölüm VIII)? konusuna odaklanan ASME?nin Eğitim ve Gelişim Teknik Kursları, konu hakkında çalışan uzmanların bilgilerini artırarak, uzmanlık alanlarını geliştirmek ve profesyonel kariyerlerini ilerletmek için önemli fırsatlar sundu. ESDA 2010 kapsamında Loughborough Üniversitesi desteğiye Yeditepe Üniversitesi ASME Öğrenci Şubesi tarafından düzenlenen ASME Avrupa Bölgesi (District H) Öğrenci Tasarım Yarışması, 16 Temmuz 2010 tarihinde tamamlandı.

 

 

 


Etiketler