ASHRAE Veri Merkezi Standardının Revize Edilmiş Versiyonunu Yayımladı

26 Aralık 2019 Dergi: Ocak-2020

“Veri Merkezleri için Enerji Standardı”, kritik öneme sahip veri merkezlerinin tasarımı ve işletimi için minimum enerji verimliliği gereklilikleri belirliyor. Veri Merkezleri için Enerji Standardı olan ANSI/ASHRAE Standardı 90.4-2019, veri merkezlerinin diğer binalara kıyasla benzersiz yük gereksinimleri dikkate alarak gözden geçirildi ve veri merkezlerinin tasarımı ve işletimi için minimum enerji verimliliği gereksinimlerini revize etti. Standart 90.4, şartlandırılmış taban alanı 20 W/ft2’den ve BT ekipmanı 10 kW’dan fazla olan yeni veri merkezleri veya ilave mekanik donanım gerektiren, ihtiyaca göre ilave/değiştirilecek mekanik ve elektrik sistemleri barındıracak veri merkezleri için özel gereklilikleri içerir. Standart 90.4 Komitesinin Başkanı Richard Zbin, konuya ilişkin şu bilgileri verdi: “Standart 90.4, veri merkezlerinin gereksinimlerin potansiyel etkisine dikkat etmeyi gerektiren, kritik öneme sahip tesisler olduğu yönündeki kılavuzun temel ilkeleri doğrultusunda geliştirilmiştir. Güncellenmiş standart, operatörlerin ve tasarımcıların veri merkezlerinde enerji verimliliği sağlamak için en son ve en etkili ekipman ve teknikleri kullanmalarını sağlarken, aynı zamanda güvenilirlik sorunlarını da önleyecektir.”

Güncellemeler:

  • Yeniden numaralandırılan bölümler ve gözden geçirilmiş ifadeler, Standart 90.1 bölümüyle daha yakındır.
  • Mekanik verimlilik gereksinimleri tamamen yıllık enerji hesaplamalarına dayanmaktadır ve detaylı bir güç hesaplama seçeneği içermemektedir. Dahil edilen tablo değerleri aynı zamanda en son “ASHRAE İklim Bölgeleri” değerlerine paraleldir.
  • Kesintisiz güç kaynağı (UPS) teknolojisinde önemli iyileştirmeler yapıldı. Mekanik ve elektrik altyapı elemanları tanımlanmıştır. Güncellenmiş UPS segment tabloları mevcut donanımı yansıtır ve ortalama çıktı verileri dahil edilmiştir.

Standart 90.4, 2013’ten bu yana Standart 90.1’e tamamlayıcı bir kod amaçlı olarak sürekli bir geliştirilme durumundadır. Standart, bina zarfı, su ısıtma, aydınlatma ve diğer ekipmanlar için Standart 90.1’e uyulmasını gerektiğini göstermektedir.
90.4 Standardını satın almak için www.ashrae.org/bookstore adresini ziyaret edebilirsiniz.