ASHRAE 1998 TEKNOLOJİ ÖDÜLÜ

05 Ağustos 1998 Dergi: Ağustos-1998

Ödülü alan; bir okulun klima uygulaması. 1971 yılında yapılıp 1100 kadar öğrencinin eğitim gördüğü 14.864 m' kapalı alana sahip okul için, eski Fre-on İlli merkezi soğutma sisteminin değişimi yapılmış. Okul yeni sistemin minimum enerji harcamalı, konforlu ve düşük bakım ihtiyaçlı olmasını istemiş. Çeşitli alternatiflerden sonra Su Kaynaklı Isı Pompası Sisteminin (Water Source Heat Pump) toprak altına borulama ve uygulamasına karar verilmiş, yani leotermal Su Kaynaklı İsı Pompası sistemi.

Sistemin Açıklaması Şu Şekilde:

Her oda veya salonda bağımsız bir heat pump ünite mevcut. Üniteler kanal ile ortam havasını alıp isteğe göre ısıtıp-soğutarak odaya veriyorlar. Üniteler üzerinde su soğutmalı konden-serler olduğu için her ünite bağımsız çalışma imkanına sahip. Ünitelerin kondenser devreleri ise birbirine bağlı ve bu borulama ile toprak altına açılmış deliklerden geçiyor, yani bo-rulamadaki fazla ısıyı topraktaki enerji ile değiştiriyor. Bu nedenle binada hiçbir kazan ya da kule yok. Toprak altı sürekli (yaz-kış) sabit bir ısıda olduğu için tüm kondenser atık enerjisini emebilecek düzeyde. Enerji tasarrufu açısından kullanılan diğer bir uygulama ise 2 adet sistem su pompasının 2 devirli kademeli olarak, sistem ihtiyacına göre toplam 4 devir halinde hareket etmesi. Her heat pump klima girişindeki 2 yollu vanı-nın ünite çalışmadığı takdirde kapanması ile, pompalarda su hattı basınç değişimine göre kademe azaltıyorlar. Yapılan uygulama sayesinde 93-94 yılında eski sistem ile 3727 kWh yıl boyunca harcanmasına rağmen yeni sistem ile bu harcama 2298 kWh, değerine düşmüş. Yani yeni sistem % 39 civarında daha az enerji harcamakta. Aynı zamanda Su Kaynaklı Isı Pompası sisteminde her ünite oda istek ve yüküne göre ısıtma ya da soğutma yapabildiği için konfor açısından eski 2 borulu sistemden çok daha avantajlı (4 borulu fan coil sistemine eş değer).

 Uygulama enerji harcaması açısından hem kademeli pompa uygulaması, hem de jeotermal kaynak (toprak ile düşük kondens ısısı ve düşük enerji harcaması) sayesinde eski sisteme göre yaklaşık yılda 37.000 $ daha avantajlı.

Normalde kule ve kazan ile uygulanan Su Kaynaklı Isı Pompası Sistemleri, kule ve kazan atılarak toprak altı boru-lamalı hale dönüştürüldüğünde ön maliyeti artmakla birlikte daha az bakım ve daha düşük enerji harcaması ile bu farkı kapatıyor. 3 yıldır işletilmekte olan sistem başarılı bulunarak 2 diğer bölge ve okulunda da uygulamaya konulmuş. (İlgili makale isteyenlere fax ile iletilebilir. Tel: 0212. 288 15 70)

3.İSKİ Haziran Ücret Tarifesi.

TUNÇ KORUN


Etiketler