ARMSTRONG KONDENS POMPASI

05 Haziran 1998 Dergi: Haziran-1998

Avantajları:

?          Elektrik enerjisine ihtiyaç göstermediğinden enerji tasarrufu sağlar.

?          Tesisatlarında olması gereken buhar, hava ve her türlü gaz (yanıcı gazlar hariç) ile çalışır.

?          Elektrikli pompalarda meydana gelebilecek kavitasyon problemini önler.

Diğer pompalardan daha az hacimli olduğundan, montaj kolaylığı sağlar.

Elektrik pompaların aksine az bakım gerektirir.Tesisattan sökmeden bakım yapılabilir.

 

Tesisatlarda Oluşabilecek Sorunlar

Oransal kontrol altında çalışan herhangi bir buhar ısı transfer cihazında, ısı talebinin düşmesi buhar akışını sıfıra kadar indirebilir. Basınç düşmeye başladığında, birikmiş kondensi ısı transfer cihazından tahliye edecek yeterli basıncın kalmaması ile sorun ortaya çıkar.

Bu durum, özellikle buhar vanası kapandığında ve ısı eşanjörü içerisinde şaşırtıcı hızda vakum oluştuğunda meydana gelir. Bu durum, verimli tahliyeyi önlemektedir. Kondens akışı yüksek bir yere ve/veya basınçlı dönüş hattına doğru olduğunda problem daha da kötüleşebilir. Sonuçta, buhar cihazınıza zarar verecek olan önemli korozyon ve do ı tehlikelerine ilave olarak koç da i riski de ortaya çıkacaktır.

Çözüm Nedir?

1.         Kondensi tesisattan boşa tahliye etme;

Bu çözüm paranızı atmakla aynı anlamı taşır. Ayrıca, ham kondensi atmosfere tahliye etmek çevreye ve çalışanlara zarar verebilir.

2.         Armstrong kondens pompası kullanımı;

Şartlandırılmış değerli kondens suyunu yeniden kullanılabilir enerjiye dönüştürerek, dönüştürmenin tüm faydalarından yararlanabilir ve bakım sorunlarından veya uzak noktalarda elektrik pompası montajının aşırı maliyetlerinden kurtulabilirsiniz

Böylece kaçak yapan sızdırmazlık ele-~~nlarına ve kaçaklara son verip, bir jmu giderme, basınçlı dönüş hattına tahliye veya kondensi yükseltme gibi özel uygulamalar için güvenilir, elektriksiz kondens dönüşüne kavuşacaksınız.

Sıcak kondensi geri kazanmak suretiyle kazan-buhar-kondens çevrimini kapalı hale getirme, atıldığı taktirde israf edilecek değerli enerjinin kazanılması avantajını sağlar. Örneğin, 7 barlık bir sisteminiz varsa kondensi geri kazanarak bu buharı üretmek için gerekli yakıttan % 10'a kadar tasarruf sağlayabilirsiniz.

Armstrong kondens pompasının bir başka tercih sebebi ise demir döküm veya çelik gövde içerisinde bulunan basit bir yay yüklemeli mekanizma ile verimli kondens tahliyesini sağlamasıdır. Kondens pompasını ihtiyacınız olan hemen hemen her yere monte edebilirsiniz, hatta köşelere veya dar yerlere Gövdedeki alternatif tek taraftan kondens giriş ve çıkışı kondens pompasını böyle sınırlı alanlarda ieal hale getirir.

Pompa hat üzerinde bulunsa dahi gövde, kontrol için kapak ve mekanizmayı çıkardığınızda bile yerinde kalabilir. Bakımı kolaydır. Örneğin, kapağı çıkarmak zorunda kalmadan giriş ve havalandırma sitle-ri dışarıdan değiştirilebilir ve PT-200 serisinde kapakta bulunan saplar, kapağı çıkarma zorunda kalındığında kolaylık sağlar.

Çalışma Şekli:

1. Doldurma:

Doldurma esnasında, buhar veya hava girişi ile kondens pompası çıkışındaki çek vana kapalıdır. Havalandırma  ve girişteki çek vana açıktır.

2.         Pompalamaya başlama:

Hareket noktasını geçene kadar şamandıra kondens seviyesiyle birlikte yükselir ve ardından ani açma hareketi doldurma safhasında belirtilen pozisyonları tersine çevirir.

3.         Pompalamanın sona ermesi:

Mekanizmanın ani kapatma hareketine kadar şamandıra kondens seviyesiyle birlikte aşağı doğru inerek mekanizmanın aniden kapanması sağlanır.

4.         Doldurmanın tekrarı:

Buhar veya hava girişi ve pompa çıkışı tekrar kapalıdır, havalandırma ve kondens girişi açıktır. Çevrim tekrarlanır.

 

OSMAN F.ŞAYLIMAN

Yakacık Valf Satış ve Pazarlama Müdürü


Etiketler