ARKIMEET 2013'te Son Yılların En Çok Ses Getiren Projelerinden Zorlu Center Mercek Altına Alındı

05 Kasım 2013 Dergi: Kasım-2013
Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından gerçekleştirilen ARKIMEET 2013, Türkiye’den ve dünyanın önde gelen kentlerinden İstanbul’a gelen birçok mimara ev sahipliği yaptı. 7-8 Ekim tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe son yılların en çok ses getiren projelerinden Zorlu Center damgasını vurdu. Katılımcılar, ARKIMEET kapsamında gelenekselleşmesi hedeflenen oturumlardan biri olan ‘Zaman Tüneli’nde mercek altına alınan Zorlu Center projesini, mimarı Emre Arolat’tan dinleme fırsatı buldu. Zorlu Center projesinin Türkiye’de mimarlık alanında en çok konuşlan projelerden biri olduğunu söyleyen Arolat, “Zorlu Center Projesi’nin kamuoyuyla paylaşıldığı 2007 yılından bu yana çok fazla kötü muameleye maruz kaldık. ARKIMEET’te konuşma teklifi bize geldiğinde çok mutlu olduk çünkü kendimizi ve yaptığımız işi, genç mimarlara daha yakından anlatma şansı yakaladık” dedi. Projeyi ilk duyduğunda çok şaşırdığını ifade eden Arolat, yaklaşık 117 grubun projeye başvuru yaptığını, Haluk Pamir’in de içinde bulunduğu kurulun elemeleri sonucunda 15 gruba projeyi tasarlama imkânının verildiğini söyledi. Arolat, “Projeyi farklı bir boyuta taşımak için sunum yerine 54 dakikalık bir film gösterimi yaptık ve bu bize projeyi kazanma imkânı sağladı” diye açıkladı. ARKIMEET 2013’ün en önemli gündemlerinden biri “Mimarlar İstanbul’da Buluşuyor” konferansı oldu. Konferans serisinde yer alan Josep Luis Mateo ve Manuelle Gautrand bilgi birikimlerini ve tecrübelerini genç mimarlarla paylaştı.
“Mimarlar ve mühendisler karbon salımının %40’ından sorumlu”
Sürdürülebilir Tasarımlar Konferansı ise Duygu Erten’in moderatörlüğünde, Selçuk Avcı, Engin Ayaz ve Chip DeGrace’nin katılımıyla gerçekleşti. “İngiltere’nin En İyi 50 Genç Mimarlık Ofisi Rehberi”nde yer alan Avcı Mimarlık’ın Kurucusu Selçuk Avcı, sürdürülebilirlik kavramının geçmişten bugüne hikâyesini anlattı. Mimarların ve mühendislerin karbon salımının % 40’ından sorumlu olduklarını ve modern mimarinin yanlış tasarımlarla çok farklı boyutlara ulaştığını söyleyen Avcı, “Dünya genelinde sürdürülebilir mimarinin çok iyi örnekleri var. Harran Evleri, Ab-Anbar (İran), Costozza (İtalya), evlerini örnek olarak gösterebiliriz. Bu evler iklimlendirmede ve enerjiyi etkili kullanmada çok önemli yerleşkelerdir” dedi.
Ulusal Yeşil Bina Sertifika Sisteminin beta versiyonu hazırlandı
Etkinlikte ayrıca Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Yönetim Kurulu Başkanı Duygu Erten tarafından Ulusal Yeşil Bina Sertifika Sistemi tanıtımı yapıldı. Erten, sürdürülebilir ve enerji etkin yaklaşımların son yıllarda mimarinin en önemli ve gerekli ögeleri haline geldiğini belirtti. Projelerde sürdürülebilirliğin değerlendirilmesi adına dünyada LEED, BREEAM, DGNB, CASBEE vb. sertifikasyon sistemlerinin kullanıldığını söyleyen Erten, yurtdışı sertifikaların dünyanın farklı bölgelerindeki farklı şartlara uygunluğunun sorgulandığını ve lokal özelliklerin dikkate alınmasının önem kazandığını vurguladı. Bu gibi düşüncelerin Türkiye’ye özel bir sertifika sistemi oluşturmanın gerekliliğini gösterdiğini söyleyen Erten: “Bu doğrultuda, ülkemizde konut binalarının yoğunluğu dikkate alınarak, ÇEDBİK bünyesinde yürütülen çalışmalar sonucunda Yeşil Bina Sertifika Sisteminin beta versiyonu hazırlandı” dedi.
 

Etiketler