Arçelik, ErP Yönetmeliğine Uygun Kombilerini Tüketicilerle Buluşturuyor

21 Eylül 2018 Dergi: Ekim-2018

Arçelik, ErP (Energy Related Products) Yönetmeliğine uygun, enerji verimliliği yüksek, teknolojik ve yüksek kaliteli Arçelik ve Beko markalı kombilerini tüketicilerle buluşturuyor. 

AB ülkelerinde uygulamada olan ERP Yönetmeliğinin 21 Nisan 2018 tarihinde Türkiye’de yürürlüğe girmesiyle birlikte kombi pazarında yeni bir dönem başladığını söyleyen Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi, “Yönetmelik gereği; 400 kW ısıtma gücüne kadar konvansiyonel (yoğuşmasız) kombilerin üretim ve ithalatı bu tarihten itibaren yasaklandı. 70 kW’a kadar olan kombilerde de enerji verimliliklerini gösteren enerji etiketleri bulundurulması zorunlu hale getirildi. Bundan sonraki süreçte piyasada ErP Yönetmeliğine uygun, yüksek enerji verimli ürünleri daha çok görmeye başlayacağız” dedi.

Mehmet Tüfekçi: “Türkiye ekonomisinde 1 milyar doların üzerinde enerji tasarrufu bekliyoruz”

Tüfekçi sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizde doğalgaz abone sayısı 13 milyonu geçti, 2020 yılında bu sayının 17 milyon seviyesine çıkması bekleniyor. Evlerde kullanılan doğalgaz için yıllık 4 milyar dolardan fazla ithalat yapılıyor. ErP Yönetmeliği sayesinde doğalgaz faturalarında sağlanacak yüzde 25-30 oranındaki tasarruf Türkiye ekonomisinde yıllık 1 milyar dolar üzerinde enerji tasarrufu öngörüyoruz. Doğalgaz gibi ithalata bağımlı bir enerji kaynağının en verimli şekilde kullanılmasıyla ülkemiz açısından önemli kazanımlar sağlamış olacağız.”

Premiks brülörlü tam yoğuşmalı ürünler ile maksimum enerji tasarrufu

Arçelik ve Beko kombi ürün ailesini ErP Yönetmeliğine uygun olarak daha verimli, daha akıllı ve daha düşük baca gazı emisyonuna sahip ürünlerle yenilediklerini söyleyen Tüfekçi, “Tüm ürünlerimizde en yüksek verimlilik seviyesindeki premiks brülörlü tam yoğuşma teknolojisi kullanıyoruz. Premiks brülörlü tam yoğuşmalı kombilerde, yakıt ve hava ideal oranda önceden karıştırılarak en yüksek verimde yanma sağlanmakta ve maksimum enerji tasarrufu elde edilmektedir. Konvansiyonel bir kombi ile kıyaslandığında bu kombiler kullanıcısına yılda ortalama 750 TL kazandırıp konvansiyonel kombiye göre fiyat farkı 1-1,5 yılda karşılanmış olmaktadır. Enerji verimliliği ve doğalgaz tasarrufu açısından müşterilerimize premiks brülörlü tam yoğuşmalı ürünlerimizi tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte, talep eden müşterilerimize sunmak üzere ‘yarı yoğuşmalı’ bir ürünü de gamımıza dahil etmek üzere gerekli çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

Farklı kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik 3 ana ürün grubuyla müşterilere hizmet sunduklarını söyleyen Tüfekçi, “CS PP serisi ürünlerimizle A enerji sınıfı ısıtma, A enerji sınıfı ve XL kapasitesinde sıcak su, yüksek verimli pompa, LCD ekran, yüksek modülasyon oranı ve üstün kontrol özelliklerini en uygun maliyetle sunarken, teknoloji ve üst düzey verimlilik tercih eden müşterilerimiz için oluşturduğumuz CS NEO ve CS PRODENS serisi ürünlerimizle A+ sistem enerji sınıfı ısıtma, A enerji sınıfı ve XL kapasitesinde sıcak su, elektronik adaptif yanma sistemi, 3,5 inch renkli LCD ekran, teleskopik baca ve üstün kontrol özelliklerini sunuyoruz. Bu serideki ürünlerimiz, %94 yoğuşma verimliliği, entegre sıcaklık sensörü ve kontrol kiti sayesinde ulaşılan A+ sistem enerji sınıfı ısıtma seviyesi ile, premiks yoğuşmalı kombi pazarındaki en yüksek verimlilik değerini sağlamaktadır. CS SOLO ve CS ENDOR modellerimiz ise yine orta segment ürün olarak müşterilerimizin beğenisine sunulmaktadır. Tüm ürün gruplarında sahip olduğumuz, rekabette öne çıkan ve çok düşük emisyon değerini ifade eden Class 6 NOx emisyon değeri ile de iklim değişikliği ile mücadele etmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu. 

7 yıla varan sürelerde garantili hizmet

Türkiye genelinde 607 yetkili servis ve 12.800 personeli ile yılda yaklaşık 15 milyon servis hizmeti verdiklerini söyleyen Tüfekçi, “Sahip olduğumuz bu üstün müşteri hizmetleri ve servis gücümüz ile Arçelik ve Beko markalı kombi ürünlerimize de her koşulda en üstün hizmeti sunuyoruz. 3 yıl olarak ücretsiz sunduğumuz garantiye ek olarak talep eden müşterilerimize 7 yıla varan sürelerde garantili hizmet veriyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz ek garanti imkânı kapsamında, yetkili servislerimiz tarafından gerçekleştirilen bakım hizmeti ile de müşterilerimizin kombilerini en uzun süre, en yüksek verimlilik ve konfor seviyesinde kullanabilmelerine olanak sağlıyoruz” dedi.