Arçelik Birleşik Krallık’ta Ar-Ge Merkezi Açıyor

05 Temmuz 2015 Dergi: Temmuz-2015

Arçelik A.Ş., Cambridge Üniversitesi’ne bağlı Trinity College’ın yönettiği ve Birleşik Krallık’ın ilk bilim parkı olan Cambridge Science Park’ta Ar-Ge merkezi açıyor. Birleşik Krallık’ta kurulan yeni Ar-Ge merkezi; yazılım tasarımı, yeni malzemeler, ileri üretim teknolojileri öncelikli olmak üzere beyaz eşya alanında yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlayacak konularda araştırma geliştirme faaliyetleri yürütecek. Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu konuyla ilgili açıklamasında; ''Global Ar-Ge organizasyonumuzun genişlemesi kapsamında çok önemli bir adım atarak, araştırma geliştirme alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Birleşik Krallık’ta Ar-Ge merkezimizi açmanın gururunu yaşıyoruz. Burada yürüteceğimiz araştırma geliştirme faaliyetleri ile uluslararası Ar-Ge işbirliklerimizi daha da geliştirecek; global teknoloji ekosistemine daha yakın olacağız.'' dedi. Arçelik’in başarılı konumundaki en önemli faktörlerden birinin, sahip olduğu Ar-Ge gücü ve bununla birlikte gelen teknolojik yetkinlikleri olduğunu ifade eden Bulgurlu, “Arçelik, Ar-Ge donanımı sayesinde rekabette öne çıkan, dünya standartlarında ve özgün teknolojiye sahip ürünler geliştirmeye ve küresel varlığını artırmaya devam ediyor.” dedi. Bulgurlu, ''Güçlü markaların arkasında güçlü teknoloji ve inovatif yaklaşımlar yatıyor. Ar-Ge yetkinliklerimiz ile dünyada her pazara güvenle girebiliyor, tüketici ihtiyaç ve beklentilerine uygun özellikte ürün sunabiliyoruz. Arçelik bugün, Türkiye’nin patent lideri ve Dünya Fikri Haklar Örgütü’nde en çok Uluslararası Patent başvurusuna sahip ilk 200 şirket arasındaki tek Türk şirketidir. Kendi geliştirdiğimiz yenilikçi teknolojilerle küresel platformda iddialı bir konuma sahibiz. Ar-Ge her zaman önceliğimiz olmaya devam edecektir. Ar-Ge yolculuğu bizim için hiç bitmeyecek bir yolculuktur. Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımların Arçelik’in geleceğine yapılan yatırımlar olduğunun bilincindeyiz'' şeklinde konuştu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de konuyla ilgili olarak: ''Arçelik’in bu atılımının 2023 yılında Ar-Ge harcamalarının milli gelirimiz içindeki payını % 3’e yükseltme hedefine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Keza küresel çalışmalar Ar-Ge’nin değer zincirindeki en kıymetli parça olduğuna işaret ediyor. Bu anlamda tüm dünya ekonomileri Ar-Ge ve inovasyon temelli bir değişim sürecinden geçiyor. Ülkemizin Ar-Ge kapasitesinin geliştirilmesi yolunda kilometre taşı niteliğinde olan Arçelik Birleşik Krallık Ar-Ge merkezinin kısa vadede çok büyük başarılara imza atacağına yürekten inanıyor, merkezin hayata geçirilmesinde katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Arçelik’i, Cambridge’de açtıkları Ar-Ge merkezi dolayısıyla tebrik eden Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, “Türkiye’de ve UKTI’ın Londra’daki merkezindeki ekiplerimiz bu projeyi gerçekleştirmek için Arçelik ile yakın işbirliği içinde çalıştılar. Bu girişimin, Arçelik’in global Ar-Ge faaliyetlerinin yanı sıra, Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin güçlenmesinde de çok önemli bir rol oynayacağına inanıyorum'' dedi.

Birleşik Krallık Türkiye Ticaret Elçisi Lord Janvrin ise, “Yeni Ar-Ge Merkezi sayesinde Arçelik, Birleşik Krallık’taki faaliyetlerini daha da genişletecek, yenilikçi ürünler geliştirecek ve global beyaz eşya pazarının önde gelen şirketlerinden biri olma konumunu güçlendirecektir. Özellikle de, Arçelik’in Ar-Ge faaliyetlerini Birleşik Krallık’ın en önemli üniversiteleriyle işbirliği içinde yürütüyor olması memnuniyet verici'' şeklinde konuştu.


Etiketler