Arçelik A.Ş. '2˚C - Acil Eylem Çağrısı Bildirisi'ni İmzaladı

05 Aralık 2011 Dergi: Aralık-2011

İklim değişikliğini, dünyanın sürdürülebilirliğinde; çevresel, sosyal ve ekonomik boyutları olan önemli bir risk olarak gören Arçelik A.Ş., bu alanda yürütülen yerel ve uluslararası projelere destek veriyor. Arçelik A.Ş. bu kapsamda, Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kurumsal Liderler Ağı (CLN) tarafından hazırlanan, 29 ülkede farklı sektörlerde faaliyet gösteren 200'ün üzerinde şirket yöneticisinin imzaladığı ‘2˚C - İklim İçin Acil Eylem Çağrısı Bildirisi’ne (The 2˚C Challenge Communique) imza attı.

Düşük karbon ekonomisine geçiş sürecinde ulusal ve uluslararası politikaların hayata geçirilmesine öncülük etmek üzere; enerji, finans, perakende ve üretim gibi birçok sektörden iş dünyası liderleri bir araya gelerek, 2010 yılında, İklim İçin Kurumsal Liderler Ağı’nı kurdu. Kurumsal Liderler Ağı, Türkiye dışında AB, ABD, Brezilya, Güneydoğu Asya, Güney Afrika, Hong Kong, Meksika ve Şili’de çalışmalar yürüten farklı Platformlardan oluşuyor.

Bu ağın Türkiye ayağı olan İklim Platformu-Türkiye İklim Değişikliği Liderler Grubu ise REC Türkiye ve TÜSİAD işbirliği ile, iklim değişikliği ile mücadele ve düşük karbon ekonomisine geçiş yolunda yürütülen çalışmalara destek sağlamak amacıyla kuruldu. Üyeler, sergiledikleri yenilikçi yaklaşım ve lider tutum ile Türkiye’nin düşük karbon ekonomisine geçişini destekliyor ve rekabet güçlerini artırıyorlar. Platform, düşük karbon merkezli yeni bir ekonomi ve kalkınma modelinin şekillendiği günümüzde şirketlerin beklenen değişime hızlı, verimli ve maliyet-etkin bir çerçevede uyum sağlaması için araçlar geliştiriyor.

Arçelik A.Ş., iklim değişikliğiyle mücadeleyi, sorumlu bir küresel vatandaş olmanın gereği ve kurumsal sürdürülebilirlik çalışmalarında önemli bir boyut olarak değerlendiriyor. İklim Platformu - Türkiye İklim Değişikliği Liderler Grubu Sözcülüğünü üstlenen Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Güney Afrika’nın Durban kentinde Aralık ayında gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi’nde (İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 17. Taraflar Konferansı) Türkiye’yi temsil edecek.

 

‘2˚C Bildirisi’ Nedir?

İklim İçin Kurumsal Liderler Ağı , 20 Ekim tarihinde dünyayı tehdit eden iklim değişikliğini 2 derece ile sınırlandırmak için dünyanın farklı şehirlerinde aynı zamanda bir bildiri yayınladı. Cambridge Üniversitesi tarafından oluşturulan Galler Prensi İklim Değişikliği Kurumsal Liderler Grubu (UK CLG) koordinasyonunda hazırlanan “2˚C Bildirisi”; başta Londra, Brüksel, Sao Paulo, İstanbul ve Johannesburg kentleri olmak üzere dünyanın birçok kentinde duyuruluyor. Bildiriyi imzalayan şirketlerin listesi ve bildiri ile ilgili daha fazla bilgi için: www.2degreecommunique.com


Etiketler