Header Reklam

Bu Araştırma, %50’lik Bağıl Nemin Gripten Mükemmel Koruma Sağladığını Gösteriyor

21 Haziran 2019 Dergi: Haziran-2019
Bu Araştırma, %50’lik Bağıl Nemin Gripten Mükemmel Koruma Sağladığını Gösteriyor

Yale Üniversitesi’nden Dr. Akiko Iwasaki’nin çalışması, nemlendirmenin influenza hastalıklarından nasıl korunma sağladığını ortaya koyuyor

Eriko Kudo, Eric Song, Laura Yockey, Tasfia Rakib, Patrick Wong, Robert Homer, Akiko Iwasaki

Kış aylarında grip hastalığının zirve yaptığı dönemlerin farkındayız ve hastalanmamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Grip aşısı oluyor, el dezenfektanı kullanıyoruz ve insanlara doğru hapşırmaktan uzak duruyoruz. Başka ne yapabiliriz?

Dr. Akiko Iwasaki tarafından Yale Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma, %50’lik bağıl nemin gripten mükemmel koruma sağladığını göstermiştir. Önceki çalışmalar, kuru hava gibi çevresel koşulların grip virüsünün bulaşmasını etkilediğini açıkça göstermiş olsa da insanlar için de geçerli olabilecek bir hayvan modeli ile çalışmada nemlendirmenin hastalık ve ölüm oranını azalttığı mekanizmayı ilk gösteren bu çalışma olmuştur.

Dr. Iwasaki’nin immünobiyoloji laboratuvarının yaptığı mükemmel çalışma, dengeli nemlendirmenin sağlığa faydaları hakkındaki temel sorulara yeni ve kesin cevaplar sunuyor.

Dr. Iwasaki şu soruları yanıtlıyor:

  • Dengeli iç mekân neminin grip virüsüne maruz kalan insanlar üzerinde nasıl bir etkisi vardır?
  • Dengeli nemlendirmenin korunma mekanizmaları nelerdir?

Patlayan salgınların kışın iç mekân ısıtması gerektiğinde meydana geldiğini yıllardır biliyoruz. İnsanların kış mevsiminde grip olma nedenleri olduğu düşünülen soğuk havaya maruz kalma, düşük iç veya dış nem oranları, kapalı alanlardaki kalabalıklarda temas veya hapşırık damlacıkları yoluyla kısa mesafeli iletimin artması ve güneş ışığına daha az maruz kalınması nedeniyle kandaki sağlıklı D vitamini seviyelerinin azalması gibi konular, şiddetli bir şekilde tartışılmıştır.

Mevsimsel gribin arkasındaki itici güçlerin anlaşılması ve dolayısıyla ilişkili hastalık oranı ve ölüm oranını azaltmak için ne gibi adımlar atabileceğimizi bilmek sadece teorik olarak ilginç değildir. Konu oldukça önemlidir, çünkü mevsimsel grip enfeksiyonları artmaya devam eder ve dünya çapında yıllık en az yarım milyon ölüme neden olur. Dengeli nem sağlamak, aşılamayı, milyonlarca insanı kurtarabilecek çabaları destekleyen koruyucu bir müdahaledir.

Kuru iç ortam havasının gribin sonuçlarını kötüleştirdiği ve bağıl nemi %40-60 arasında kontrol etmenin viral enfeksiyon ve bulaşma sürecinin bireysel aşamalarını en aza indirgediği gösterilmiştir. Bu, dengeli nemlendirme sağlandığında geliştirilmiş sonuçların ardındaki fizyolojik mekanizmaları açıkça ortaya koyan ilk çalışmadır.

Bu çığır açan araştırmada, bu hayvanları ideal bir model haline getiren, insanlara benzer immün tepkilere sahip genetiği değiştirilmiş fareler kullandı.

Bu çalışmadan elde edilen veriler aşağıdaki bilgileri sunuyor:

1. Influenza A ile enfekte olmuş fareler, sağlıklı bir vücut ağırlığını ve sıcaklığını koruyabildiler, %50 bağıl nemde, %20 bağıl neme oranla daha uzun süre hayatta kaldılar, deney sonunda iki katı hâlâ yaşıyordu.

2. %10 bağıl nemdeki fareler virüsü akciğerlerinden daha az temizleyebildi ve devam eden viral büyüme ortaya çıktı. Tersine, %50 bağıl nemdeki fareler virüse karşı daha dirençliydi, iltihaplanmada daha az doku hasarı ve daha hafif semptomlar vardı.

3. %10 düzeyindeki düşük bağıl nem oranı, doğal solunum yolu bariyerinin akciğerleri koruma yeteneğini azaltmıştır. Mukosiliyer temizleme sistemi olan bu bariyer, küçük tüylerden (siliya) yukarı doğru ve sümük tabakasında derin, savunmasız akciğer dokusundan uzaklaşan parçacıklardan oluşur. Susuz ve viskoz mukus, siliya hareketini kısıtladı, böylece grip virüsü derin dokulara yerleşti.

4. Enfeksiyondan zarar geldiğinde, %10’luk düşük bağıl nem koşulları hava yolu onarımını azalttı.

5. Influenza A’ya karşı koruyucu immün yanıt, %10 bağıl neme kıyasla %50 bağıl nemde daha güçlüydü.

Bu çalışma evlerde, okullarda, ofislerde, hastanelerde, uçaklarda ve diğer tüm meskûn alanlarda %40-60 aralığındaki iç mekân bağıl nemini koruma gerekliliğini güçlendirmektedir. Bu bulgular bulaşıcı hastalık kontrolünde gerçek bir atılımdır. 

Dr. Iwasaki, dengeli nemlendirmenin bağışıklık savunmamızı artırdığını ve bunun grip ile sınırlı olmadığını, diğer hastalıklarda da geçerli olabileceğini gösteriyor. Bu çalışma hastalıklarla mücadelede tamamen yeni bir yaklaşımın kapılarını açıyor.

ASHRAE’nin Çevre Sağlığı Komitesi üyesi olan Dr. Taylor, “ASHRAE bu mükemmel çalışmayı meskûn ticari binalarda minimum bağıl nem seviyesini desteklemek için kanıt olarak kabul etmelidir” diyor.

Yayın tarihi: Mayıs 2019 | https://www.pnas.org/content/116/22/10905
https://www.condair.com.tr/nem-saglik/drakikoiwasaki-arastirma