AQUTECH 2000-HOLLANDA SU TEKNOLOJİLERİ FUARI

05 Kasım 2000 Dergi: Kasım-2000
Her iki yılda bir organize edilen AQUATECH "Su Teknolojileri" Fuarı bu yıl 26-29 Eylül 2000 tarihleri arasında Hollanda?nın Amsterdam kentinde yapıldı. Bundan sonraki fuar 2002 yılında olacaktır. Geçmiş fuara ait bilgileri ve gelecek fuarın detaylarını internetten takip edebilirsiniz.

(www.aquatech-rai.com.) Aynı fuar şirketi İstanbul?da da her yıl Aquatech Fuarı kuruyor. Önümüzdeki Fuar 8 -11 Şubat 2001 tarihlerin arasında İstanbul Tüyap-Beylikdüzü Fuar alanında yapılacaktır. Amsterdam?daki Aquatech Fuarını anlatmadan önce, bir çok teknik fuara ev sahipliği yapan Amsterdam şehrinin kolaylıklarına kısaca değinmek isterim: Biraz İngilizce bilen bir kişi için Amsterdam çok kolay bir kent, çünkü karşılaşacağınız her kişi kendi dillerinden başka bu dili de konuşabiliyor. Bu şehirdeki herkes soru sorana güler yüz ile cevap veriyor ve sorduğunuz sorunun cevabını muhakkak alıyorsunuz. Otel, taksi ve yemek fiyatları çok normal. Şehir içi ulaşımı harika: tramvay, otobüs, metro, taksi, hatta kiralık bisiklet ile her yere kolayca ulaşmanız mümkün.

Çok detaylı olarak incelediğim Aquatech Fuarında dikkatimi çeken konuları, bu fuarı gezmemiş olan okuyucular ile paylaşmak isterim. Aquatech Fuarı, yaklaşık 25.000 metrekare alan üzerinde, yaklaşık 600 katılımcı şirket standını kapsayan dev bir fuar. Bu fuarda içme suyu ve proses suyu hazırlanması ile bu suların depolanması ve dağıtımı; atık su tasfiye sistemleri ve atık su taşıma; proses kontrolu ve otomasyonu, danışmanlık, su kimyasalları ve bu tüm sistemlerde kullanılan her türlü teferruat sergilenmekteydi. Fuara vardığınızda elinize verilen "Fuar Rehber"i çok güzel hazırlanmıştı; şehir ve proses suyu iyileştirme, atık su, kimyasallar, mühendislik gibi konulardaki ihtisas standları ayrı ayrı sayfalarda işaretlenmişti. Böylece, yalnızca bir daldaki standları gezmek isteyen kişi, o sayfada işaretli yerleri kolayca bulup zaman kaybetmeden araştırma yapabilir.

İhtisasım olan "Su Kalitesi İyileştirme" konularında Fuarda gördüğüm ve ülkemiz için yenilik sayılacak yalnızca birkaç konuya aşağıda değineceğim.

Elektrodeinozasyon-EDI:

Ters Osmos cihazı ile elde edilen suyun daha çok saflaştırılması için kullanılan EDI ile 0,06 microSiemens/cm saflıkta su elde edilebiliyor. Hiçbir rejenerasyon gerektirmeyen, dolayısı ile hiç kimyasal kullanmaksızın günün 24 saati saf su üreten EDI cihazı 600 Voltluk doğru akım ile çalışıyor ve suyu ionize ederek (H+ ve OH+ olarak) içinde bulunan az miktardaki mix-bed reçinesini her an rejenere ediyor ve cihazın durmaksızın ve "zahmetsizce" aynı saflıkta su üretmesini sağlıyor. EDI standında incelediğim Referans Listesinden edindiğim kanaata göre bu cihaz, sanayide tecrübeli ülkelerde çok hızla benimsenmiş ve kullanılıyor. Özellikle enerji santrallarında, elektronik ve kimya sanayiinde, ilaç üretiminde EDI kullanımı yaygınlaşıyor. Bugün için ülkemizde yalnızca bir işletmede EDI 2000 yılı Haziran ayından bu yana görev yapmaktadır (Ataer Enerji Santralı- İzmir). EDI konusundaki bilgilendirme yazım Ocak 2000 ve Şubat 2000 tarihlerinde Termodinamik Dergisinde yayınlandı.

Daldırma Tip Mambran Filtrasyon:

Göl, baraj ve dere sularından tek kademede mikropsuz su üretmek için icat edilmiş olan Daldırma Tip Mambran Filtre üzerindeki delikler 0,1 mikron. En küçük bakteri 0,2 mikrondan daha iri olduğuna göre, bu mambran filtre ile tek kademede mikropsuz ve çok berrak su elde etmek mümkün oluyor. Bu mambran filtrenin diğer büyük avantajı tesisin son derece küçük olması: 1-2 mm lik ön filtreden başka hiçbir ön hazırlama gerektirmeden mikropsuz su üreten bu mambran- filtre tesisi, alışılagelmiş su hazırlama tesislerine kıyasla dörtte bir kadar yere sığıyor ve çok az yer kaplıyor. Diğer bir avantajı da bu sistemin vakum altında çalışması ve alışılagelmiş sistemlere kıyasla işletmesinin çok ekonomik olmasıdır. Bu tür mambran-filtrenin Avrupa kentlerinde şehir suyu üretimi yerine atık suda daha çok kullanılması çok ilginç: yer darlığı çeken Avrupa kentlerinde atık su miktarları çoğaldığında atık arıtma tesislerinin genişletilmesinde sorun yaşanıyor. Bu nedenle, mevcut atık arıtma tesislerinde bulunan havuzların içine Daldırma Tip Mambran Filterler yerleştirilerek mevcut atık arıtma tesislerinin kapasiteleri %300 kadar büyüyebiliyor. Mambran Filtre hiçbir bakteri geçirmediği için, bu sistemde tek kademede ve tek havuzda atık suların biyolojik arıtılması tamamlanıyor ve arıtılan su klorlama dahi gerekmeden doğrudan kanala deşarj edilebiliyor. İlk bakışta "mucize" gibi görünen bu sistemin yüzlercesi şu anda Avrupa şehirlerinin atık arıtma tesislerinde çalışıyor. Mambran-Filtrelerin katılar ve bakteriler tarafından tıkanmaması için dik duran mambranlar altından sürekli hava kabarcıkları veriliyor, ayrıca filtrelenmiş su ile sık sık ters yıkama yapılıyor, zaman zaman bu ters yıkama suyu içine klor ilave ediliyor.

Seramik Tüplü Ozon Jeneratörü:

Alışılagelmiş ozon jeneratörlerinde, ozon gazının üretimi yüksek voltaja dayanıklı cam tüpler içinde gerçekleştirilir. Ancak, jeneratör içine yanlışlıkla biraz rutubetli hava gelirse cam tüpler derhal çatlar ve ozon üretimi durur. Ozon jeneratörlerinin bu zayıf tarafını ortadan kaldıran yeni buluş cam tüp yerine çatlamayan seramik malzeme kullanılmasıdır. Yeni imal edilen bu cihazlar ile 100 gr/saat ve %6 konsantrasyonda ozon gazı üretilebiliyor. Bu ozon jeneratörleri ülkemizdeki en büyük su şişeleme tesislerine dahi yetecek kapasitededir.

Ters Yıkamalı Sanayi Filtreleri:

Ters yıkamalı filtrelerin en büyük sorunu ters yıkama sırasında fazlaca suyu telef etmesidir. Özellikle 50 mikron seviyelerinin altına inildiğinde ters yıkamalı otomatik filtreler, kendilerini ters yıkarken daha çok miktarda su atarlar. Aquatech?de gördüğümüz yeni bir teknoloji ile imal edilmiş filtreler ile 10 mikron süzme seviyelerine kadar inilmiş olmasına rağmen ters yıkama sırasında atılan su miktarı çok az. Su telefini azaltmak için kullanılan teknik suyu basınçlı hava ile karıştırmak ve çok sık aralıklarda döşenmiş yıkama fıskıyeleri ile havalı su ile filtre elemanlarını ters yıkamak. Kaliteli ve yüksek ücretli su kullanılan tesislerde bu tür filtreler başarı ile kullanılabilir.

Civatalı Montaj İle İmal Edilen Büyük Hacimli Sıvı Tankları:

Su ve sıvı tanklarının hacmi 40-50 metreküpü geçtiğinde imalat bir çok güçlükler doğuruyor: kaynaklı geniş parçaların sevkiyatı, yerinde kaynak sorunları, kaynak ve montaj için iskele kurulması ve iskele üzerinde montaj tehlikeleri, kaynak tekniğinin paslanmaz çelik üzerinde yaptığı metal deformasyonları ve renk bozuklukları. Cıvatalı montaj tekniği ile 3000 metreküp hacme kadar sıvı tankların imalatı çok kolaylıkla gerçekleşiyor. Paslanmaz çelik veya istenen başka özellikte saçlar imalat atölyesinde deliniyor ve köşeleri montaja hazırlanıyor. Hiçbir kaynak işlemine tabi tutulmayan saçlar müşterinin iş yerine sevk ediliyor.

Verilen ölçülere göre yerinde yapılan betonarme kaide üzerine getirilen saçlar birbirlerine vidalanmak sureti ile sıvı tankı oluşturuluyor. Saçların birbiri üzerine bindiği yerlerde özel macunlar ile sızdırmazlık sağlanıyor. Silindirik tankın tamamlanan ilk halkası özel krikolar tarafından yukarı kaldırılıyor ve ikinci silindirik halka cıvatalar ile oluşturulup ilk halkaya bağlanıyor. Böylece hiç iskele kurulmaksızın yüksek ve geniş sıvı tankları yerinde monte ediliyor. Sızdırmazlık garantisi olan bu tanklar aynı zamanda depreme karşı da çok dayanıklı. (Bkz: Depo fotosu)

Aquatech ve bunun gibi ihtisas fuarları yeniliklerin canlı olarak tanıtılmasını sağlayan, kişide yeni bakış açıları ve yeni ufuklar yaratan tanıtım yerleridir. Bir cihazın hakikisini görmek broşürünü görmekten çok farklıdır. Hatta fuar standındaki ilgiliyi sorgulamak ve onunla bazı hayat tecrübelerini paylaşmak ve onun tecrübelerini dinlemek kişiye çok bilgi kazandırıyor. Bu nedenle her meslektaşın yurt içinde veya dışındaki ihtisas fuarlarını ziyaret etmesini tavsiye ederim. n

ENİS BURKUT

Burkut Su Tekniği Ltd. Şti.

Etiketler