Header Reklam

Aquatherm Bakü Fuarı, Hazar İnşaat Haftası Çerçevesinde Gerçekleştirildi

15 Kasım 2017 Dergi: Kasım-2017

Hazar İnşaat Haftası organizasyonu, 18-21 Ekim tarihlerinde Bakü Expo Center'da gerçekleştirildi. Bölgenin en büyük fuar organizasyonlarından "Hazar İnşaat Haftası" çerçevesinde üç büyük fuar organizasyonu gerçekleştirildi: Azerbaycan Uluslararası İnşaat "WorldBuild Bakü", Uluslararası Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme Sistemleri, Su Teçhizatı, Sıhhi Tesisat, Çevre Koruma Teknolojileri ve Yüzme Havuzu Fuarı “AquaTherm Bakü 2017” ve Hazar Uluslararası Koruma, Güvenlik ve İtfaiye Araçları Fuarı “Securika Caspian 2017”.

Fuarların açılışına ilişkin düzenlenen basın toplantısına Azerbaycan Cumhuriyeti Konut İnşaatı Devlet Ajansı'ndan Anar Quliyev, ITE Group Bölge Müdürü Edward Stroon, Maya Qafarlı - "WorldBuild Bakü" Fuarı Yetkilisi Maya Qafarlı ve AquaTherm Bakü ve Securika Hazar Fuarları Müdürü Reşat Qedimov iştirak etti.

Fuarların resmi açılış töreninde Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakan Yardımcısı Niyazi Seferov, Azerbaycan Konut İnşaatı Devlet Ajansı Müdür Yardımcısı Sadık Sadıqov, Olağanüstü Haller Bakanlığı İnşaatta Güvenlik Kontrolü Devlet Ajansı'nın Başkan Yardımcısı Elxan Esedov, Azerbaycan Mimarlar Birliği’nden Elbey Qasımzade ve ITE Group Bölge Müdürü Edvard Stroon yer aldı.

Niyazi Safarov, fuarların Azerbaycan inşaat sektöründeki gelişmeleri, Azerbaycan ulusal ürünlerinin artan rekabet gücünü ve istihdamın önemini yansıttığını belirtti. Hazar İnşaat Haftası'na 28 ülkeden 310 firma katıldı. Organizasyon, Azeri firmalar ile yabancı yatırımcıları bir araya getirerek ticari ilişkiler kurulması anlamında katkı sağladı.

AquaTherm Bakü 2017 fuarı bu yıl dünyanın 13 ülkesinden katılımcıları bir araya getirdi. Çin, Fransa, İran, İtalya, Kuveyt, Türkiye gibi ülkelerden firmaların katıldığı fuarda havalandırma ve kanalizasyon sistemleri, hidrantlar, boru ve bağlantı elemanları, ısıtma sistemleri, radyatörler, su ısıtma sistemleri, kazanlar, pompalar ve pompa istasyonları, evsel ve endüstriyel klima/havalandırma cihazları gibi pek çok farklı ürün grubu sergilendi. Kapalı alan iklimlendirme sistemlerinde uzaktan yönetim teknolojileri fuarın dikkat çekici yenilikleri arasındaydı. Fuarda bu konuda dünyada söz sahibi firmalardan Arçelik, Alarko, AUX, Ecostar, Gree, İmmergas, Mitsubishi gibi isimler yer aldı. 

"Securika Caspian 2017" fuarı ise ekran ve gözlem kameraları, kaza-kurtarma teknikleri, akıllı kartlar, giriş kontrol sistemleri, yangın ve güvenlik alarm sistemleri, teknik yangın kameraları, yangın söndürme ekipmanları gibi cihaz ve sistemleri katılımcılarıyla buluşturdu. Hazar İnşaat Haftası organizasyonunun bir diğer fuarı WorldBuild Bakü ise inşaat, mimari, tasarım ve onarım alanlarında en önemli organizasyonlardan biri olarak değerlendiriliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, farklı ülkeleri temsil eden binlerce profesyonel bu fuarı ziyaret etti ve fuar yeni iş ortaklıklarına zemin teşkil etti. Sergiyi destekleyen ve etkinliğine standıyla katılan Azerbaycan Mimarlar Birliği ile birlikte serginin bütün iş günlerinde genç tasarımcıların katılımıyla bir seminer düzenledi. Seminere katılanlar, fuarda verilen malzemeleri kullanarak iki gün içinde yeni bir proje hazırladılar ve Azerbaycan Mimarlar Birliği en iyi eseri seçip ödüllendirdi.

Bu yıl organizatörler tarafından düzenlenen “aktif iş programı” etkinliğin dikkat çeken yenilikleri arasındaydı. Bu kapsamda Beyaz Rusya, Suudi Arabistan ve ABD'den girişimciler iş gezileri düzenledi. 19 Ekim'de Bakü Expo Center’da, yerel katılımcılar ile yabancı katılımcılar arasında "B2B" formatlı toplantılar da gerçekleştirildi. 20 Ekim'de Azerbaycan Cumhuriyeti Acil Durum Bakanlarının temsilcilerinin katılımıyla sergide özel bir "VIP" tur düzenlendi. Hazar İnşaat Haftası organizasyonu, 21 Ekim tarihinde sona erdi. Bir sonraki etkinlik, 23-26 Ekim 2018 tarihlerinde yapılacak.