Aquatech 2002 Fuarında Türk Firmaları

05 Kasım 2002 Dergi: Kasım-2002
Hollanda’nın Amsterdam kentinde düzenlenen dünyanın en büyük su teknolojisi fuarı olan Aquatech 2002’ye bu yıl 42 ülkeden 650 firma katıldı. Bu firmalardan 9’u Türk imalatçı firmalarıydı. Mas Pompa Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Gürel ve Doğuş Vana Genel Müdür Yardımcısı Hayrullah Kaahmetoğlu Aquatech fuarını dergimize değerlendirdi.

İbrahim Gürel şunları aktardı;

‘Dünyanın en büyük su ve arıtma sistemleri ve ekipmanları fuarı olan Aquatech’e Türkiye’den katılan tek pompa firmasıydık, ayrıca dünyada pompa üretimi yapıp fuara katılan çok az firmadan da biriydik. Bizim epey zamandır Avrupa pazarlarına, özellikle Benelux ülkeleri olarak adlandırılan Belçika, Hollanda, Luksenburg bölgesine yönelik bir çalışmamız vardı. Bu fuarda yer almayı da bunun için uygun gördük. Sergilediğimiz ürünlerimizi salt fuarın konusuyla ilgili olarak sınırlamadık. Bir kurum kimliğini tanıtmak için bütün ürünlerimizi sergiledik. Çok ilginçtir fuarın konusu dışındaki ürünlerimiz ziyaretçilerden daha çok ilgi gördü. Ortadoğu’dan ve Afrika’dan geniş bir ziyaretçi kitlesi vardı. Görüştüğümüz herkes gerçekten potansiyel müşterilerimiz olabilecek profesyonellerdi. Ziyaretçiler bu kadar yüksek kalitedeyken, ekonomik kriz nedeniyle bazı büyük firmaların fuara katılmadıklarını gözlemledim. Bu bizim için büyük bir şans oldu. Doğru karar verip, doğru zamanda, doğru yerde olmak bunun için çok önemlidir. Biz de bu fuara katılmakla doğru bir karar verdiğimizi gördük. Fuardan çok memnun ayrıldık. Hatta orada tanıştığımız bir firmanın yetkilileri hemen ülkemizi ziyaret edip fabrikamızı gezdiler. Sanırım bu yıl bitmeden çok güzel bağlantılarımız ve hatta satışlarımız olacak gibi görünüyor. Bu fuarın bir güzel yanı bir de kötü yanı vardı. Fuarın lojistik hizmetlerini bir katılımcı olarak eleştirmek istiyorum. Bizim ISK-Sodex fuarımızla kıyasladığımda, hizmetlerin çok kötü olduğunu, gereksiz yere pahalı olduğunu söylemeliyim. Kendimizi hep küçük görme, ezik durma nedeniyle Avrupa’da yapılan her şeyi abartma alışkanlığımızı bıraktığımızda ne kadar güzel şeyleri başardığımıza bir kez daha tanık oldum ve içimden ISK-Sodex fuarlarını kotaranlara teşekkür ettim. Bütün bu olumsuzluklara rağmen bundan sonra da bu fuara katılacağız. Çünkü amaç ürün göstermek değil, pompa sektöründe zaten yeni ürün yok. Pompa üretiminde teknoloji çok hızlı gelişti ve bir yerde durdu. Amaç marka imajımızı sürekli yaymak ve belli bir yere oturtmak. Marka anımsanmasını sağlamak. Artık rakiplerimiz bizi her fuarda gördüklerinden korkmaya başladılar.’

Hayrullah Kaahmetoğlu’nun izlenim ise şöyle;

‘Doğuş Vana Ltd. Şti. Genel Müdür Yardımcısı Hayrullah Karaahmetoğlu Aquatech 2002 fuarı hakkında dergimize şunları söyledi. ‘Firmamızın dünya pazarında rekabet edebilmesini sağlamak, pazar payımızı artırmak ve markamızı dünya genelinde üst düzeye yerleştirmek için yıl boyunca çeşitli yurtdışı fuarlarına katılıyoruz. Su teknolojileri konusunda en önde gelen fuarlardan biri olan Aquatech fuarına da bu nedenle katıldık. Fuarlar bizim için iki yönlü geçer, hem firma olarak pazar payımızı artırmaya yönelik çalışmalar yaparız, hem de sektörümüzdeki son gelişmeleri takip ederiz.

Gayet başarılı geçen Aquatech 2002 Fuarında standımızı ziyaret eden katılımcıların kalitemizden ve ürün yelpazemizden memnun kaldıklarını özlemledik. Önümüzdeki günlerde irtibat kurduğumuz yeni firmalarla çalışmaya başlayacağımızı ünit ediyoruz.

Fuarın bir diğer güzel tarafı ise geçtiğimiz senelere oranla Türk firmalarının daha fazla sayıda olduklarını ve Türk sanayisinin her geçen gün daha da güçlendiğini görmek oldu.’

Etiketler