Antalya Ytong Fabrikası Törenle Acildi

05 Mayıs 1998 Dergi: Mayıs-1998

Akdeniz ve Orta Anadolu Bölgeleri'nin kaliteli ve çağdaş yapı malzemesi ihtiyacını karşılayacak olan Antalya Ytong Fabrikası 31 Mart 1998 Salı günü Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirci'm onurlandırdığı görkemli bir törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Demirel Antalya'nın sadece bir turizm kenti olmadığını, sanayileşmenin de artarak sürdüğünü belirtti. Kalkınma için sanayileşmenin kaçınılmaz olduğunu, önemli olanın çevreye zarar vermeyecek, çevreye uyumlu sanayileşme olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, Ytong yatırımını buna en güzel örnek olarak gösterdi.

Türk Ytong Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Demiren ve Antalya Ytong Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kıvrak yaptıkları konuşmalarda yeni yatırım hakkında bilgi vererek, bölge ekonomisine sağlayacağı  katkılardan söz ettiler.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan ve yıllık 180.000 m1 Ytong üretim kapasitesine sahip olan tesis, dünyadaki 47'inci, Türkiye'deki 4'üncü Ytong fabrikası. 21 Nisan 1997 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel'in de katıldığı bir törenle temeli atılan Antalya Ytong fabrikası 11 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak hizmete alındı. Alman Ytong teknolojisi ve lisansı ile üretim yapılacak olan fabrika %75 Kıvrak Grubu, %25 Türk Ytong Sanayi A.Ş. ortaklığı ile gerçekleştirildi yatırım tutarı ise 15 milyon Alman markı. Trakya Ytong ve Güneydoğu Ytong fabrikalarının önümüzdeki aylarda üretime geçmesi ile Türkiye'deki Ytong üretim kapasitesi 5 fabrikada 1.2 milyon mVyıl seviyesine ulaşacaktır. Böylece Türkiye, Almanya'dan sonra dünyada en fazla Ytong üretim kapasitesine sahip ikinci ülke olacak.

Yüksek ısı yalıtımı, hafiflik, sağlamlık ve diğer üstün özellikleri ile Ytong, inşaat sektörünün her alanına hitap eden ürün çeşitleri ve kalitesiyle her türlü  yapıda güvenle kullanılmaktadır.


Etiketler