Antalya Sodex Fuarı ve İklim Kongresi, ilk kez birlikte düzenlendi

19 Aralık 2007 Dergi:

Katılımcı firmaların yaklaşık dörtte biri soğutma, havalandırma, klima alanındaki ürünlerini sergilediler. Her beş katılımcıdan biri ise tesisat malzemeleri, donatıları alanında üretici, mümessil veya satıcı kuruluştu. ISK Sektörüne hizmet veren projeci, yazılımcı, müşavir kuruluşlar ve basın kuruluşları ise katılımcıların yaklaşık olarak onda birini oluşturdu. Sodex Antalya fuarının diğer önemli orana sahip katılımcı grupları ise ısıtma, yapı elemanları ve güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren firmalardı. Arıtma sektörü de fuarda hatırı sayılır bir yer almıştı. Üniversite ve meslek örgütleri ile otomasyon alanında faaliyet gösteren kuruluşlar da fuarın katılımcı profilini tamamlıyordu. Bu profile baktığımızda, özellikle Antalya gibi turizmin, inşaat sektörünün ve seracılığın güçlü olduğu bir bölge için soğutma ve klimanın, tesisat ve yapı malzemelerinin, güneş enerjisi sistemlerinin ön planda olduğunu görüyoruz ve bu yönü ile beklentilerle aynı doğrultuda bir katılımcı profilinin oluştuğu ortaya çıkıyor.
Buna rağmen “Akdeniz” ruhu, Sodex Antalya fuarında da kendini gösterdi. Cömert coğrafya ve iklim koşullarının yaşayanlar üzerindeki etkisi, fuar organizasyonunun ve katılımcı kuruluşlarının çabasına cömert bir teşekkür olarak kendini göstermedi. İklim Kongresi ve fuarın birlikteliği şüphesiz ki hareketliliği artıran bir etken olmuştu ama 400 bin yatak kapasitesi ile Türkiye turizminin başkenti sayılan Antalya’daki turistik işletmecileri, dört mevsimi bir arada mutfaklarda yaşatan sera işletmecilerini, yatırımcıları, aldığı devasa göç oranı ile canlılığını yitirmeyen inşaat sektörü yatırımcılarını ve uygulamacılarını düşündüğümüzde “iyi” ile yetinmek eksik kalıyor, “daha iyi” potansiyelini göre göre.. Daha iyisini sağlayabilmek için zaman gerekiyor. Bu zamanı kazandırabilmek ve Antalya’ya ISK sektöründe yeni teknolojileri, eğilimleri götürebilmek için fuarın iki yılda bir yapılmasına karar verildi. Fuarın kapanış anonsunda bir sonraki Antalya Sodex fuarının 2009 yılında düzenleneceği duyuruldu.

TMMOB, Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından düzenlenen II. Ulusal İklimlendirme Kongresi de bir diğer mesleki davet olarak delegelerini ağırladı. Aynı çatı altında düzenlenen bu iki önemli organizasyonun açılış töreninde; MMO Antalya Şube Başkanı Mustafa Karaman, MMO Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Eniş, Antalya Vali Yardımcısı Sedat Oktar, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcimen, Antalya Ticaret Odası Başkanı Kemal Özgen, Antalya Turistik Otelciler Birliği Başkanı Osman Ayık, Hannover Messe Fuarcılık Genel Müdürü Murat Demirtaş, Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Hikmet Rende ve İSKİD Başkan Yardımcısı A. Metin Duruk konuşma yaptı. Konuşmalardan bazıları ise şöyle;

“Havalandırması Bulunmayan Ortamların Hijyenik Olması Mümkün Değil”

Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mustafa Karaman, yaptığı konuşmada sektörle ilgili üç ana noktaya değindi: Bunlardan ilki; makine mühendislerine hesap yaptırılmadan yapılan montajların gereksiz ve fazla enerji tüketimine neden olduğu, bu nedenle montajların uzman makine mühendisleri tarafından projelendirilmesi, klima kapasitesinin belirlenmesi ve enerji tasarruflu klimaların tercih edilmesi gerektiği idi. İkinci nokta olarak; özellikle otel ve iş merkezlerinde kişilerin “konforlu” şekilde yaşamalarını sağlamak gerektiğini belirten Karaman, “Bina sahipleri ve işletmeciler, başlatılan projeye sadık kalmayarak odaların ve toplantı salonlarının sayısını artırıyor. Bu da belli sorunlara neden oluyor. İşletmecilerin, projecilerin, taahhütçülerin ve üreticilerin beraber çalıştığı bir proje neticesinde sağlıklı mekânlara ulaşabileceğini hepimiz biliyoruz” açıklamasını yaptı. Son olarak hastanelerdeki klima sistemlerine dikkat çeken Karaman, “Geçen kongremizde de belirttiğimiz gibi hastanelerde hijyen ortamların yaratılması gerekiyor. Normal klasik klimalar içerideki ısıyı kontrol ederken, hijyen klimalar ortamdaki canlı ve cansız mikroorganizmaları ve kirleticileri uzaklaştırıyor. Hastanelerde havalandırma olmalı, aksi takdirde hijy729"


Etiketler