Ant Kalıp Şekerpınar Tesisi Açıldı

05 Aralık 2008 Dergi: Aralık-2008

Ant Kalıp’ın Şekerpınar’daki 10.000 metrekarelik yeni üretim tesisi 25 Kasım 2008’de açıldı. Açılışa, Ant Kalıp’ın 2007 yılında ortağı olduğu Hollandalı M&G (Muelink and Grol) Grup’tan yetkililer de katıldı. Açılıştan önce Ant Kalıp ve M&G Grup yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında M&G Grup Ceo’su Wim Staver: “1994 yılından beri Türkiye’de ürün satışımız var. Türkiye pazarını yakından takip edip ne kadar hızlı geliştiğini gördüğümüzde burada aktif olarak yer almamız gerektiğine karar verdik. Bu hem nakliye avantajı hem de müşterilerimize daha hızlı ve kaliteli hizmet vermemizi sağlayacaktı. Bu doğrultuda Ant Kalıp ile bir ortaklık anlaşması imzaladık. Buradaki kalite seviyemiz Hollanda’dakine ulaştı. Bu nedenle kurduğumuz ortaklığın çok verimli sonuçlar doğurduğuna inanıyoruz. Türkiye’den çevre ülkelere de satış yapmayı planlıyoruz. Türkiye Hollanda için çok önemli bir ülke. Pek çok Hollandalı şirket Türkiye’de bir partner firma bulmak üzere buraya geliyor. Ben, Çin’de üretim yapan firmaların zaman içinde Türkiye’yi tercih edeceklerine innıyorum, Çünkü Türkiye pek çok açıdan çok cazip bir ülke. Biz de bu nedenle dünyada yaşanan global krize rağmen Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.  


Ant Kalıp Genel Müdürü Şakir İşçi ise; “Yeni fabrika ile ihracatın artması ve Türkiye’ye döviz girdisinin artması sağlanmış olacaktır. İstihdamın ve döviz girdisinin artması, Türkiye için çok önemli. Her yöneticinin ülkesini düşünerek adım atması gerek” dedi.  


Açılış sonrası verilen  kokteylde iş dünyasından ve Hollanda’dan çeşitli yöneticilerle bir araya gelen Ant Kalıp yöneticileri, yapacakları yeni yatırımları ve 2010 hedeflerini konuştular. 1958 yılından bu yana faaliyet gösteren Ant Kalıp, modernize edilen tesislerinde kalıp, pres, kaynak, montaj ve boyahane bölümlerinde otomotiv sanayisine kapı içi tampon, çeşitli braketler; beyaz eşya sektörüne fırın gövde ve şasesi, tepsi, soba parçaları; Isı sistemlerine, kombi hermetik baca sistemleri; elektronik sanayisine rıcver kutuları üretiyor. Belçika, İngiltere, Fransa ve İsrail gibi ülkelere pencere ve kapı aksesuarları ihraç eden Ant Kalıp’ın müşterileri arasında; Baymak, Alarko, Sabancı, Koç, Elginkan gibi Türkiye’nin saygın grupları yer alıyor. 


Etiketler