Ansaldo Energia'dan Türk Enerji Pazarına 640 milyon Euro Yatırım

05 Ağustos 2011 Dergi: Ağustos-2011

Ülkemizin önemli sanayi bölgesi Gebze?de 640 milyon Euro yatırımla kurulacak 865 MW kapasiteli Kombine Gaz Çevrim Santrali ihalesini, Finmeccanica ve First Reserve ortak yatırımı Ansaldo Energia kazandı. Ansaldo Energia tarafından, santralde kullanılmak İtalya?nın Cenova kentinde üretilecek olan AE94.3A tipi türbinler, yüksek verimlilik ve çevre koruması esasları ön planda tutularak tasarlandı.

Toplam yatırım bedeli 1 milyar Dolar olan proje kapsamında Ansaldo Energia, uzun vadeli bir anlaşma uyarınca, belirli performans kriterleri çerçevesinde santralin yapım ve işletim çalışmalarını üstlenecek. Ansaldo Energia aynı zamanda, bölgede elektrik üretim ve dağıtım hizmetleri sağlayan Yeni Elektrik Üretim A.Ş. firmasının da % 40 oranında hissedarı konumunda bulunuyor. Şirketin çoğunluk hissedarı ise Unit Investment N.V.

Türk ekonomisi açısından büyük önem taşıyan enerji alanındaki bu önemli yatırımın finansmanı, UniCredit Group danışmanlığında Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ile Yapı ve Kredi Bankası tarafından sağlanıyor. Atılan imzalarla hayata geçen proje, enerji pazarında yabancı yatırımcı ile Türk kurumlarını bir araya getiren en önemli yatırımlardan biri olarak gösteriliyor.

Etiketler