Header Reklam

Ankara'da IFAT Eurasia'dan Etkileyici Başlangıç

05 Mayıs 2015 Dergi: Mayıs-2015
IFAT Eurasia Çevre Teknolojileri Fuarı 16.-18. Nisan tarihleri arasında Ankara Congresium Kongre merkezinde gerçekleştirildi. 19 ülkeden toplam 243 katılımcı tarafından temsil edilen 400 firma, 12.000 metrekare kapalı 3.500 metre kare açık, toplam 15.500 metrekarelik sergi alanında çevre teknolojilerindeki en son çözüm ve ürünleri tanıttı. Katılımcıların yüzde 62’si sırasıyla Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İsviçre, İtalya, Çin, Yunanistan, Hollanda ve İspanya başta olmak üzere Türkiye dışındaki ülkelerdendi. Avusturya, Çin, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya ve İsviçre’ye ait toplam altı milli pavyon bulunması da fuarın uluslararası niteliğini öne çıkardı. Fuar,  11.000 ziyaretçi ile kapanış yaptı. Sektörden gelen olumlu tepkiler ve tebrikler organizatörlerin beklentilerini doğrular nitelikte: IFAT Eurasia çevre teknolojilerinin bu büyüyen pazarının yeni önder iş platformu. Messe München Genel Müdürü Stefan Rummel: “Geçtiğimiz üç gün içinde aldığımız bu son derece memnun edici sonuçlardan mutluluk duyuyoruz. IFAT Eurasia Messe München’in Türkiye’de organize ettiği ikinci etkinlik ve prömiyere olan ilgi bu pazara adım atmanın doğru bir karar olduğunu gösterdi. Çevre teknolojileri sektörü için yepyeni bir merkezin kurulduğunu memnuniyetle söyleyebilirim ." MMI Eurasia Genel Müdürü Osman Bayazit Genç ise: “Katılımcılarımız ve partnerlerimiz son derece mutlu: IFAT Eurasia şimdiden uluslararası bir marka oldu. Özellikle Avrasya bölgesinden gelen çok sayıda ziyaretçi olmasından mutluluk duyduk" dedi. NETZSCH Pumpen & Systeme GmbH Uluslararası Bölge Satış Müdürü Michael Zabelt ve Pazarlama Sorumlusu Heidi Dorner de bunu doğruluyor: “IFAT Eurasia prömiyeri bizim için çok başarılı geçti. Başlangıçta Ankara’da olmasından dolayı şüphelerimiz vardı ama doğru yer olduğunu gördük. Şu ana kadar IFAT Eurasia şirketimiz için kesin bir başarı oldu. Türkiye’deki diğer etkinliklerle kıyaslandığında fuarın çok üst düzey olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. 2017’de tekrar katılmak için sabırsızlanıyoruz.”
Türkiye’nin yönetim merkezi Ankara ile fuar alanı tercihinin ne kadar doğru olduğu da bu ilk fuarda belli oldu. Çeşitli milli ve uluslararası delegasyonlar IFAT Eurasia’ya katılarak bu etkinliğin Türkiye ve Avrasya bölgesi için ne kadar önemli olduğunu kanıtladı. Yunanistan, İran, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Litvanya, Romanya, Rusya Federasyonu ve Tunus delegasyonları katılımcılar arasındaydı ve bazılarına doğrudan Bakanlar, Belediye Başkanları veya Büyükşehir Belediye Başkanları gibi önemli makamlardaki kişiler katılım gösterdi. Bunlardan biri bir heyete başkanlık eden Romanya Çevre, Su ve Orman Bakanı Gratiela Leocadia Gavrilesco oldu. O da fuardan çok memnun kalanlar arasındaydı: “IFAT Avrasya çevre teknolojileri konusunda Romanya ve Türkiye arasında önemli bir köprü vazifesi görüyor. Böyle bir etkinliğin eksikliği hissediliyordu.”
Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu daha açılış konuşmasında fuara olan yüksek uluslararası ilgiyi işaret etti: “Ankara’daki IFAT Eurasia fuarı uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye gösterdiği büyük ilgiyi ortaya koyuyor. Türkiye’deki çevre sektörünün önemini etkileyici bir biçimde vurguluyor. IFAT Eurasia’nın Türkiye’de yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”
IFAT Eurasia yeni iş sözleşmeleri, satış pazarlıkları ve satışlar için bir forum görevi gördü. Wilo (Türkiye) Uluslararası Pazarlama Koordinatörü Melis Öner de bunun altını çizdi: “IFAT Eurasia Avrasya pazarının buluşma noktası oldu. Fuara sektörümüz ile ilgili profesyoneller katıldı. IFAT Eurasia’nın önümüzdeki yıllarda öneminin daha da artacağından şüphemiz yok ve 2017’de tekrar katılmak için sabırsızlanıyoruz.”
Çeşitli konferanslar, konuşmalar ve tartışma panelleri içeren IFAT Eurasia etkinlik programı da büyük ilgi gördü. Alman Su Ortaklığı da (GWP), IFAT Eurasia çerçevesinde sürdürülebilir atık su yönetimi alanında  olağanüstü çözümler üreten su sektöründeki genç Türk mühendislerine ilk kez bir ödül verdi.
Bir sonraki IFAT Eurasia 2017 baharında gerçekleşecek. Daha fazla bilgiye www.ifat-eurasia.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler