Ameliyathane ve temiz odalar için HYG-30 Hijyenik Paket Klima Santralı

05 Aralık 2001 Dergi: Aralık-2001
TÜBİTAK ve TTGV tarafından da desteklenen araştırmalar sonucu DIN 1946/4’e uygun olarak imal edilmektedir ve Avrupa Birliği EN 1886 standardının üstün özelliklerine sahiptir.

Gövde: Modüler ve hijyenik santral kurallarına uygun olarak, dış yüzeyleri PVC kaplı galvaniz sac, iç yüzeyleri paslanmaz sac, arası kaya yünü veya poliüretan izolasyonlu panellerden imal edilmektedir. Paneller, alüminyum profil ve köşe elemanlarından oluşan gövde üzerine özel sızdırmazlık contaları kullanılarak tespit edilmektedir.

Aynı panellerden imal edilen kapılarda gözetleme pencereleri ve ancak özel anahtarla açılabilen kapı kolları bulunmaktadır. Bütün santral bölümleri açılıp temizlenebilme ve sterilizasyon imkanına sahiptir.

Fanlar: Üfleme ve dönüş havası için yüksek verimli direkt akuple serbest fanlar kullanılmaktadır. Fanlar frekans kontrollüdür ve kolayca temizlenebilir özelliktedir.

Filtreler: Santrallarda standart olarak 3 kademe (EU3, EU7, EU9) LUWA marka filtreler bulunmaktadır. Fan basınçları, mahal içine konabilecek Laminar Flow ünitesi veya HEPA filtrelerin direncini yenecek özellikte seçilmişlerdir. Filtre basınç kayıplarını izlemek için, santral üzerinde analog göstergeli Dwyer Magnehelic manometreler bulunmaktadır.

Damperler: Taze hava, dönüş havası ve egzoz havasını kontrol etmek için üç adet, alüminyumdan mamul, aerodinamik kanatlı, gizli zıt tahrik mekanizmalı, kanatları contalı damperler bulunmaktadır.

Soğutma ve Isıtma Sistemi: Santraldeki soğutma ve ısıtma, ısı pompası prensibine göre çalışan yüksek performanslı bir cihaz ile yapılmaktadır. Ayrıca kış aylarında gerektiğinde devreye girebilecek bir elektrikli ısıtıcı bulunmaktadır.

Soğutma-ısıtma sisteminin bir parçası olan, 30 metre uzaklığa kadar yerleştirilebilen dış ünitede kondenser/evaporatör, fan ve çok sessiz çalışan bir kompresör bulunmaktadır.

Elektrik Kontrol Paneli: Santral içinde gizli, kolay bakım yapmaya elverişli elektrik tablosunda, fanlar ve diğer elektrikli aksam için gerekli kontaktör, sigorta, röle, frekans konvertörleri ve otomatik kontrol cihazları bulunmaktadır.

Otomatik Kontrol: Hijyenik klima (temiz oda) teknolojisinde esas olan mahalin pozitif basınç altında tutulabilmesi için özel imalat debi ölçme ve debi kontrol sistemi kullanılmaktadır. Mahal içindeki sıcaklık kontrolü ise hassas elektronik cihazlarla yapılmaktadır. Elektrik kesintisi halinde veya sistem kapatıldığında dış ortam ile ilişkiyi kesen yay geri dönüşlü taze hava ve egzoz damper motorları, filtre kirlendi sinyalleri, programlanabilme özelliği yine bu sistemin bir parçasıdır.

Teknik Özellikler

Hava Debisi : 3060 m2/h
Soğutma Kapasitesi : 17,7 kW
Isıtma Kapasitesi : 14,2 kW
Kurulu Güç : 20,8 kW
Boyutlar:
Santral : 800 x 1560 x 2460 mm
Dış Ünite : 740 x 740 x 950 mm

Etiketler