Altensis: 'Yeşil Binalarda En Önemli Maliyet, Lokasyon'

05 Aralık 2012 Dergi: Aralık-2012
Altensis; yeşil bina uygulamaları için gerekli mühendislik, koordinasyon ve danışmanlık hizmeti vererek çevre bilincini ortaya koyuyor. Giderek artan yeşil bina uygulamaları beraberinde bu binaların maliyetleri ve yatırımın geri dönüşleri konusunda soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Sürdürülebilirlik hizmetleri ve yeşil bina süreç yönetimi konusunda Altensis kurucularından yeşil bina uzmanı Emre Ilıcalı bu konuyla ilgili olarak; 
“Yeşil binaların maliyetleri konusu, uzmanlarınca incelenmesi gereken detaylı bir konu. Genelde firmalarda bu konularda yapılan araştırmalar ve çalışmalar ya internetten alınan basit ve sağlam dayanağı olmayan bilgilerden ya da  fazla bir emek harcamadan yapılan yüzeysel çalışmalardan ibaret oluyor. Bizim yurt içi ve yurt dışında tamamladığımız 25’i aşkın LEED ve BREEAM projesi ve devam eden 30’dan fazla projemizde edindiğimiz tecrübeye göre yeşil binanın maliyeti birkaç parametreye bağlı olarak değişiyor:
1- Erken Karar Verilmeli: Yeşil bina sertifikasyonu alınıp alınmayacağı ve seviyesi, projenin mümkün olduğunca başında belirlenmelidir. Özellikle ülkemizde yaygın olan “Proje bir başlasın da gerisine sonra bakarız” yaklaşımı yurt dışında denetlenen yeşil bina değerlendirme sistemleri söz konusu olduğunda pek sağlıklı değildir. Maliyet ve süreci etkileyebilir.
2- Sertifika Seviyesi: Projenin hedeflediği sertifika seviyesi ve bunu sağlamak için yapılması gerekenler, maliyetlere etki edebilecek faktörlerdir. Her proje hedeflediği seviyeyi iyi etüt etmeli, yapılması gerekenlere proje sürecinin başında karar verilmelidir.
3- Bina lokasyonu: Yeşil binaların en önemli kriterlerinden biri lokasyon ve bunun getirdiği avantajlardır. Genelde proje lokasyonu seçimi çok önceden belli olduğu için, aslında yeşil bina sertifikasyon sürecindeki birçok puanın akıbeti belirlenmiş olur. Özellikle şehir merkezlerine, toplu taşımaya yakın, altyapısı hazır araziler bu konuda daha avantajlıdır.
4- Tecrübeli Tasarım ve Uygulama Ekipleri: Projede seçilecek tasarım ekipleri, uygulamaları kontrol edecek müşavir firma ve de uygulayıcı yüklenici/alt yüklenicilerin bu konudaki tecrübeleri olası ek maliyetleri en aza indirecek önemli faktörlerdendir. 
5- Yeşil Bina Uzmanı: Özellikle yeşil bina sertifikasyonunda, bu konuda uzman kişilerin  proje ekibinde yer alması, sahip oldukları tecrübeyle olası sorunları ve buna bağlı olarak maliyetleri etkilemesi adına önemlidir. Oysa, günümüzde birkaç sınava girip bir yetki belgesi almış herkes bu konuda danışmanlık yapabilmektedir. Projenin bulunduğu ülkenin dinamiklerine hâkim olmayan, saha tecrübesi olmayan, daha önce benzer bir proje tamamlamamış bir “yeşil bina uzmanı” proje ekiplerine yanlış veya eksik  yönlendirme yaparak ek maliyet yaratabilir. Yeşil Bina maliyetleri tamamen ilgili projenin yeri, ekipleri, hedefi, yapılması düşünülen uygulamalara göre farklılıklar göstermektedir.” açıklamalarında bulundu. 


Etiketler