Alfa Laval’in Yeni Nesil Contalı Plakalı Eşanjörleri, Verimli ve Güvenilir Performansı Servis Kolaylığı ile Birleştiriyor

28 Aralık 2018 Dergi: Aralık-2018

Sayısız şirket ve neredeyse tüm sektörlerde kullanılan contalı plakalı eşanjörlerin genel tasarımlarında son 30 yılda çok az şey değiştiğini belirten Alfa Laval, müşterilere daha yüksek enerji verimliliği, güvenilirlik ve servis olanağı sunan yeni nesil ısı eşanjörlerinin lansmanı ile artık bu durumu değiştirmeye hazır olduğunu duyurdu. Yeni ısı eşanjörleri serisi, yıllardır mevcut tasarım üzerinde çalışmalar yapan Alfa Laval mühendislerinin çabalarının sonucunda ortaya çıktı. Alfa Laval’de contalı plakalı eşanjörler Araştırma ve Geliştirme Bölüm Başkanı olan Carina Resare, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Geliştirme süreci, tamamen müşterilerimizin ihtiyaçlarına ve geri bildirimlerine göre şekillendirildi. Bugün piyasadaki en modern endüstriyel plakalı eşanjör serisi olduğunu düşünüyoruz.”

Alfa Laval’in mühendisleri, endüstriyel contalı plakalı eşanjörleri yeniden tasarlama sürecinde müşterilere olabildiğince geniş bir uygulama yelpazesine sahip esnek çözümler sağlamaya çalıştı. Resare konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Günümüzde sektör; bakımı kolay, güvenilir ve daha verimli ısı eşanjörleri talep ediyor. Müşterilerimizin birçoğu, çalışan güvenliğini artırmaya ve faaliyetlerinin çevresel etkilerini azaltmaya gittikçe daha fazla odaklanıyor. Biz de bu yeni nesil ısı eşanjörlerinde tam da bu hedefleri düşünerek bir dizi tasarım özelliği ekledik” diyor. Bu özellikler arasında Alfa Laval’in eş zamanlı olarak sıvı akışını iyileştiren ve tortu oluşumunu en aza indiren patentli CurveFlow™ dağıtım alanı var. Sonuç olarak termal verimlilikte elde edilen artış, daha kompakt bir ünitenin yanı sıra daha sürdürülebilir bir enerji kullanımı anlamına geliyor. Diğer özellikler arasında Alfa Laval’in sıkılaştırma ve çalıştırma sırasında plakaları doğru konumda tutarak planlanmamış durma riskini azaltan beş noktalı hizalama sistemi bulunuyor. ClipGrip™ conta tasarımı ise contaların plakalara güvenilir bir şekilde sabitlenmesini sağlayan bir başka örnek. Bunlar ve diğer özellikler, ısı eşanjörü kullanımdayken daha güvenilir bir performans sağlamanın yanı sıra servis sürecini daha kolay ve güvenli hale getirerek bakım maliyetlerini düşürüyor. Resare şöyle devam ediyor: “Ürünlerimize yenilikler getirip tamamen yeni bir şey yaratarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yola çıktık ve bunu yaparak enerji verimliliğinde, mekanik güvenilirlikte ve servis olanaklarında yeni standartlar belirliyoruz.” Alfa Laval, önümüzdeki üç yıl içinde yeni nesil serisinden yeni contalı plakalı eşanjörleri piyasaya süreceğini belirtiyor. Yeni nesil serisine ait Alfa Laval T8, Alfa Laval T35 ve Alfa Laval T25 modellerinin lansmanları yapıldı. 2020’de ise Alfa Laval’in endüstriyel plakalı eşanjör serisinin tamamının, bu yüksek performanslı ürünler ailesinin parçası olacağı ifade ediliyor.