Alfa Laval, 'GPHE X-cellence INSIGHTS' ile Gözle Görülenden Çok Daha Fazlasını Sunuyor

05 Mayıs 2015 Dergi: Mayıs-2015
Alfa Laval, eşanjör piyasasına katkı sağlamak amacıyla iddialı bir kampanyaya imza attı. ‘GPHE X-cellence INSIGHTS’ kampanyası ile contalı plakalı eşanjörlerini bütün detaylarıyla sektörle paylaşan Alfa Laval; kalite, performans, teknoloji, enerji verimliliği ve güvenilirliği ekonomik bir şekilde sunuyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Alfa Laval Endüstriyel Ekipman Bölümü Segment Müdürü İsmail Uzman, Proje Satışları Koordinatörü Can Olcan, Distribütörler Müdürü Zafer Ceylan, Satış Mühendisi Cenk Sağlam, “GPHE X-cellence INSIGHTS ile contalı plakalı eşanjörlerimizi üretirken dikkat ettiğimiz noktaları ve plakalı eşanjörler hakkında bildiğimiz her şeyi tüm detaylarıyla sektörle paylaşıyoruz. Dünyada birçok plakalı eşanjör üreticisi var ve tüm eşanjörler dışarıdan bakıldığında birbirine benziyor. INSIGHT kampanyası, Alfa Laval markalı eşanjörlerin diğer eşanjörlerden olan farklarını, faydalarını, avantajlarını ve akış dinamiğini göstermek için global ölçekte başladı. Biz de Alfa Laval Türkiye olarak, bu global kampanyanın bir parçasıyız. Her şey, proseslerin enerji tasarrufu yaparak nasıl daha verimli hale getirileceği ile ilgilidir. Bunun yanında prosesleri çevre ve iklim değişikliklerine en az zararı verecek şekilde optimize etmek, kalite ve güvenilirliği ekonomik bir çerçevede oturtmak gerekir. Hepsinden önemli olan şey; eşanjörün toplam ömür maliyetini en aza indirgeyerek ve bu şekilde ekipman ömrünü uzatarak işletme kârlılığını en üst düzeye çıkartmaktır. Bu özellikler ve faydalar, contalı plakalı eşanjörlerimizi tasarlarken dikkat ettiğimiz noktalardır. Sektörümüz, INSIGHTS ile dış yüzeyin arkasına bakıp gözle görülenden daha fazlasını, eşanjör, plaka ve conta tasarımının aslında çok uzun bir serüven olduğunu keşfedecek” dedi.
GPHE X-cellence INSIGHTS kampanyası için akıllı cihazlara yüklenebilen bir uygulama oluşturduklarını da vurgulayan Alfa Laval ekibi şunları söyledi: “www.alfalaval.com/insights” web sitemizde, uygulama hakkında detaylı bilgiler mevcut. Yeni bir boyuta adım atmak için web sitemizde yer alan resmi yazdırmak, uygulamamızı indirmek, akıllı telefonunuzu resme doğru tutmak yeterli. Artırılmış gerçeklik yani eşanjörün hologramı ile eşanjörlerimizin görülmeyen tüm iç yapısını incelemek artık mümkün.”
Alfa Laval ekibi ayrıca, INSIGHTS kampanyası hakkında Türkiye genelinde partnerleri ile beraber lansman, eğitim ve seminer düzenlemeye başladıklarını vurguladı.
 
GPHE X-cellence INSIGHTS, yeni nesil özel tasarımlı plakalı eşanjörleri de kapsıyor
 
Alfa Laval’in GPHE X-cellence INSIGHTS kampanyası ile plakalı eşanjörlerin özelliklerine, faydalarına ve seçimde önem teşkil eden kritik konulara olan farkındalığı artırmanın amaçlandığını vurgulayan Alfa Laval ekibi açıklamasında şunları söyledi: “Plakalı eşanjörler, mekanik sistemlerdeki pompa, kazan gibi ana ekipmanlardan biri olarak çok önemli ve kritik görevler üstlenmektedir. Dışarıdan bakıldığında plakalı eşanjörlerin görülen özelliklerinden olan beş noktalı hizalama sistemi, conta profili, korumalı saplama yuvası, plaka akış dağılım alanı paterni gibi özelliklerin sağladığı faydaların üzerine odaklanmak gerekir. Bunların yanında, plakalı eşanjörlerin boyutlandırılmasına etki eden ve sistem performansını ciddi oranda etkileyen faktörlerin de olduğu göz önüne alınmalı ve izin verilen basınç düşümü, plakaların baskı derinliği, akış dağılım alanı, kısmi yüklerdeki performansı da değerlendirilmelidir. Akışkanı, bütün ısı transferi yüzeylerine optimum şekilde dağıtabilmek, ısı transferi sanatıdır. Bu dağılım özellikle, mevsimsel çalışan (HVAC gibi) görevlerde, çok önemlidir. Aynı şekilde, aynı ısı transferi alanına sahip olan ancak baskı derinliğinin farklı olduğu plakalardan aynı performans beklenmemelidir. 100 m2 ısı transfer alanı, 120 m2 ısı transfer alanından daha verimli ve efektif olabilmektedir. Yakın sıcaklık yaklaşımı olan zor görevlerde, istenen yüksek ısı transferi performansı dar aralığa sahip plakalar ile gerçekleşebilmektedir. Soğutma uygulamalarındaki LMTD 1 degC gibi yakın yaklaşımlarda, 0,3 degC değişimin % 30 gibi bir fiyat farkı oluşturabilmektedir. Tam kapasite için izin verilen basınç düşümünün sadece 10 kpa fazlası, kapasite aynı kalacak şekilde fiyatı % 20 azaltabilmektedir. Zor görevler için, akışkanların kat ettikleri mesafenin yüksek olması ve bu sebepten ısı transferinin maksimuma ulaşması adına plakalı eşanjörlerin boy/en oranı minimum 2,5 olması ve plaka baskı derinliğinin de 2.5 mm’den düşük olması da performans ile direkt ilişkilidir. Tüm bu plakalı eşanjörler ile ilgili konuları daha derinlemesine sektörümüz ile paylaşıyoruz, bu özel ve farklı dünyayı kapsayan GPHE X-cellence INSIGHT kampanyası ile birlikte, sektörümüzü sırrımızı keşfetmeye davet ediyoruz.”
Alfa Laval’in ürün gamına en son dahil olan yeni model Alfa Laval T8, T35, TS35 ve TK20 contalı plakalı eşanjörlerin lansmanlarının da bu kampanya içerisinde yer aldığını ifade eden Alfa Laval ekibi açıklamasında şunlara değindi: “Yeni patentli yuvarlak olmayan port deliğine ve ‘CurveFlow’ akış paternine sahip plaka tasarımı, yeni conta tasarımı ‘ClipGrip’ ve dik köşe hizalama sistemine sahip yeni model plakalı eşanjörlerde, plaka kanalında akış eşit şekilde dağılır, uzak noktalarda ölü alanlar minimize edilir ve ölü alanlarda kirlenme önlenebilir. Bu da pompalamada enerji tasarrufu sağlar.”
Alfa Laval ekibi GPHE X-cellence INSIGHTS ile sektörün ihtiyacı olan hizmetleri sunacaklarını belirterek “Görülecek çok daha fazlası var. Sektörü farklı bir dünyaya, mühendislik becerilerinin her bir parçasının, çok daha büyük bir içeriğe bağlandığı bir dünyaya davet ediyoruz. Kısaca, özel ürünler ve mühendislik çözümleri alanında dünya çapında lider bir tedarikçi olarak, GPHE X-cellence INSIGHTS ile sektöre daha önce hiç bir yerde görmediklerini sunacağız. Gözle görülenden daha fazlası var. Aslında, uzun bir serüven” dedi.  

Etiketler