Header Reklam

Aldağ Su Kaynaklı Isı Pompası: AldaPump

05 Haziran 2012 Dergi: Haziran-2012

Aldağ ar-ge bölümünün bir süre üzerinde çalıştığı projelerden biri AldaPump Su Kaynaklı Isı Pompasıdır, 1000 m3-4500 m3 debi ve 7 - 20 kW nominal soğutma kapasitesi aralığına sahip 7 tip olarak üretim programına alınmıştır. ISK-SODEX 2012 fuarında ziyaretçi, bayi ve servislerine tanıtılmıştır. AldaPump, özellikle AVM'ler için önemli avantajlar sunuyor. AVM'lerde genellikle merkezi klima sistemleri, chiller ve kazan kombinasyonu kullanılıyor. Küçük ölçekli AVM'lerde ise merkezi sistem yerine merkezi kule sistemi tercih edilebiliyor. Böylelikle her mağazanın içinde ısıtma ve soğutmayı gerçekleştiren müstakil cihazlar kullanılıyor. Bu bağımsız cihazlar arasında en yüksek verimi dolayısıyla tasarrufu sağlayabilecek olan seçenek; su kaynaklı ısı pompasıdır. AldaPump'ların COP'si 4.5-5 mertebelerine erişiyor. Dolayısıyla kısa sayılabilecek bir sürede yatırım maliyetini enerji faturalarındaki düşüşle geri ödeyebiliyor. Bu durum AVM'lerdeki mağazaların her birine müstakil olarak önemli bir kazanç sağlıyor.

Aldağ, uzun yıllardır özellikle askeri gemiler ve standart gemiler için deniz suyu soğutmalı kondenserli klima cihazları (Navi-Marine type Comformatik) ve chiller üreticisi olarak su kaynaklı ısı pompasının temel prensipleri konusunda güçlü teknik bilgi dağarcığına sahip bir firmadır. Aldağ mühendisleri bu bilgi birikimini özellikle elektrik panoları ve mikroişlemciler ile birlikte standart tasarıma dönüştürmüştür. Bu çalışmanın sonucu olan AldaPump'lar bina otomasyon sistemlerine kolaylıkla ve sorunsuz entegre edilebiliyor. Sistem, bina otomasyonundan izlenebiliyor. Cihazın içinde kompakt olarak fan ve kompresör grubu hazır olarak bulunuyor. Yaz aylarında kuleden kondanser soğutma suyunu sağlıyor, kış aylarında ise küçük kapasiteli bir kazan ve su soğutma kulesi kombinasyonu ile yüksek verimlilikte ısı pompası olarak çalışıyor. Geçiş dönemlerinde farklı modlarda çalışan cihazların kondanser atık enerjileri birbirini dengelemektedir. Bu cihazın en büyük avantajı; mağazanın, sıcak bir bölümündeki cihazlar soğutma yaparken diğer soğuk bölümde başka bir cihazın müstakil olarak ısıtma yapabilmesidir. AldaPump'larda çevre dostu, yüksek verimli R410A soğutucu akışkan kullanılmaktadır. Yatay veya dikey olarak monte edilebilirler. Alçak ve yüksek basınç korumaları, likit ve gaz devresi otomatikleri ile güvenli bir çalışma ve koruma sağlanırken, aküstik ses izolasyonu, paslanmaya dayanıklı drenaj tavası, kontrol için MCC ve DCC panosu ve BMS ile uyumlu çalışmasını sağlıyan haberleşme MODBUS modülü, her cihaz için programlanabilir kumanda termostatı cihazın standart özellikleri arasındadır. İstendiğinde free-cooling için ekonomizer, elektrikli ısıtıcı, drenaj seviye sensörü ile su taşma kontrolü, balans vanası ?motorlu valf-absorber-stop valf ?by-pass valf takımı gibi pek çok ilave özellik ile birlikte üretilebilmektedir.

AldaPump'ın dış gövdesi elektrostatik toz boyalıdır. Klasik sistemlere oranla % 36 ile 50 arasında enerji tasarrufu sağlayan bu cihazlar, üç yıl Aldağ'ın garanti kapsamındadır.

Etiketler